NovinkyKam na koncert?

Marián Varga odohrá v januári 2 koncerty (článok obsahuje aj krátke bio umelca)

Marián Varga ešte koncom mesiaca január vystúpi na dvoch samostaných koncertoch so svojim projektom Solo in Concert. 20. januára 2010 odohrá koncert v Sherpa klube (Trangoška, Nízke Tatry – Srdiečko) a o deň neskôr 21. januára v banskobystrickom podniku Klub 77.

Marián Varga (1947), klávesový inštrumentalista a skladateľ, študoval klavír a kompozíciu na bratislavskom konzervatóriu u prof. Bergera a Otčenáša, súkromne u prof. Cikkera. V roku 1967 sa stal členom beatovej skupiny Prúdy. Čoskoro sa stal jej leadrom. Tvorivým zavŕšením jeho pôsobenia v tejto kapele bolo vydanie dnes už legendárneho albumu Zvonky, zvoňte (1969). V roku 1969 zakladá spolu s Fedorom Frešom a Dušanom Hájkom prvú inštrumentálnu artrockovú skupinu v Československu – Collegium musicum, ktorej repertoár pozostával z pôvodných kompozícií (Hommage á J.S.Bach, Eufónia…)s prvými náznakmi umeleckej postmoderny, ale aj reinterpretáciách tém európskej klasiky (Haydn, Bartók, Stravinskij, Korsakov…). Skupina Collegium musicum vydala niekoľko albumov(k najuznávanejším patrí dvojalbum Konvergencie, Collegium musicum Live a Divergencie) a venovala sa bohatej koncertnej činnosti v stredoeurópskom regióne, ale aj vo Francúzsku, Litve a Lotyšsku.

Priebežne sa Marián Varga venoval piesňovej tvorbe a v spolupráci s Pavlom Hammelom vydal niekoľko albumov (Zelená pošta, Na druhom programe sna…) V roku 1977 spoločne skomponovali prvý rockový muzikál v Československu Cyrano z predmestia, ktorý bol roky v repertoári slovenských aj zahraničných divadiel.

Po zániku Collegia musica (1979) sa Varga rozhodol pre úlohu osamelého bežca a začal sa venovať konceptu absolútnej improvizácie a v roku 1984 vydal svoj prvý sólový projekt Stále tie dni. Koncertne naďalej spolupracoval s Pavlom Hammelom, ale aj Vladimírom Mertom, Ivou Bittovou.

V súčasnosti vystupuje s komorným projektom Solo in concert, ktorý je aj zaznamenaný na jeho zatiaľ poslednom albume s rovnomenným názvom.

S týmto projektom koncertuje po Čechách a Slovensku, ale aj v Kodani, Washingtone, Viedni, Krakove, Drážďanoch, Londýne, Berlíne. Stále častejšie sa objavuje na pódiách s interpretmi zo sféry klasickej hudby – violončelistami Jánom Slávikom, Jozefom Luptákom a Moyzesovým kvartetom a od novembra 2008 opäť oživili s Fedorom Frešom Collegium musicum. V marci vyjde DVD Collegium musicum Live.

redakciu informovala Katarína Ovseníková, Slovenská Jazzová Spoločnosť

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky