Novinky

Akustika pracuje na novom albume a zverejnila singel Mizneme aj s animovaným videoklipom

Okolo kapely Akustika bolo dlhšie ticho, no s blížiacim sa stredajším slávnostným koncertom kapely v prešovskom hudobnom klube Stromoradie sa hudobníci pripomínajú svojim fanúšikom aj zverejnením videoklipu k pesničke Mizneme. Akustika trávi posledné týždne v skúšobni, kde pracuje na nových pesničkách, ktoré sa objavia na pripravovanom albume.

Jeho vydanie je v pláne na budúci rok. Zároveň skupina pripravila nový koncertný program. Obsahuje šesť nových piesní, ktoré budú tvoriť základnú kostru stredajšieho koncertného set listu.

“Pesnička Mizneme má jasný ekologický odkaz. Miznú stromy a strácame čoraz viac prírody, ktorá nám to už vracia. Aj pri tvorbe klipu sme sa snažili držať ekologickej témy. Preto sme v ňom využili kartóny, ktoré symbolizujú stromy a po natáčaní sme ich odniesli do zberu, čo dúfame, že budú recyklované a vrátia sa do obehu,” hovorí líder kapely Pavol Kovaľ.

Hlavnou postavou klipu je padajúci list, ktorý symbolizuje miznutie stromov a starý svet, na aký sme boli zvyknutí. “Fanúšika tento list sprevádza celým videoklipom, od jeho spadnutia z konára na strome v lese, cez rúbaniská, na ktorých sa skladuje drevo až po miesta s nadmernou produkciou a následným vyhadzovaním rôznych produktov konzumnej spoločnosti,” dodáva spevák.

Videoklip k novinke vytvoril študent animovanej tvorby Matúš Zajac, ktorý je zároveň fanúšikom kapely. Video vzniklo použitím stop-motion techniky, niektoré časti boli upravené a dodatočne animované digitálne.

Text skladby Mizneme napísala Mariana Bódy a zaujímavosťou je, že sa objavila na nedávnom sólovom albume Kopa speváka kapely Pavla Kovaľa.

Nové skladby naživo už túto stredu

Akustika sa v posledných týždňoch intenzívne stretáva v skúšobni a pracuje na pesničkách, ktoré mala rozpracované ešte pred pandémiou koronavírusu, ktorá zabrzdila jej fungovanie.

“Teraz robíme na týchto starších skladbách a zároveň vznikajú aj nové, ktoré budú súčasťou nového albumu, ten chceme vydať v roku 2023. Teší nás, že sme s kapelou prekonali dva roky stagnácie a tieto nové pesničky sú pre nás novým vetrom do plachiet,” reflektuje P. Kovaľ.

Počas leta Akustika odohrala niekoľko koncertov a najbližšie sa predstaví túto stredu 16. novembra v prešovskom hudobnom klube Stromoradie prevažne domácemu publiku. “Určite odohráme šesť nových piesní. Niektoré majú iba pracovné názvy. Náš basák Durky zložil skvelú skladbu Man man man na text nášho hornistu Jakuba Slávika, Stano Rusyn priniesol anglickú Give me your love, Imo Bartošík nám poslal text k piesni Na Míle, ktorá má balkánsky ráz a je to veľmi zábavná skladba,” pozýva hudobník na vystúpenie.

Akustika plánuje viac koncertov po slovenských kluboch začiatkom budúceho roka. Potvrdené ma tiež vystúpenie na Dobrom Festivale a ďalších letných podujatiach.

text: Edo Kopček
foto: Marek Lukáč

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky