Novinky

Polemic: Radi by sme sa zoznámili s Gottom a Knechtová by mohla spievať reggae

Letné festivaly majú jedno špecifikum pre samotných účinkujúcich a to, že sa po nejakom čase opäť stretávajú v zákulisí, mnohí počas celého leta, len na inom mieste. Práve tieto letné festivaly ukazujú, ako sú známe a obľúbené skladby a koncerty jednotlivých účinkujúcich. Preto sme sa zamerali na niektorých z nich s tým, že nám o nich povedia niečo práve chalani z Polemicu. Hlavné slovo patrí lídrovi Braňovi „Bejzo“ Bajzovi, ku ktorému sa pripojil gitarista Peter „Pítr“ Šandor.

Pri prejazde festivalovej stálice Polemic cez východ Slovenska sme sa s nimi stretli v Harley-Davidsone Prešov a spoločne s Michalom Frankom z Korzára vyspovedali lídra Bejza a gitaristu Pítra. Začali sme najaktuálnejšou novinkou, klipom k singlu Poď s nami, v ktorom konečne vyhral talentovú súťaž Ivan Kandráč. Celý rozhovor si môžete prečítať na korzar.sme.sk. Tento článok je dovetkom za obsiahlym rozhovorom.

Polemici podľa vlastných slov spoznali za tie roky asi všetky naše nielen festivalové a zabehnuté kapely, no radi by sa zoznámili s Karlom Gottom. Počas nášho sedenia rezonovala na internete téma žiadosti Magdy Vašáryovej, aby minister kultúry podporil kurzy, v ktorých budú básnici učiť záujemcov, ako písať hudobné texty. „To už je úplný socík. Každý má dosť rozumu. Je to absolútny nezmysel. Máme niekoľko textov, ktoré nie sú blbé, neobsahujú nadávky a písali ich ľudia, ktorí nikdy neboli básnikmi, ani nevydali žiadnu zbierku básní. Človek dokáže napísať dobrý text aj bez certifikátu. A mimochodom, mnohí svetoznámi literáti boli na začiatku považovaní za netalentovaných. Keby sa držali takýchto predpisov, v živote by nič neurobili,“ zhodnotil Bejzo textovú stránku Polemicu. A čo sa mu vybaví, pri menách niektorých našich hudobníkov?

Braňo Jobus, Karpatské Chrbáty, Vrbovskí Víťazi, Abusus

Pre mňa sú to Karpatské Chrbáty, ktoré som prvý raz videl v 90. rokoch v Banskej Štiavnici. On vystupoval v nemeckej helme, boli šialená partia. A druhá vec, keď sme sa osobne stretli v Holíči a povedal nám, že má knižku pre detičky. Páči sa mi všeobecnosť tohto Braňuška. Je to pozitívny človek. Len sa ozve a človek sa začne usmievať. A je môj menovec, Braňo.

Martin Višňovský, Chiki liki tu-a

Hrali sme spolu strašne veľa, ale keď vyšli s Láska moja de si, to bolo do popuku. Spomeniem si na jeho oranžovú firtuchu. Z dávnejších čias sa mi vybaví spoločný koncert na Modrej vopici v Prahe. Ľudia ocenili túto zvláštnu fúziu. Je to človek podobného zmýšľania ako my. Vždy sa radi stretneme.

Ska2tonics

Naše detičky. Škoda, že teraz nefungujú. Mali sme spolu šnúru, o každom z nich by som vedel porozprávať veľa. Bola to veľmi príjemná partia, dúfam, že to nebudem musieť hovoriť v minulom čase.

Lasky, Para

Vozil mamine čmeliaky i kvetiny. Je to postavička. Bez debaty, zlatý chalanisko. Výborný frontman. Skočí do ľudí, robí šou na maximum.

Pítr: Keď sme niekde boli, vždy prišiel, podal ruku. / On skočí, aj keď nie sú ľudia…

B: Tiež som chcel skočiť, ale povedal som si, že ak dopadnem na tú tvrdú zem, už sa nepostavím.

 IMT Smile

Sú to naši súputníci. Začínali sme v košickej televízii v RG Tipe, ktorý moderoval Robo Grigorov. IMT Smile vyhrali ako prví, my druhí, OBD tretí. Potom došla Karpina, ktorá spievala o Mečiarovi a tým pádom celý RG Tip vyfučal do neznáma. Pre nás to bolo prvé televízne vysielanie, aj pre bratov Táslerovcov a je úžasné, že tieto kapely, vtedy mladé uchá, stále fungujú na scéne.

Juraj Cocher

Ďuri, náš manažér. Rybár, chatár a panvičkár.

Katka Knechtová

Tiež bola v RG Tipe so skupinou Ruka a bol som prekvapený, že som videl Ivana Táslera a nejakú mladú babu ako spievajú reggae. Hovorím si, super, bude tu reggae speváčka. Bohužiaľ, Ruka prestala fungovať. Bol by som veľmi rád, keby sa Katka venovala reggae muzike. Nehovorím, že to čo robí, je zlé. Naopak, spieva famózne, ale nie je to reggae. Katka je veľmi dobrý človek. Mohla by začať hrať reggae, seklo by jej to. To je jediná výhrada. Aj preto sme si ju pozvali na album.

Divokej Bill

Famózna kapela, výborní ľudia. Nehrajú populárnu hudbu a dokázali urobiť veľkú dieru v rámci českej scény. Aj na Slávikovi. Rešpekt. Ale nečudujem sa, lebo sú to fajn ľudia, silné osobnosti a dobrá partia, ktorá ťahá za jeden povraz. To je dôležité. Aj u nás.

Aká je pozícia Polemicu v Čechách?

Sme v podobnej situácii ako Divokej Bill na Slovensku. Sme dosť známa kapela, veľa ľudí nás registruje, ale tým, že nie sme v médiách a nie sme česká kapela, tak nemôžeme byť až tak populárni. Je to prirodzené. Tešíme sa, že vôbec máme takéto postavenie. Nehráme mainstream, nie sme popová kapela, ľudia nás však poznajú, aspoň tie najznámejšie hity.

Komajota

Nikdy sme sa osobne nerozprávali. Registrujeme sa, pozdravíme, dokonca v jednej obľúbenej pizzérii v Ružomberku sme spolu obedovali, keď oni išli z východu a my na východ. V tej dobe, keď prišli, dosť zažiarili medzi vtedajšou produkciou. Oceňujem to, že robia inteligentné pesničky.

Whisky, Slobodná Európa

Pilot, letec, cestovateľ a frontman jednej z najznámejších punkových kapiel. Tiež je to jeden z tých správnych ľudí, s ktorými sme sa nikdy predtým veľmi nerozprávali, ale keď sme sa prvý raz stretli, mali sme pocit, že sme kamaráti. Aj tie cestopisy… rozhľadený človek. Inteligentný chlap. Vždy sa teším, keď si spolu zahráme, sme podobná krvná skupina.

Keďže sa nám minul čas, ktorý mala kapela k dispozícii, nedostali sme sa k asi ďalšej dvadsiatke muzikantov či interpretov, na ktorých som mal v pláne opýtať sa. Nevadí, nabudúce, pretože Polemici sú kapela, ktorá cestuje a tým pádom nie je náročné sa s nimi stretnúť.

text: Edo Kopček
foto: archív

Polemic

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky