NovinkyKam na koncert?

Muzikál Tajemství ruší hranice medzi realitou a fantáziou

Muzikál Tajemství z autorskej dielne Daniela Landu prináša strhujúci mystický príbeh, v ktorom sa odohráva dej v dvoch kontinuálnych, no na prvý pohľad na sebe nezávislých svetoch.

Nevysvetliteľné javy okolo hlavných hrdinov začínajú s odchodom lekárky Elišky, modernej ženy 21. storočia, k priateľke na chatu. Toto rozhodnutie bude mať pre ňu fatálne následky. Jej pátranie v okolí Vlčieho vrchu v rýchlych prestrihoch dramatizuje paralelná dejová línia zasadená do minulosti. Príbeh o nádeji a skutočnej láske začína postupne gradovať, no prísne strážená pointa sa derie na svetlo v malých dávkach, čo diváka priťahuje ako magnet. „Nechávam na každom individuálne, čo si z predstavenia odnesie. Keď sa na dve hodiny nechá strhnúť príbehom, už to je viac ako dosť. Kto sa pozrie hlbšie, uvidí aj ďalšie vrstvy a pochopí náš odkaz. Tajemství vypovedá predovšetkým o sile držať život vo vlastných rukách. Väčšina ľudí o podobnej sile ani nevie. Jednoducho, iné je byť hráčom a iné byť hranný. Ak nechcem byť iba hranný, musím chytiť opraty do vlastných rúk. Toto je úplne priezračná myšlienka, ktorá je však v dnešnom myslení pomerne vzácna,“ konštatoval Daniel Landa.

Pri hľadaní „tajomstva“ sa Eliška ocitne v podivnej mozaike medzi realitou a fantáziou. D. Landa sa nebál pohrať s povesťami a mytológiou, preto nechal v scenári priestor pre rytierov, či vlkolakov, ktorým zároveň vtlačil autentický rozmer, čím do poslednej chvíle dokonale mätie publikum. Jeho konfrontácia súčasnosti s bájnymi tajomnými miestami necháva otvorený priestor a kto do neho vstúpi, bude mať viac ako blízko k tomu, aby v priamom prenose uveril, že naša existencia má ešte ďalšiu vlastnú dimenziu. Príbeh je prvoplánovo jasne zrozumiteľný. Môžem povedať len toľko, že jeho druhý rozmer je naozaj hlboký. Niektorí z hercov po mesiaci skúšania v ňom zachytili najskrytejšie komnaty a svoj vlastný život začali vnímať z iného uhla pohľadu. Tajemství mnohých prinútilo zamýšľať sa nad kvalitou života, čo je pre mňa obrovská česť, lebo okrem iného, by mal tento muzikál slúžiť práve tomuto typu sebareflexie,“ poznamenal D. Landa.

Tajemství je po Krysařovi v poradí druhý muzikál D. Landu, ktorý mu vyniesol minimálne rovnaké uznanie laickej, i odbornej verejnosti. Viac ako 100 000 divákov v Prahe a multiplatinové platne pre CD, či DVD sú nepriestrelným dôkazom o výnimočnosti tohto diela. Ak sme pri hudobnom portfóliu, musíme skonštatovať, že má všetky atribúty nezameniteľnej značky „made in Landa“. Texty a melódie plynú v jasne identifikovateľnej harmónii, ktorá precíznym spôsobom dotvára absolútny zážitok z predstavenia.

Muzikál Tajemství budú môcť vďaka divadlu CASSIA vidieť opäť aj slovenskí diváci 17., 18. a 19 októbra na Novej scéne v Bratislave. Lístky sú v predpredaji v sieti Ticketportal.

text: Imrich Makó
foto: archív

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky