Novinky

Matúš Čák Trenčiansky podáva ruku mladým umelcom

Košice (14.04.2011) Pôvodná slovenská rocková opera Matúš Čák Trenčiansky prichádza do košického divadla CASSIA. Hoci príbeh o tajuplnej ceste legendy a vášne z dielne autorov Doda Gombára a Ľuba Horňáka má za sebou stovky úspešných predstavení, vo východoslovenskej metropole ho čaká renesancia. Ako informovala manažérka divadla Adela Mihaľová, celé dielo je pripravené na kompletnú prestavbu, ktorá bude závisieť na jeho režisérovi a práve umelecká sloboda je najväčším magnetom pripravovaného projektu. Divadlo CASSIA totiž vyhlásilo konkurz na spevákov, tanečníkov a režiséra rockovej opery Matúš Čák Trenčiansky. „Keď sme rozmýšľali na tým, ktorý muzikál by sme urobili v našej réžii ako prvý, padla voľba na Matúša Čáka Trenčianskeho. Autorom hudby je rodený Košičan, k dispozícii máme scény, kostýmy, autorské práva na texty s hudbou. Rozhodli sme sa dať príležitosť mladým začínajúcim umelcom s chuťou pripraviť známu vec podľa vlastného gusta,“ vysvetľovala A. Mihaľová.

Základným kritériom pre účasť na konkurze je odvaha dynamicky pracovať s vlastnou kreativitou. Napriek tomu, že Matúš Čák Trenčiansky patrí do kategórie „rocková opera“, finálne dielo produkované pre košické dosky má v hudobnom a hereckom prevedení voľné pole pôsobnosti so zámerom uviesť ho v žánri muzikál. Pre lepšiu ilustráciu pripomenieme, že v originálnej verzii sa predstavili Dušan Jarjabek, Sisa Sklovská, či Kamil Mikulčík a projekt podporil aj známy slovenský historik Pavel Dvořák. „Od autorov opery máme súhlas, že režisér, ktorého vyberieme na konkurze, môže zmeniť celý charakter predstavenia na vlastný obraz. Naším zámerom je ponúknuť príležitosť každému, kto sa cíti na to, aby mohol vo svojich rukách držať režisérsku taktovku. V konečnom účtovaní chceme vytvoriť tím mladých kreatívnych ľudí, pre ktorých bude Matúš Čák Trenčiansky umeleckou výzvou,“ zdôraznila A. Mihaľová.

Prihlášky do konkurzu do rockovej opery Matúš Čák Trenčiansky môžete na adresu cassiadance@cassiadance.sk zasielať do 24. mája 2011. Konkurz sa v divadle CASSIA, v priestoroch JUMBO Centra, uskutoční 7. júna 2011 so začiatkom o 10.00 hod. „Konkurzom otvárame dvere začínajúcim režisérom, tanečníkom a spevákom. Úmyselne nežiadame žiadne životopisy alebo odporúčania. Rozhodovať bude iba talent a vízia. Ak niekto túžil po šanci, ale nebola mu dopriata, u nás môže rozbehnúť svoju muzikálovú kariéru naplno,“ dodala A. Mihaľová.

 

Autor:Imrich Makó
Zdroj: GRAND STUDIO, s.r.o.
Foto: Archív

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky