NovinkyTerchovský BudzogáňKam na koncert?Festivaly

Fínski rockeri sa chcú na Terchovskom budzogáni naučiť výnimočnú slovenskú Terchovskú muziku

Terchovský budzogáň búši intenzívne a rockovo v Terchovej už niekoľko rokov a  na konci augusta udrie opäť. Ani poriadne tvrdá muzika však neprekryje silný vplyv folklóru tejto slovenskej obce. Ten je citeľný viditeľný a počuteľný zo všetkých miest okolo a aj v amfiteátri Nad Bôrami, kde sa okrem toho festivalu konajú pravidelne aj Jánošikove dni. Priamym prepojením na festivale je domáca skupina Arzén, ktorá aj tento rok zahrá svoj rock so silnými terchovskými koreňmi. Tento rok sa však uskutoční jedno významné a dokonca  medzinárodné prepojenie výnimočného terchovského muzicírovania a  rocku. Fínska skupina KORPIKLAANI, ktorej tvorba je ovplyvnená fínskym folklórom sa po informácii o mieste konania festivalu veľmi živo zaujímala o hudbu tohto kraja, ktorá je zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

http://terchovskamuzika.sk/2013/12/terchovska-muzika-v-unesco-historicky-uspech/

Okamžite prejavili veľký záujem spoznať túto muziku naživo a  niečo sa z nej aj naučiť. Organizátori festivalu na spoluprácu a výuku fínskych rockerov oslovili najpovolanejších – Nebeskú muziku z Terchovej (www.nebeskamuzika.sk). Jej kapelník Vlado Moravčík to nadšene privítal.

„Veľmi ma potešil záujem kapely Korpiklaani o terchovskú muziku. Očakával som rýdzy metal a tak som ostal prekvapený, keď som v ich videách našiel také nástroje ako husle, či akordeón. Hudba tejto formácie označovaná ako folklmetal bola pre mňa nová, ale zapáčila sa mi. Je pre nás medzinárodnou výzvou naučiť základy našej ľudovej hudby severských muzikantov a prepojiť tak naše a ich hudobné tradície. Veríme, že to pôjde dobre z dvoch dôvodov. Jadro fínskej kapely má folklórne korene. Až neskôr zmenili názov, obsadenie a pritvrdili. Na druhej strane Nebeská muzika tiež hrala (hrá) terchovskú muziku a v súčasnosti pritvrdila na sláčikový bigbít, kde využívame domáce ľudové motívy v nových rytmoch, a elektrických zvukoch.

Pri spolupráci chceme nadviazať na spoločné témy, a tým nemyslím iba texty o alkohole 🙂 Ak preskočí iskra a bude fungovať muzikantská chémia, tak bude spolupráca obojstranne obohacujúca. Korpiklaani znamená v preklade Lesní klan. My, muzikanti z terchovských hôr, chceme chlapcom z fínskych lesov ukázať, že nielen vodka, ale aj borovička dokáže otvárať nové hudobné obzory“, objasnil s príslovečným terchovským humorom prípravy na spoluprácu Vlado Moravčík.

https://www.youtube.com/watch?v=a247R3mNs5A

Pre krátkosť času je však možné, že sa výsledky tejto muzikantskej spolupráce nakoniec na pódium nedostanú. Ak predsa, tak Slovensko a návštevníci Budzogáňu zažijú v nedeľu večer unikátnu svetovú premiéru v podobe fúzie svetoznámeho fínskeho folkmetalu a terchovskej muziky zapísanej do UNESCO.

Všetky zahraničné hviezdy, vrátane Korpiklaani, nemajú žiadne výnimočné požiadavky. Hrajú po celom svete a ich hlavnou myšlienkou je prísť k svojim fanúšikom, čo najbližšie, ako sa dá. HammerFall, Destruction, Battle Beast Freedom Call a ďalších 22 slovenských a českých kapiel chystá pre fanúšikov plnohodnotné a nadupané festivalové sety, ktoré počas troch plnohodnotných dní festivalu uspokoja určite všetkých a dajú výraznú a poriadne hlasnú bodku za letnou festivalovou sezónou na Slovensku.

Novou atrakciou festivalu bude Zóna rádia Rocková republika. V nej budú mocť všetci návštevníci požiadať o azyl, oddýchnuť si, vyblázniť sa na festivalových vychytávkach, získať občianstvo a po koncertoch sa aj odviazať pri rockovej nakladačke, o ktorú sa v piatok a sobotu v noci postará ranný moderátor rádia a moderátor festivalu Rado Mešša.

Zoznam zahraničných, slovenských a českých rockových hviezd, ktoré vystúpia 28.8. – 30.8.2015 na pódiu Terchovského budzogáňa sa definitívne ustálil na slušný trojdňový náklad poctivého rocku a metalu:

zahraničné: HAMMERFALL (SE), DESTRUCTION (DE), KORPIKLAANI (FIN), FREEDOM CALL (DE), BATTLE BEAST (FIN), PAPILAR (PL)

Slovenské: HORKÝŽE SLÍŽE, SLOBODNÁ EURÓPA, THE PARANOID, INEKAFE, DORIAN GRAY, ARZÉN, KONFLIKT, ZÓNA A, MAD FREQUENCY, CALIBER X, EVERLONG, EX PULSE, THE LAMPIONS, STORMCLEAR, RUST2DUST, EUFORY, WASTED STRINGS

české: TOTÁLNÍ NASAZENÍ, ŠKWOR, DOGA, THE SNUFF

Pre veľký záujem sa organizátori rozhodli spustiť aj predpredaj vstupeniek na jednotlivé dni, ktoré sa pôvodne mali predávať iba na mieste. Ďalšou dobrou správou pre všetkých je, že cena trojďnových permanentiek zostane v predpredaji na cene 30,-EUR a nebude sa zvyšovať do vyššej cenovej hladiny.

Predpredaj na :

www.ticketportal.sk

Aktualizované info :

https://www.facebook.com/FestivalTerchovskyBudzogan

www.budzogan.sk

aj na :

https://instagram.com/terchovsky_budzogan_official/

O zahraničných hosťoch :

http://www.hammerfall.net

http://www.korpiklaani.com

http://www.freedom-call.net

http://www.destruction.de

http://www.battlebeast.fi

http://papilar.wix.com/papilar

zdroj: Rado Mešša

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky