NovinkyFotoreportyReportáže

Nightwish v Košiciach: energická ohnivá šou na akú sa nezabúda!

Po úvodných problémoch s miestom konania sa organizátorom podarilo priniesť svetoznámu kapelu do metropoly Východu. Namiesto pôvodného ,,amfiku“ sa splnil tento koncertný sen mnohých fanúšikov na priestrannejšom štadióne Lokomotívy. Na deň detí (1.6.2016) teda dostali malí aj veľkí darček ako sa patrí.

Zmenu miesta konania si nakoniec nadšené publikum veľmi pochvaľovalo. Namiesto statického koncertu v kamenných útrobách amfiteátra dostala zelenú príjemnejšia trávnatá plocha tréningových ihrísk. Metalovému headlinerovi asistovali aj ďalšie predkapely, ktoré postupne dostali do varu prichádzajúcich návštevníkov. Program odštartoval krátko po 17. hodine slovenskou formáciou Tristana. Tá sa zapísala do pozornosti aj ako predskokan Nightwish už minulý rok v Banskej Bystrici. Hudobníkov potešila hojná účasť, aj keď to nebýva zvykom v takomto skorom čase. V ich setliste sa dostali na pretras skladby z ich ostatného albumu Virtual Crime. Organizátorom sa podarilo pripraviť aj slušný servis pre návštevníkov. Bezpečnostné opatrenia na vstupe možno oceniť, určite okrem možnosti doniesť si vlastné občerstvenie, zvýšili pocit bezpečia. V areáli bolo pripravených množstvo príležitostí, ako medzi vystúpeniami kapiel uhasiť smäd alebo hlad.

13320544_804568006310321_5020295683139076118_oV programe mali zastúpenie aj predstavitelia symfonického metalu. Dvojitú dávku priniesli kapely Sorronia, ktorá k nám zavítala spoza našich južných hraníc. Už vyše päť rokov rozdávajú energiu z pódií, no napriek tomu ich, z reakcií návštevníkov, málokto poznal. Následne štafetu prebrali talentovaní a fanúšikmi oceňovaní členovia nitrianskej kapely Symfobia. I keď sú na scéne len krátko, od ich vydania debutu Way of the Queen v roku 2015 zbierajú jeden úspech za druhým. Podarilo sa im hrať na mnohých veľkých festivaloch a tomto tempe určite aj plánujú pokračovať. Pre Košice si dokonca speváčka Erika Strečková, pripravila okrem nádherného outfitu aj dve vokalistky, aby fanúšikom priniesla spolu s kapelou ešte lepší zážitok.

S pribúdajúcim časom rástol aj počet fanúšikov v areáli, každé z vystúpení postupne gradovalo atmosféru pod pódiom. Veľkým lákadlom bolo aj pre mnohých fanúšikov metalu vystúpenie Almanac. Tento nový projekt gitaristu Victora Smolského sa zhostil úlohy co-headlinera absolútne bravúrne. Dlhoročný člen kapely Rage, dobre vie ako pripraviť tú správnu gitarovú šou, nie je preto prekvapením, že ich ako ,,špeci´´ hosťa vybrala aj priamo skupina Nightwish. Výborny spev David-a Readman-a ako aj Jeanette Marchewka, pretkaný kvalitným muzikantským umením ostatných členov bol určite jedným z hlavných zážitkov večera. V setliste ponúkli pestrý prierez tvorbou naprieč umelcovými projektmi. Nechýbali skladby z debutového albumu Tsar ako aj známe skladby z pôsobenia v Rage. (No Regrets, Empty Hollow a.i.)

13391526_804568159643639_2712011713185895692_oHlavná hviezda večera okolo 22 hodiny doslova odpálila nezabudnuteľnú show, ktorú okrem Lokomotívy počuli snáď celé Košice. Už od prvých chvíľ bolo jasné, že sem prišla koncertovať kapela európskeho formátu. Formácia pripravila pastvu pre uši aj oči. Počas celého vystúpenia bola použitá pyrotechnika až 7. krát. Setlist Nightwish dosiahol úctyhodných 16 skladieb. (setlist na konci článku).

13340172_804568559643599_3445730020549419265_oSilnejší výkon stageu pri headlinerovi vygradoval atmosféru na maximum. Ohnivá show počas druhej skladby Yours Is An Empty Hope podčiarkla intenzitu hudobného zážitku. Speváčka Floor Jansen pochválila aj ,, prekrásne mesto Košice´´, ktoré si stihli nielen prezrieť, ale aj si pochutnať na miestnych špecialitách a kvalitnom pive. Do najväčšieho mesta na východe totiž prišli už pár dní vopred, aby sa dokonale pripravili na stredajšie vystúpenie. Počas pobytu v Košiciach slávil Troy Donockley deň pre koncertom (30.5.) svoje 52. narodeniny, ktoré neskôr na koncerte taktiež poriadne oslávil, ako inak, hudbou s fanúšikmi. Vystúpenie ponúklo najmä skladby s ich aktuálneho albumu Endless Forms Most Beautiful. Fanúšikov však potešili aj známe hity ako Nemo, I Want My Tears Back alebo Stargazers. Brilantný spevácky výkon Floor ešte podporila energickým točením s vlasmi. Na ten pohľad veru asi nezabudne podstatná časť zúčastnených pánov 🙂 Kapela vďaka veľkoplošnej LED stene dopriala fanúšikom aj vizuálny zážitok. Fanúšikom sa tak podarilo načrieť hlbšie do príbehov v skladbách. Kvalitné muzikantské výkony doplnené o bezchybný spev charizmatickej speváčky a nespočetne veľa ďalších detailov tak pripravili fanúšikom výnimočný hudobný zážitok na európskej úrovni.

KOMPLETNÝ FOTOREPOT NÁJDEŠ TU!

Autor: Martin Laškovský

Foto: Nocil Urbanová

Playlist NIGHTWISH:

Roll Tide – intro

 1. Shudder Before the Beautiful
 2. Yours Is An Empty Hope
 3. Ever Dream
 4. Storytime
 5. My Walden
 6. Élan
 7. Weak Fantasy
 8. Alpenglow
 9. Sahara
 10. She Is My Sin
 11. I Want My Tears Back
 12. Nemo
 13. Stargazers
 14. Ghost Love Score
 15. Last Ride of the Day
 16. The Greatest Show on Earth

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky