NovinkyReportáže

Filmová noc na hrade ‘13 – Nevšedný zážitok od začiatku do konca

V kultúrnom archíve tohto leta by sa, vlastne tak ako každý rok, dalo stratiť. My vám dnes z neho prinášame spomienku na veľmi zaujímavý projekt občianskeho združenia Nový film. To už po tretí krát oživilo Šarišský hrad svojou Filmovou nocou na hrade. A že témou bola tento krát exotika, to potvrdil už príchod na samotný hrad.

Pre tých menej zdatných, alebo ako v mojom prípade lenivých, pripravili organizátori skutočne exotický odvoz. Na korbe nákladiaku ma po prvý krát napadlo, že toto môže byť zážitok úplne iný, ako bežné open air akcie. A bol.

Hlavnými akvizíciami organizátorov boli Vladimír Dudlák, ktorý vo svojej prednáške spojenej s foto-projekciou predstavil východniarom cestu po zabudnutých stopách slávneho Slováka Mórica Beňovského.

VZ7_4629Závan rýdzej slovenskej exotiky zas na Filmovú noc priniesol Tomáš Hulík. Ten vo svojej prednáške ukázal, že i slovenská príroda môže priniesť skutočne nevšedné a exotické zážitky. Najmä ak sú objektom kamery dve rysie mláďatá. Film Návrat rysov, ktorý z adaptácie Lilice a Mura do prostredia Malej Fatry vznikol, bol aj hlavným chodom na premietacom plátne. Tým, ktorí si ho nechali ujsť, určite odporúčame napraviť tento rest. Bohužiaľ, nedávno prebehla médiami správa o tom, že jednému regionálnemu poslancovi sa „podarilo“ Lilicu zastreliť.

Ešte pred Tomášom Hulíkom však prišiel hosť, na ktorého som sa osobne tešil najviac. Temperamentná, krásna, možno trochu šialená. Takto pozná Dorotu Nvotovú celé Slovensko. A stačí vám päť minút v jej prítomnosti aby ste vedeli, že tento obraz je pravdivý. Herečka, dokumentaristka a publicistka známa tým, že nepozná servítku pred ústami, prišla Šarišanom porozprávať nielen o smutnej skúsenosti, z ktorej vznikol film Fulmaya. Svoje rozprávanie zamerala najmä na Nepál ako krajinu. Jej rozprávanie spolu s typickým prejavom, zanechalo v každom silný zážitok a úsmev na tvári. Že je skutočne „iná“, potvrdila aj v rozhovore, po prednáške. „Priznám sa, že keď prídem na Slovensko, hneď ako je to možné utekám niekam na východ. Najlepšie do nejakej cigánskej osady, tam ľudia žijú ešte aspoň ako tak normálne,“ povedala s úsmevom budúca mamička.

VZ7_4813Okrem svojej prednášky Dorota na hrade odohrala koncert. Pripravila tak pôdu pre ďalšieho exotického hosťa. Kapela Thierry and Friends je projektom najmä Afričana Thierryho, ktorý kapelu založil v Bratislave pred desiatimi rokmi. Vo svojej tvorbe sa band vracia k roots reggae a prepojeniu na tradičný Africký folk. V dobe keď sa z reggae stáva vhodný obchodná komodita veľmi sympatické smerovanie kapely k pôvodnej myšlienky jamajského exportného artiklu číslo jeden. Spoločne s ním vystúpilo aj vokálne trio Horehronky. K slovu sa tak dostala aj fúzia roots reggae a Slovak folku.

Filmová noc na hrade ponúkla presne to, čo sľubovala. Ponúkla nevšedný, exotický zážitok, plno hodnotných myšlienok a najmä zábavu. Zábavu akú sa mi nepodarilo nájsť na žiadnej inej udalosti tohto leta.

zdroj: Matúš Nakata

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky