Novinky

Jakub Tirčo predstavil druhý singel Hiraeth z pripravovaného sólového albumu

Jakub Tirčo zo skupiny Heľenine Oči je talentovaný a rešpektovaný progmetalový gitarista, ktorý svoje hudobné inšpirácie zhudobňuje aj ako sólový umelec. Aktuálne prichádza s druhým singlom pod názvom Hiraeth. Avizuje ním vydanie nového sólového albumu Alaska, ktorý ohlásil na júl tohto roka.

“Hiraeth je pre mňa dôležitá skladba na tomto albume. Nie je inštrumentálne komplikovaná, naopak, chcel som dosiahnuť, aby poslucháč mal pocit, že ho skladba sprevádza príbehom a každým počutím v nej objaví niečo iné. Vytvoriť v skladbe hocijakú emóciu v kombinácii s menej tradičnými rytmickými postupmi je niečo, o čo sa prakticky snažím v celej svojej tvorbe.”

Singel zverejnil Jakub Tirčo aj s videoklipom, v ktorom si spolu s Jakubom účinkuje aj bubeník Paľo Balčák. „ Bicie nahral Pali (Balčák), ako aj na predošlom albume Noises & Colours. Všetko ostatné som nahrával sám. Jednak za to môžu lockdowny a pandémia, jednak moja tragická lenivosť pracovať s viacerými ľuďmi, ale najmä – nahrávať basu a programovať syntezátory ma baví možno ešte viac ako nahrávať gitary. Napokon tento projekt má byť aj tak trošku egocentrický, na rozdiel trebárs od IONS, kde sa to snažím mať aspoň o niečo viac kolaboratívne a kapelné.“

Vidoeklip natočil gitaristov kamarát Peter Rončík, ktorý je podpísaný aj pod predošlým klipom The End of All Things. „Začali sme točiť v piatok počas západu slnka, celé sa to posúvalo, až nakoniec začalo pršať. Podľa mňa by sa to aj perfektne hodilo k skladbe. Ale keďže sme na to neboli úplne pripravení, po  troch záberoch sme v panike zbalili bicie a ja som rýchlo spravil aspoň nejaké zábery s gitarou. Klip sme sa rozhodli dotočiť v pondelok. Na rozdiel od piatku už bola úplne čistá obloha. Takže klip je zložený dvoch rozdielnych dní, čo mu zasa prinieslo menej naturálne vyznenie.“

Jakub Tirčo priznáva, že necieli hudobné vyznenie albumu na nejakú žánrovo úzko vymedzenú skupinu ľudí. “Skôr sa snažím prebudiť nejakú spomienku a emóciu v poslucháčovi než zapôsobiť na metalistov a gitaristov“.

Fanúšikovia progmetalu a nielen oni sa majú na čo v júli tešiť.

text: Dušan Papp
foto: archív Jakuba Tirča

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky