Novinky

Skupina PILA si s fanúšikmi objednala na Fajny Fest vlastný autobus

Príbeh prešovskej kapely PILA je pásmom strhujúcich dejových línií vyskladaných z túžby po rocku a náhod. Štvorica Robo „Bobek“ Paľuch (basgitara a spev), Igor „Igi“ Čaja (gitara), Rado Timko (bicie) a Ryšo Harčár (gitara a spev) stihla za dva roky napísať viacero naozaj pútavých dielov, pričom zaujímavo vyznieva už len vyskladanie zostavy skupiny, keď R. Timko sa stal bubeníkom „v priebehu jednej sekundy“, pretože ako gitarista absolvoval prvý kontakt s bicími na prvej skúške. Rovnako neočakávane sa zrodil aj názov kapely. „Priestory skúšobne boli predtým náraďovňou a pár pracovných nástrojov tam ešte čakalo na vyhodenie. Po dospievaní vokálov sa gitarista Igi otočil k bubeníkovi, ktorého chcel pochváliť, že dobre odohral pieseň a všimol si, že nad ním visí veľký pilový list zo starej píly. „Táto mystická skúsenosť“ ho priviedla k nápadu: „Čo keby sme sa volali PILA?“ Hoci to vôbec nesúviselo s charakterom skupiny, názov sa všetkým zapáčil,“ píše kapela PILA vo svojom profile na internete.

Ako veselá partia sa PILA predstavila aj na Fajnom Feste v Kolonici, kde pricestovala na privátne objednanom autobuse, v ktorom si našla miesto tridsiatka fanúšikov v „klubových“ tričkách. Keďže členovia fanklubu prežívali koncert ako sa na fans patrí, o výbornú atmosféru pod stageom nebola núdza. „Nikoho sme neprehovárali. Iba sme vypustili informáciu, že do Kolonice máme objednaný autobus a ľudia sa nám začali hlásiť. Väčšinu koncertov sme odohrali v okolí Prešova a preto si vážime všetkých fanúšikov, ktorí nemali problém vycestovať, na naše pomery, slušnú diaľku. Teší nás, že nikto z nich nešpekuloval, len sme sa poskladali na autobus a spolu sme si urobili príjemný deň,“ vysvetľoval prítomnosť fanúšikov na Fajnom Feste Rado Timko.

Organizátorský talent je s kapelou PILA prepojený veľmi pevnými väzbami. V prípade, že chlapci organizujú klubový koncert, pozývajú aj iné skupiny, aby popri maxime zábavy ponúkli priestor na prezentáciu každému, kto produkuje alebo prijíma hudbu s radosťou. V letných mesiacoch sa PILA chystá aktívne navštíviť viacero festivalov a pokiaľ všetko pôjde dobre, radi by zorganizovali vlastnú open air akciu v Rokycanoch. „Naše technické možnosti nám dovoľujú rozmýšľať nad vlastným menším festivalom, kde by sme sa stretli s kapelami, s ktorými sme už odohrali zopár spoločných koncertov. Podľa nášho názoru je hudba vlastníctvom nás všetkých a preto sa neseparujeme, ale naopak sme otvorení každej spolupráci,“ dodal Robo „Bobek“ Paľuch.

PILA sa charakterizuje ako pop rocková skupina, pretože jej záber je široký, čo kapele dodáva potenciál kontaktovať sa s publikom v dynamickom rozmere. Pod textami sú podpísaní bratia Rasťo a Robo Dlugošovci, ktorým PILA hovorí „bratia Štúrovci“. „Rasťo je svojský textár s výbornými a originálnymi nápadmi. Postupne sa k nemu pridal aj jeho brat Robo a dnes sú pre nás neodmysliteľnou súčasťou kapely. Obidvaja sú asi jediní umelci, ktorých rešpektuje celá kapela, pretože ich texty majú hĺbku a nútia človeka rozmýšľať,“ zdôraznil Ryšo Harčár, ktorý je spolu s Igim a Bobekom tiež aktívnym textárom.

Leto však PILA nechce stráviť iba lietaním po festivaloch, ale pripravuje sa aj na práce v štúdiu. Všetci členovia kapely si totiž uvedomujú, že bez profesionálnych nahrávok sa nikam neposunú. „Zatiaľ sme stihli v štúdiu nahrať skladbu Naďa, ktorá je našou vlajkovou loďou. Uvedomujeme si však, že ak sa chceme posunúť ďalej, musíme dať ľuďom možnosť, aby nás mohli z kvalitnej nahrávky počúvať aj doma. Na druhej strane, pokiaľ máme ambíciu skúsiť šťastie na slovenskej scéne, a my túto ambíciu máme, musíme sa zavrieť do štúdia a vyprodukovať materiál, ktorý bude blízky nielen nám, ale i pre široké masy,“ uzavrel náš rozhovor Igor „Igi“ Čaja.

text: Imrich Makó
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky