NovinkyReportáže

Le Payaco a Para oslávili svoje výročie aj v Košiciach!

Jedenásť miest, dve výborné kapely a jedno spoločné veľké turné, na ktorom sa nielen spieva ale najmä oslavuje. Takto to vyzerá v súčasnosti vo vybraných slovenských kluboch, kam sa za svojimi fanúšikmi vybrali kapely Le Payaco a Para. Obe majú na svojom konte množstvo vydaných albumov a úspešných hitov, na ktorých odrástla nejedna generácia. Čerstvo dospelí (Le) ,,Payáci´´ a o rok staršia Para však majú čo povedať aj dnes a bezproblémovo zapĺňajú kluby.

Jednou zo zastávok ich oslavného turné bol v piatok, 17.10.2014 košický klub Colloseum. Výber správneho podniku je určite jeden z ovplyvňujúcich faktorov návštevnosti. Aj náruživému fajčiarovi bolo už pri vstupe jasné, že sa bez vyúdenia nezaobíde. Pritom porovnateľne veľké priestory sa nájdu v neďalekých Kasárňach/Kulturparku. Možno by to pomohlo ešte viac návštevnosti, ktorá bola vzhľadom aj na nižšie vstupné veľmi slušná. V programe sa ako predskokani predstavili psychedelickí experimentátori Bad Karma Boy. Tí čo nevidieť(24.10) vypustia do sveta nový album Údolia a Kopce cez vydavateľstvo Slnko records. V tradičnej zostave: Juraj Marikovič, Adela Tihlárilová a Peter Hrabě, ponúkli ochutnávky z ich novinky. Následne ich na stagei vymenili chalani z Le Payaco, ktorí sa setlistom pochválili aj na sociálnej sieti.( FOTO na konci článku)

10737953_10203015007831483_1831905143_oTomáš Sloboda však neboj v najlepšej hlasovej kondícií, za čo sa aj publiku ospravedlňoval, nebolo to však podstatné. Hlavnou bola najmä atmosféra. Chalani z Le Payaco si to na pódiu užívali v pohodičke, a tá sa preniesla aj do publika. V setliste nechýbali okrem pomalších a menej známych skladieb aj tie z ich ,,hitparády´´ . Kto by si už nespomenul na Dobrý večer priatelia alebo Sadni si mi na kolená?! Tak isto potešila aj ich novšia skladba Kone. Chalani pripravili vynikajúcu pôdu pre prichádzajúcu brutálnu zostavu – Paru.

Niektorí si pospevovali ich skladby ešte v čase keď sa ,,zvučili´´. S príchodom Laskyho začal klub patrične burácať, čim dali fanúšikovia najavo, že si ich kapela za ostatných 19 rokov získala nielen hitovkami, ale aj kamarátskym prístupom. Za spomienku stojí nedávny koncert Pary na letnom festivale v košických kasárňach, kde sa po vystúpení Lasky venoval fanúšikom niekoľko hodín, keď si, len tak, s nimi sediac na zemi v parku pokecal, či spontánne zaspieval. Je teda prirodzené, že je Para v metropole východu ako doma. Písať o Laskyho spontánnej energii na pódiu, či nenútenom ovládnutí davu, by bolo zbytočné. Je to už akýsi nepísaný štandard. Čo však zopár fanúšikov vpredu nečakalo, bol pokus o tradičný crowd surfing. Ten asi nevyšiel podľa predstáv, jednoducho nebol taký hustý kotol pod stageom, aby Laskyho udržal. Nápaditosť pri práci s publikom Pare nikdy nechýbala.

10578203_10203015008151491_1245434323_oNa pódiu sa dokonca objavila aj mladá návštevníčka z davu, ktorá si s frontmanom celkom vášnivo zatancovala. V takejto naštartovanej atmosfére sa koncert niesol celú dobu. Určite všetci sú zvedaví, aké budú oslavy okrúhlej 20 – ky tejto nenapodobniteľnej kapely. Obe skupiny dali na východe zo seba to najlepšie. Ich dlhoročné pôsobenie je dôkazom, že kvalitnú muziku, tvorenú s nadšením fanúšikovia radi podporia svojou návštevnosťou na koncertoch.

Setlist foto:

10743407_10203015024631903_1353382576_n

Autor & Foto (okrem setlistu): Martin Laškovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky