Novinky

„Meky, Meky, Meky“ skandujú fanúšikovia na festivaloch. Žbirkove piesne kraľujú hudobnému letu

Počas leta sa na hudbu Mira Žbirku spomína v rôznych podobách. Získal ceny na Slovenke roka a Ruka hore awards a na Pohode 2022 boli hlavnou témou albumy Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania.

Na otváracom koncerte zahrala skupina Midi Lidi s hosťujúcim Lacom Lučeničom exkluzívny set z dnes už kultových piesní. Skladbu To sa dá si s nimi zaspieval David Žbirka, ktorého v skladbe Zlomky spevácky podporil Michal Kaščák.

Večer na pódiu, keď Michal Kaščák uvádzal koncert Nemoderný chalan, začal angličtinou. Aby zahraničným návštevníkom aspoň nejako priblížil Miroslava Žbirku. Veta: „Táto show je oslavou života, tvorby a hudby slovenskékho Paula McCartneyho,“ potešila aj milo pobavila slovenskú časť publika, ktorá reagovala veľkým potleskom. ďalej pokračoval v rodnej slovenčine. „Som rád, že sa tu stretávame na oslave hudby, tvorby, človeka, ktorý znamená veľmi veľa pre slovenskú hudbu, jeho nadhľad, humor, ale aj kvalita jeho tvorby je ojedinelá a som veľmi rád, že to, čo sa tu dnes deje, sme začali pripravovať s Mekym. Meky bol nadšený, keď sme prišli s myšlienkou, že by sme urobili výber z jeho troch silných albumov Nemoderný Chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. Bol nadšený z toho, že by to mali robiť práve Midi Lidi. Sám požiadal o to, aby sa toho celého mohol zúčastňovať Laco Lučenič a potom nám to Meky trošku skomplikoval, takže dnes je to bohužiaľ bez neho. Ale verím, že si to Meky teraz užije. A počas toho, čo sme zatiaľ počuli, verím, že si to užijete aj vy. Je pre mňa cťou privítať na pódiu Laca Lučeniča a skupinu Midi Lidi.“

Bol to veľkolepý otvárací koncert festivalu, ktorý sa skončil skandovaním Mekyho mena.

Na koncerte Nemoderný chalan. Pohoda 2022. foto: Dominik Petro

David Žbirka zaspieval v projekte Nemoderný Chalan v skladbách Do člna, Zlomky a 22 dní. foto: Dominik Petro

Midi Lidi prerobili s Lacom Lučeničom aj aranže vo výbere piesní z albumov Nemoderný Chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. foto: Dominik Petro

V piatok doobedu sa na Pohode konala diskusia Medzi básňou a piesňou, v ktorej Oliver Rehák diskutoval spoločne s Kateřinou a Davidom Žbirkovými o Mekyho vzťahu k básňam. Spomínali na to, že už v osemdesiatych rokoch chodieval do knižnice, kde čítal veľa slovenskej poézie a vyberal básne, ktoré si vedel predstaviť, že ich zhudobní. Potvrdili tiež, že skvelá báseň nemusí byť nutne vhodná na zhudobnenie.

Diskusia na tému Medzi básňou a piesňou. foto: Rebeka Brábliková

Po diskusii sa na Pohode uskutočnil aj slovenský krst albumu Posledné veci. Do života ho uviedol Michal Kaščák, ktorý pripomenul hudbobnícku zanietenosť “slovenského McCartneyho” ale aj jeho empatiu a nezištnú pomoc mladým muzikantom.

Michal Kaščák uviedol na Pohode 2022 do života album Posledné veci od Mekyho Žbirku. foto: Dominik Petro

Ďalšia Pocta Mekymu bude 29.júla 2022 na festivale Žákovic Open. Legendárne skladby tam zahrá a zaspieva Žákovic Open All Stars Band s hudobnými hosťami. Aj tento koncert osobne podporí Katka Žbirková, ktorá o stálom multigeneračnom záujme o tvorbu svojho manžela povedala:

“Meky by mal určite radosť. Stále chcel ľudí potešiť hudbou a teraz mu to všetci mnohonásobne oplácajú. Keď nemôžu tlieskať jemu, tlieskajú jeho hudbe v rôznych podobách. Som rada, že okrem koncertov môžeme fanúšikov pozvať aj na špeciálnu výstavu.”

V Pocte Mekymu zahrajú na Žákovic Open hudobníci a speváci z kapiel Billy Barman, Chiki liki tua-a, Hex, Medial Banana, Para a Diego. Pozvanie prijali aj Emma Drobná a Laura Weng.

„Projekt Pocta Mekymu nám posvätila Mekyho žena Katka, ktorá na festival aj zavíta. Meky vystúpil na našom festivale pred 15-timi rokmi na špeciálnom koncerte. Prvú polovicu spieval svoje hity v akustickej podobe a v druhej polovici koncertu odspieval Beatlesácke hity spolu s kapelou Žákovic Open Allstars Band. Tento koncert patril medzi najsilnejšie vystúpenia v histórii festivalu,“ dodáva organizátor podujatia Yxo Dohňanský.

V októbri 2022 bude v Národnom múzeu v Prahe výstava fotiek a memorabílií slovenského speváka a skladateľa. Neskôr sa presunie aj do Bratislavy.

Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70. V Londýne (24.9.2022 – 229 Venue) sa predstavia Peter Bič Project, Dan Bárta, Rob Cass, David Žbirka, Lenny a ďalší. Nezištnú účasť v Bratislave (17.10.2022 – NTC Aréna) a v Prahe (21.10.2022 – O2 Universum) už potvrdili: David Koller, Peter Nagy, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Slza, Jiří Macháček, Lukáš Adamec, Martha, Lenny, Peter Bič Project a ďalší. 

Album Posledné veci získal množstvo pozitívnych recenzií od fanúšikov aj odborníkov. Po CD verzii vyjde na jeseň aj jeho LP verzia, na ktorej vynikne obal albumu s fotografiou Petra Župníka a grafickým spracovaním Jiřího Troskova. Vydavateľstvo OPUS na október pripravuje vydanie prvých siedmych albumov Mira Žbirku v špeciálnom LP boxe.

text: Edo Kopček a Rado Mešša
titulná foto: Rebeka Brábliková
foto: Dominik Petro

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky