Novinky

Longital uvádza nový album sedemminútovou skladbou Na konci hudby

Čo sa nachádza na konci hudby? Odpoveď hľadajte v novej viac ako sedemminútovej skladbe od skupiny Longital, ktorá uzatvára tracklist ich práve vychádzajúceho štúdiového albumu Dočista. Hudobná a partnerská dvojica Shina a Daniel Salontay na ňom tentokrát spojila sily s anglickým elektronickým producentom a zvukovým dizajnérom Andrejom Bakom. Na podporu albumu spoločne vyrazia na niekoľko jesenných koncertov na Slovensku a v Čechách. 

Dvanásty radový album Longital vznikol v štúdiu Daniela Salontaya v čase, keď sa opäť raz nevedelo, čo bude ďalej s hudbou. Zásadným momentom novej tvorby bol rok 2021, kedy Shine a Danielovi ich dlhoročný kamarát, londýnsky producent Andrej Bako, ktorý má v životopise spolupráce so speváčkou Nicolette z Massive Attack, Kylie Minogue či Barbican Centre v Londýne, pustil svoje nové tracky založené na modulárnej elektronike. Longitálcom sa zapáčili natoľko, že si ich okamžite vyžiadali.

“Tvorba albumu Dočista až na tri výnimky spočívala hlavne v aktívnom počúvaní Andrejových podkladov a čakaní na obsah, čím myslím text, až potom mohla prísť hudba. Výzvou pri hudbe a aranžovaní bolo rytmicky a harmonicky posunúť vnímanie elektronického tracku a vytvoriť prostredie pre Shinu, jej prácu s textom, frázovaním a melódiou. V celom procese som využil to, čomu som sa venoval počas covidových mesiacov: harmónii, rytmu, modalite, dopĺňaniu medzier v základoch,” hovorí Daniel Salontay, ktorý práve počas pandémie popri komponovaní a manažovaní kapely začal aj s učením hry na gitaru. 

Longital sa vďaka Andrejovi Bakovi po rokoch vrátili späť k elektronike. Symbiózou Andrejových nahrávok, skúseností a vyzretosti Shiny a Daniela Salontaya, ktorí majú za sebou stovky koncertov po svete, vzniklo dielo so špecifickým zvukom. 

Pozri, kde hrá tento týždeň tvoja obľúbená kapela: Koncertná mapa Slovenska (7.9.-13.9.)

Longital. Foto – archív kapely

Skladba Na konci hudby, ktorá dnes vychádza ako tretí singel albumu, patrí medzi spomínané tri výnimky, ktoré hudobne nevychádzajú z Bakových podkladov. Jej sila pramení z reminiscencie na úplne prvý longitálsky album September. Daniel Salontay sa po 20 rokoch vracia k speváckemu mikrofónu, k slovám, frenetickým gitarám a bezkontextovým gramatikám voľného rytmu. 

Album Dočista vychádza 9. septembra na značke Slnko Records. 10 skladieb z neho bude postupne pribúdať na streamovacie platformy, vo výrobe je CD aj vinyl. Koncom septembra prebehnú krsty albumu v Prahe (22.9. Café v Lese) a Bratislave (29.9. Pink Whale) spoločne s Andrejom Bakom. Na druhú časť šnúry s Longitalom sa potom Andrej opäť vráti na Slovensko v novembri. Dátumy koncertov budú oznámené čoskoro. 

Koncerty Longital:

22.09. Praha, Café v lese
23.09. Praha, Divadlo Archa
28.09. Olomouc, Jazz Tibet
29.09. Bratislava, Pink Whale
30.09. Brno, Stará Pekárna
01.10. Třebíč, Béčko (U lípy)

zdroj: Alexander Čerevka, PR správa
foto: Juraj Behun

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky