Novinky

Krásne gesto pre Petra Lipu. Pred hudobným klubom Stromoradie v Prešove má vlastný strom aj pamätnú tabuľu

Peter Lipa v tomto roku oslávil úctyhodných osemdesiat rokov. Sebe aj fanúšikom venoval darček v podobe albumu Nola, ktorý celý vznikol v kolíske jazzu, americkom New Orleanse. Zároveň si predsavzal, že v tomto roku odohrá osemdesiat vystúpení, čo už dosiahol pred mesiacom. V nedeľu 15. októbra odohral koncert vo vypredanej sále prešovského Stromoradia, kde nášmu výnimočnému spevákovi pripravili ľudia z klubu, hudobníci a zástupcovia mesta pred zvukovou skúškou prekvapenie. 

Peter Lipa dorazil do klubu o sedemnástej hodine s tým, že sa ide so svojou kapelou nazvučiť pred večerným koncertom. O plánovanom a dobre tajenom darčeku nevedel. Ako prvý ho privítal Martin Višňovský, dramaturg Stromoradia a iniciátor celej myšlienky. Prítomní boli aj ďalší hudobníci, napr. manželia Martin a Veronika Husovskí, Žojco a Fando z kapely Mloci, Peter Adamkovič z AMC Tria, ale aj prešovskí hudobní publicisti Milan Országh a Michal Frank. Za mesto Prešov prišli Janette Langová a Barbora Rusiňáková, riaditeľka prešovského PKO.

“Keď sa niekto tak dlho venuje hudbe, odohrá také množstvo koncertov a dožije sa osemdesiat rokov, neviem si predstaviť, čo by sa na tejto planéte dalo ešte darovať takémuto človeku. Ale mať na svojej ulici, kde si vyrástol ako dieťa pamätný strom, mi prišlo ako pekné gesto. Okrem toho sú na celom stromoradí lipy, takže je v tom aj troška nadhľadu. Strom sme nazvali Petrova Lipa,” uviedol pre médiá Martin Višňovský.

Prečítajte si tiež: Nadhľadový umelec, originál aj ten, čo vie. Peter Lipa oslávil 80 (anketa)

foto tomáš Telepák

Peter Lipa na prešovskom Kmeťovom stromoradí naozaj trávil nielen detstvo, ale aj tínedžerské časy. Býval tam aj chodil do školy. Od svojich devätnástich rokov žije v Bratislave, ale keď je v Prešove, zvykne sa prejsť po tejto ulici. 

Petrovu lipu spoznáte jednoducho. Nachádza sa oproti hudobnému klubu Stromoradie a má kovovú ohrádku a pamätnú tabuľu. Na ich výrobe spolupracovali umelecký kováč Michal Kačmár a grafik Maxo Darák. “Celé sme to realizovali za pomoci mesta Prešov, ktoré má ten strom v majetku, ako aj celú ulicu. Budeme to mať stále pred očami a všetky kapely, ktoré prídu zahrať k nám do klubu, tak budú mať pred Petrovou lipou rešpekt, keďže je jeden zo služobne najstarších muzikantov,” dodáva Martin Višňovský. 

Vypočujte si náš podcast s Petrom Lipom o jeho novom albume NOLA. K dispozícii je aj v editovanom prepise v samostatnom článku.

➡️ Podcast Moja muzika je súčasťou podcastov Denníka N. Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Peter Lipa

Peter Lipa

Peter Lipa

text: Edo Kopček
foto: Marián Šoltés

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky