Novinky

Peter Lipa? Je to Ray Charles, gentleman, synonymum fantastického človeka a muzikanta

Peter Lipa odohral v deň svojich 80. narodenín koncert v pražskom klube Doupě. Fanúšikov aj seba obdaroval novým albumom NOLA a čo je najdôležitejšie, pokračuje vo svojom celoživotnom turné. Na ňom stretol množstvo úžasných ľudí, starších aj oveľa mladších, ktorými sa podľa vlastných slov necháva inšpirovať, pretože sa celý život rád učí od lepších. Mnohých ľudí Peter Lipa inšpiroval nielen svojou hudbou, ale najmä osobnosťou. Niekoľkých z nich sme sa opýtali jednoduchú otázku:

Čo pre Vás znamená Peter Lipa?

Ján Lehotský

Petra Lipu mám veľmi rád. Je to človek, s ktorým máme citlivé cítenie k hudbe. Máme rovnaký vzor, ktorý sa vyznačuje rythm&bluesovým cítením. Je to Ray Charles. Mal som tú radostnú možnosť hrať s Petrom v jednej kapele (New Blues Five), s ktorou sme hrali to, čo nás bavilo. Takto sme spolu rástli. Obdivoval som jeho scatové uvoľnenosti, úprimný nadhľad a niekedy podhľad. Sú to krásne spomienky, ktoré nás zastihli a za to mu ďakujem. Som rád,  že zostal taký, aký je a jeho feeling so zavretými očami je jasný.

K jeho jubileu mu prajem veľa rytmických nápadov s textom i bez textu. Je to nadhľadový umelec a taký nech zostane.

Magda Vášáryová

Milý Peter, spievaj ďalej Milanove texty, prosím, kým vládzeš. Tým ho sprítomňuješ, akoby nikdy neodišiel. Nádherný dôkaz, ako umenie prispieva k nesmrteľnosti, po ktorej všetci túžime.

Vlado Vizár

Moje priateľstvo a aktívnu hudobnú spoluprácu s Petrom Lipom počítam asi od polovice šesťdesiatych rokov, kedy sme obidvaja študovali na SVŠT Stavebnej fakulte, bývali na vysokoškolskom internáte „Bernoláčka“ a spoznali sa vďaka hudobným aktivitám nás oboch (ešte v rôznych kapelách).
V jednej kapele – „REVIVAL JAZZ BAND“ sme sa stretli zhruba o desať rokov neskôr (myslím v 1972-1973), a odvtedy sa datuje naša spoločná cesta a život plný práce a zážitkov na koncertných pódiách, na skúškach, na nahrávaniach, na cestách v rôznych cestovných prostriedkoch… Aj keď sa naše spoločné muzikantské spolužitie po 24 rokoch (v roku 1996) rozdelilo, priateľstvo a spolupráca ostala a trvá dodnes. Ak sa ma dnes pýtate na nejaký zaujímavý spoločný zážitok, príhodu, pesničku, obávam sa, že odpoveď na takúto otázku by bola nesplniteľná – pretože ich bolo toľko, že nie je v mojich silách
ich vymenovať, alebo vybrať z nich len jeden.

Čo je pre mňa Peter Lipa?
Človek s obrovským darom byť produktívny, činorodý a mať „upratané“ životné hodnoty!

Zo srdca Ti, braček, prajem k narodeninám ešte veľa zdravia, šťastia, lásky a úspechov!

Katarína Knechtová

Peter Lipa? Gentleman, absolútny guru jazzovej hudby na Slovensku, rodák z Prešova, ako ja. Mám obrovský rešpekt pred jeho kariérou a je jeden z mála ľudí v jeho veku v tomto biznise, ktorý stále tvorí a koncertuje a tým je pre mňa neskutočným vzorom.

Ján Štrasser

„Co zazpívat černoch/Černoch umí, to hneď lipa/Lipa pekne šumí…“ znie v pesničke Černoch a lipa. Pesnička je to pekná, no je v nej jedna nepresnosť – to, čo v nej lipa/Lipa predvádza, nie je šumenie, ale Lipov fantastický spev.

Peter Lipa nás svojím spievaním oblažuje už 80 rokov (to nie je vecná chyba – už prvý výkrik novonarodeniatka 30. mája 1943 bol typickým Lipovým vokálnym prejavom). A určite už vtedy zožal uznanlivý potlesk okolostojacich a výkriky: „Pridať! Pridať!

Zo všetkých piesní Petra Lipu najviac milujem jeho a Lasicovu Prosperitu. A úprimne mu ju želám v zdraví, v práci, vo všetkých ďalších rokov života a spevu.  

Peter Breiner

Kedysi dávno som s Petrom spolupracoval veľmi intenzívne – od hrania na nudistickom ostrove, cez pesničky v divadelných hrách, náš samostatný program v Štúdiu S, množstvo rôznych koncertov a nahrávok, vrátane jeho prvého albumu, až po nedávne posledné spoločné vystúpenie v New Yorku. Som rád, že je stále vo forme a neúnavne koncertuje a nahráva ďalej.

Richard Müller

Je to perfektný chlap. Mám ho veľmi rád.

Ján Kuric

Peter Lipa je pre mňa: Ten, čo vie!

Agnes Snopko

Ako vyštudovaný archeológ musím povedať, že mať osemdesiat rokov, to sa dá považovať za začiatok archeologického veku. V prípade Petra Lipu ide o verejnú rýdzu a pravú archeologickú pamiatku. Keďže Národná mincovňa v Kremnici je najdlhšie fungujúcou mincovňou na svete, z hľadiska Slovenska je Peter Lipa najdlhšie slúžiacim džezovým spevákom a musím povedať, že napriek tomu, že ctím mladosť a stredný vek, zároveň  aj najlepší džezový spevák na Slovensku. Chcem mu popriať, že by ako táto pamiatka fungoval naďalej a priniesol ľuďom ešte veľa radosti.

Martin Valihora

Peter Lipa s Palom Daněkom vytvorili festival, ktorý sa stal dôležitým mostom so svetom a kanálom informácií pre mnohé informácie. Prinášali hudobníkov v čase, keď naša krajina ešte nebola napojená na kozmopolitný svet. Napríklad som tam často požičiaval bicie a čakal hodiny na svetových hráčov, ktorí mi potom po hoteloch dávali lekcie. Ovplyvnilo ma to celý život. Do dnešného dňa praktikujem hudobné cviky, ktoré mi ukázal bubeník Arnie Adams od  Al Di Meolu. Okrem toho je to človek, ktorý reprezentuje obrovskú lásku k tomu, čo robí. Je to jedno z jeho hlavných posolstiev pre nás. Vytvoril si svoj zvuk, ktorý je silný, presvedčivý a dominantný. Má svoju tvár, ako človek, aj ako hudobník. Peter Lipa je stelesnením úprimnosti, ktorý nikdy sa neunavil ísť za svojim snom. Teraz v osemdesiatke si ho splnil a vycestoval do New Orleans, kde nahral svoje CD NOLA a teší sa z neho, ako keby bolo jeho prvé. Mám ho rád a za veľa vecí som mu vďačný. Je to jeden z interpretov, s ktorým veľmi rád hrávam, lebo sa pri ňom cítim ako dobrý hudobník. 

Juraj Griglák

Peter sa mi spája s legendárnymi Bratislava Jazz Days, je to v podstate maskot festivalu, bez jeho konferovania by to už nebolo ono. Petra som najintenzívnejšie vnímal, keď spolupracoval s Blues Bandom Ľuboša Andršta s legendárnym Gumom Kulhánkom na base. Chodil som na nich do Véčka. S Petrom som mal možnosť spolupracovať na nahrávaní jeho dvoch albumov. Nahral som mu basu do jeho hitovky “Kone vrané”.

Matúš Jakabčic

Petra poznám, odkedy som sa upísal hudbe. Uznával som ho spočiatku iba ako poslucháč jeho hudobných produkcií, ako aj iných koncertov, ktoré sa mu v neľahkých časoch podarilo zorganizovať. Pamätám si úplne prvé ročníky Bratislavských jazzových dní, ktoré jeho zásluhou vznikli v dobe, kedy sme o takýchto podujatiach ani nechýrovali – dnes už ťahajú na päťdesiatku. Neskôr, keď som vstúpil na hudobnú scénu, pomohol mi tým, že mi veľakrát umožnil účinkovať na koncertoch, ktoré organizoval, za čo som mu vďačný. Ale nebol som sám – Peter vždy pomáhal domácim, najmä mladším, jazzmanom, a to sa doteraz nezmenilo. 

Dnes sme kolegovia, ktorí úzko spolupracujú. Hudobne iba príležitostne – naposledy vtedy, keď Peter zaspieval jednu skladbu na mojom albume, čo ma veľmi potešilo. Avšak vzhľadom na funkcie, ktoré zastávame, sme v kontakte často a dosť sme toho spolu preskákali. Petra mám rád a vážim si ho pre jeho vlastnosti a vedomosti, ktoré si mimoriadne cením – zmysel pre spravodlivosť, znalosť umeleckého prostredia, rozhľad, schopnosť logického a racionálneho uvažovania – a má prirodzenú autoritu. Jeho názor je vždy pre mňa dôležitý a navyše viem, že sa na neho môžem spoľahnúť. Milý Peter, pri príležitosti Tvojho jubilea Ti prajem všetko najlepšie, najmä zdravie!

Vzácny záber (1972) z pravidelných jazzových piatkov v bratislavskom V-klube. Hrá Revival Jazz Band. Zľava: Milan "Tutus" Vašica - trp; Vlado Vizár - trb; Peter Lipa - voc; Jaroslav "Country" Červenka - klar.

Vzácny záber (1972) z pravidelných jazzových piatkov v bratislavskom V-klube. Hrá Revival Jazz Band. Zľava: Milan „Tutus“ Vašica – trp; Vlado Vizár – trb; Peter Lipa – voc; Jaroslav „Country“ Červenka – klar. Foto – Stanley Procházka / FB

Martin Gašpar

Hral som s ním 15 rokov a bola to Univerzita! Precestovali sme celý svet, ale čo je podstatné, naučil ma žiť dobrý, skvelý život a to je frajerina. Ďakujem Ti Petrík za to, zážitkov nekonečne, a to je najviac… Urobili sme spolu množstvo muziky, zažili neopísateľné zážitky, je mi cťou byť súčasťou tvojho zivota, ďakujem a želám pevné zdravie.

Zuzana Mikulcová

Pamätám si na svoje študentské časy, kedy som si požičiavala všetky albumy Petra Lipu z pražskej mestskej knižnice a počúvala do zbláznenia live-ku z Akropole. Vtedy by mi ani vo sne nenapadlo, že o pár rokov sa budeme nielenže poznať, ale spolu aj hrať a mať spoločné skladby. Je pre mňa vždy veľká česť stáť s Petrom na pódiu, a to nielen zato, aký skvelý muzikant a spevák je, ale aj preto, akú zásadnú úlohu hrá v mojom hudobnom živote a v kultúrnom dianí na Slovensku.

Daniel Baláž

Pred pár rokmi som objavil jeden z Madlibových mixtapov a na ňom mne vtedy neznámu Lipovu skladbu My Album z anglickej verzie opusáckej platne Neúprosné ráno/Moanin. Zhodou okolností mi Peter vtedy prišiel do rádia na rozhovor a ja som mu to, ako velikánsku udalosť, spomenul. Veď Madlib, jeden z najlepších hiphopových DJov! Peter na to: “Hm, áno? Fajn”. A šli sme ďalej. A vtedy som si uvedomil, že veď jasné, že nie Madlib je tu podstatný, ale ten džezmen, po ktorého pleciach rapový DJ vylezie hore.

Marian Jaslovský

Moje prvé „džezáky“ boli piate, v roku 1979. To som mal 16. Celkom ma prekvapilo, že ten moderátor tak dobre spieva. Samozrejme, bol som informovaný, kto je Peter Lipa a odvtedy ma sprevádzal celý život tak, ako každého, kto sa zaujíma o jazz, blues a soul. Lipa – Andršt Blues Band boli soundtrackom mojej mladosti a album Je to stále tak ma prevalcoval. Spolupráca s Milanom Lasicom je výnimočná.

Peter Lipa je férový chlap, ani tí najväčší klebetníci o ňom nemajú čo klebetiť a to je v tejto brandži dosť nevídaná vec, lebo viete, vždy sa niečo nájde. U Petra nie. A ak chcete „historku z natáčení“, tu ju máte, už je to hádam premlčané: Raz mi zavolal, že v jednom podnikovom časopise firmy, na akcii ktorej hral, chcú rozhovor s ním, že mi to zaplatia. Hovorím fajn, poďme na to. On že veď ho urob. Tak som ho urobil bez Petra a pýtam sa, chceš to autorizovať? On že nie. Myslím, že to bol dobrý rozhovor. Tak takto ja poznám Petra Lipu. A teším sa, že je s nami a s jazzom.

Juraj Čurný

Peter Lipa je človekom mnohých talentov. Spevák s nezameniteľným hlasom a výrazom, spoluautor veľkej časti svojho repertoáru, zakladateľ, dramaturg a moderátor Bratislavských jazzových dní, neúnavný mediálny popularizátor kvalitnej hudby, organizátor hudobného (a predovšetkým jazzového) života na Slovensku. V tom najlepšom ma fascinuje jeho energia, pracovitosť a súčasne prirodzenosť s akou komunikuje s kýmkoľvek, hoci zaslúžene by si mohol užívať status uctievanej žijúcej legendy. Pri zostavovaní 4CD k jeho 80-ke som si už len potvrdil, že dokáže byť skvelým partnerom hudobníkom a interpretom z akejkoľvek generácie a v zásade v akomkoľvek žánri populárnej hudby. Deijny slovenského jazzu a v širšom slova zmysle slovenskej populárnej hudby by bez neho boli počuteľne chudobnejšie. A ako ho poznám, ešte zďaleka nepovedal posledné slovo.

Michal Frank

Po revolúcii vyšiel v roku 1994 skvelý album Naspäť na stromy, na ktorom sa nachádzalo viacero skvostov, ale jeden bol mimoriadny. Song Podnájomník Strach, s textom Tomáša Janovica, vymakanými aranžmánmi a hudobným feelingom, ktorý je eklektickou esenciou deväťdesiatych rokov. Má v sebe od jazzu, popu, rocku až po kravitzovskú naliehavosť. Túto skladbu pomerne často hralo dnes už neexistujúce lokálne rádio Flash a čakal som, že to bude  hit. Podnájomník Strach mal k tomu všetky predpoklady. Zatienila ho iná pieseň z tohto albumu, Balada o štyroch koňoch, aj vďaka skvelému Lasicovému textu, ale pre mňa ostal nezostreliteľnou jednotkou Podnájomník Strach. Po rokoch vyšli „stromy“ v ďalšej reedícii, aj na vinyle, a skladby z tejto platne, už preverené časom, sú stále rovnako svieže a vôbec nezostarli.

Vec

Prajem Petrovi aj naďalej brilantný čuch. Nech jeho nosu neunikne žiadna maturantka idúca mestom.

Michaela Rózsa Růžičková

Peter Lipa? Pre mňa legenda, niekto absolútne autentický, nezameniteľný, jedinečný. Ako človek i ako hudobník je súčasťou môjho sveta úplne od detstva – priateľ a kolega mojich rodičov, slovenský hlas Randyho Newmana v Toy Story. A sprostredkoval mi aj môj úplne prvý kontakt so surrealistickou metaforou v podobe štyroch koní, čo ťahajú ho z vane! Na tribute koncert s ním sa nesmierne teším a z celého srdca prajem všetko najlepšie!

Peter Bič

Hudbu Petra Lipu počúvam od svojich trinástich rokov. Album Naspäť na stromy patrí medzi moje najobľúbenejšie a veľmi ma ovplyvnil. Peter je pre mňa synonymom fantastického človeka a muzikanta. Veľmi si vážim naše priateľstvo. Stáť s ním na jednom pódiu bolo pre mňa splneným snom.

Edo Klena

Petra Lipu nepoznám osobne, neboli sme na pive. Vnímam ho už desaťročia ako vynikajúceho speváka, ktorý spolupracuje s najlepšími muzikantmi  z „Československa“ a vyberá si skvostné texty, napr. od Milana Lasicu…ale aj iných, nie až tak známych textárov. Z môjho pohľadu je obdivuhodný profesionál, ktorý si udržiava vysoký štandard po dlhé roky, pritom v pohode a bez manierov. Neodmietol spoluprácu s mnohými mladšími muzikantmi a vždy je to zaujímavé. Je to krásny košatý strom, ku ktorému budeme ešte dlho radi chodiť …a je náš!

Tomi Okres

Peter Lipa je dlhodobo môj najobľúbenejší slovenský interpret, ktorého počúvam od 80-tych rokov, presnejšie od albumu „Je to stále tak“, kedy som ho pre seba objavil. Peter Lipa pre mňa tiež definuje prototyp profesionálneho, slušného a zodpovedného muzikanta, organizátora, človeka, akých na Slovensku veľmi niet. Želám mu do ďalších rokov len jediné, a to dobré zdravie. 

Vlado Krausz

Excelentný spevák s nezameniteľnou farbou hlasu a intonáciou. Ako textár viem oceniť jeho bezchybné frázovanie v slovenčine, teda dĺžne, prízvuky a celkový charakter reči. Na našej scéne takýchto spevákov veľa nie je. Jeho piesne ma sprevádzajú už od detstva, či už prostredníctvom rádia alebo neskôr v 80.rokoch som si kúpil aj pár jeho LP, ktoré som často počúval. Ani by mi nepadlo, že niekedy budem s Petrom spolupracovať. Spoznali sme sa pred rokmi prostredníctvom kapely IMT Smile, kde spolu s Ivanom spievali jeden môj text. Peter skladá piesne tak, že najprv potrebuje text a potom naň vymyslí melódiu, čo je pre textára veľká výhoda, lebo sa nemusí prispôsobovať hudbe, niekedy na úkor celkovej zrozumiteľnosti a námetu textu. Väčšina našich mladších interpretov to robí naopak. Spolupráca s ním ma baví, lebo viem, že Peter vie text prežiť, aby bol uveriteľný v jeho podaní a tiež, že všetko, čo urobí, spraví na 100%. Ak nejaký môj text zoberie, vždy sa teším, ako to vymyslí. V interpretácii jeho piesní citiť nadhľad, múdrosť, emócie, ale i humor s chlapčenským šibalským úsmevom.

Po ľudskej stránke vnímam Petra ako skvelého, inteligentného a rozhľadeného človeka, s ktorým sa stále rád stretnem a porozprávam. Nielen o hudbe, ale aj o bežných ľudských veciach. Napriek tomu, čo už má za sebou a koľko desaťročí je na špičke slovenskej populárnej hudby, je to človek bez zbytočných manierov, príjemný a v tom najlepšom slova zmysle obyčajný. Som rád, že mám tú česť ho osobne poznať a spolupracovať s ním.

Lasky

S Petrom Lipom som veľmi rád spievaval pesničku Valutový cudzinec v rámci projektu Bolo nás jedenásť. Peter Lipa je pre našu oblasť stelesnením všetkého, čo sa jazzu a príbuzných žánrov týka, a že sa to dá aj v slovenčine. Či už vďaka vlastnej tvorbe alebo spoluprácam. Neúnavný popularizátor, aj vďaka Bratislavským jazzovým dňom. Nech mu to vydrží ešte dlho!

Pavel Malovič

Peter Lipa je vytrvalec našej hudobnej scény európskeho významu. Pokojne znesie metaforické prirovnanie so svetoznámym atlétom Emilom Zátopkom…

Vnímam ho od účinkovania v kapele The Blues Five počas celého priebehu  hudobných zákrut, odbočiek aj križovatiek až po dnešok. Vždy šiel presvedčivo svojou cestou. Ako všestranný umelec renesančného typu má rozsiahle portfólio muzikantských a speváckych znalostí aj zručností. Je citlivý na výber dobrých textov, čo len potvrdzuje jeho aktívne literárne poznávanie a schopnosť citlivého výberu. Rešpektuje moderné hudobné trendy a je otvorený rôznym vplyvom, ale dokáže ich flexibilne transformovať na svoj obraz. O tom napokon presvedčí aj jeho ostatný album NOLA (East West Production, 2023).

Je originál.

Martin Višňovský

Peter Lipa je pre mňa predchodca a hlavný šéf všetkých prešovských muzikantov novej éry. Spoznali sme sa len pred pár rokmi, ale myslím, že náš vzťah prerástol do okamžitého priateľstva. Je to veľká osobnosť nielen hudobného, ale aj spoločenského života. Pre mňa veľký vzor a verím, že v jeho veku budem ešte stáť na pódiu rovnako suverénne ako on v týchto časoch. 

Martin Majlo Štefánik

Peter Lipa je osobnosť Slovenskej hudby. Som veľmi rád, že mi dal možnosť s ním spolupracovať na tvorbe skladieb. Vidieť naživo jeho energiu je veľká motivácia. Naozaj nepoznám väčšieho makača ako je on.

Rudolf Rusiňák

Peter Lipa je pre mňa synonymom vynikajúceho interpreta, vynikajúcej hudby a samozrejme aj človeka. Ja som ho v minulosti, je to už takmer 30 rokov, oslovil s ponukou, či mu môžem poslať pár textov. Bola to odo mňa možno trochu aj drzosť, jeden, v podstate vtedy málo známy textár si dovolí osloviť džezovú hviezdu nielen európskeho formátu, ale nebojím sa povedať, že aj svetového. Priznám sa, nečakal som žiadnu reakciu. No na prekvapenie, vtedy ešte neboli maily, ani mobily, mi poštou prišla obálka a v nej odpoveď od Petra Lipu. Vtedy som mu poslal asi 11 -12 textov, približne polovicu z nich som považoval za úplne geniálne a tú druhú skôr len tak do počtu. No ale zázrak sa stal skutkom. Peter si vtedy vybral možno 6 vecí, vôbec mi nevadilo, že viac – menej z tej druhej „kôpky“, tej, ktorá bola podľa mňa len do počtu, no a z tej, podľa mňa geniálnej, myslím, že ani jeden. To mi ale v tej chvíli samozrejme vôbec nevadilo. Až neskôr som zistil, že oni až tak geniálne neboli. Medzi tými, ktoré si vybral, boli aj Maturantky. Dnes je to jeden z jeho najväčších hitov. Ale asi ani nie vďaka textu, skôr vďaka vynikajúcej hudbe, aranžmánu a samozrejme vďaka skvelému výkonu speváka. Peter je na texty veľmi náročný, niekedy možno máme na text mierne rozdielny názor, no ale skúste si pohnevať speváka nielen európskeho, ale ako som hore uviedol, nepochybne aj svetového formátu.

Žojco Havadej

Peter Lipa bol pre mňa pojem už aj vtedy, keď sme sa ešte osobne nepoznali a v podstate je odo mňa o generáciu starší. Bol asi prvý z nás, ktorý sa dokázal presadiť v rámci Československa aj vo svete a to veľmi úspešne. Zoznámili sme sa v roku 1990 a hneď aj skamarátili. On už vtedy o nás vedel, dokonca poznal aj niektoré naše známe skladby a tešil sa z toho, že taká originálna kapela s vlastnou tvorbou a prejavom v Prešove vznikla a je úspešná. Na Petrovi si vážim aj to, že napriek tomu, že dlhé roky žije a pôsobí najmä v Bratislave, ešte stále vie veľmi štavnato a originálne „rozpravjac po šariski“ a aj pri tom speve mu „šariščina išla perfektňe.“

Vypočujte si tiež náš podcast s Petrom Lipom k novému albumu NOLA.

text: Edo Kopček, Oliver Rehák, Peter Bálik
foto na titulke: Tomáš Telepák (Stromoradie)

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky