V prvej polovici októbra sa Liptovský Ján stal miestom, ktoré sršalo hudobnou kreativitou a novými nápadmi. Od 14. – 18. októbra 2024 sa v priestoroch hotela Liptovský dvor uskutočnil druhý ročník SOZA Songwriting Campu.
Songwriting Camp organizuje Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA) a jeho cieľom je spojiť slovenských a zahraničných skladateľov, textárov, producentov a interpretov na jednom mieste a poskytnúť im priestor na vytvorenie nových hudobných diel.
Myšlienka slovenského songwriting campu vznikla v spolupráci s českou organizáciou Song Empire, ktorá v Česku organizuje podobné podujatia od roku 2018. „Sme veľmi radi, že môžeme so SOZA spolupracovať aj tento rok a že sa koncept songwriting campu uchytil aj na Slovensku. Pre domácich autorov je to skvelá príležitosť ako si rozšíriť obzory a posunúť sa vo svojej tvorbe vďaka spolupráci so zahraničnými umelcami,“ hovorí Ján Vávra, zástupca spoločnosti Song Empire.
Tento rok sa campu zúčastnilo 25 talentovaných autorov, producentov a hudobníkov z dvanástich krajín. Slovensko zastupovali dvanásti hudobníci, medzi nimi víťazka Česko Slovenskej Superstar – Barbora Piešová, ďalej Karmen Pál-Baláž, Martin Harich, Nikola Barľaková, Erika Rein, Tamara Nižňanská, Jerguš Oravec, Adrián Líška, Anika Gužáková (Anika Iris), Angelika Kollmannová (Alya), Ján Zborovjan a Bianca Macková (Blanch). Okrem Slovenska boli zastúpení aj umelci z Česka, Maďarska, Holandska, Nórska, Švédska, Veľkej Británie, Portugalska, Nemecka, Estónska, Írska a Spojených štátov amerických. „Bol som veľmi prekvapený úrovňou, ktorá bola na slovenskom Songwriting Campe. Každá pieseň, ktorá vznikla by pokojne mohla zaznieť v rádiách. Na campe sa stretla naozaj veľká koncentrácia talentov, takže do Lisabonu som sa vrátil plný inšpirácií,“ povedal António Graça z Portugalska.
Proces písania piesní a tvorenia novej hudby prebiehal v malých tímoch. Každé ráno prebehlo rozdelenie účastníkov do skupín, ktoré mali za úlohu vzájomne spolupracovať a počas dňa vytvoriť spoločne minimálne jednu novú pieseň. Na konci dňa boli všetky vzniknuté skladby z daného dňa prezentované v rámci komunitnej listening session, kde si ich vypočuli všetci účastníci campu. „Bol to môj prvý songwriting camp a aj keď som na začiatku bola trochu nervózna, musím povedať, že to bola pre mňa nesmierne obohacujúca skúsenosť. Práca na nových piesňach s úplne novými ľuďmi ma veľmi bavila a určite by to mal zažiť aspoň raz každý, kto píše vlastné piesne,“ povedala o campe speváčka Nikola Barľaková.
Počas troch dní aktívnej práce vzniklo celkovo 39 samostatných hudobných diel, čo vo výsledku tvorilo takmer dve hodiny novej hudby s medzinárodnými a zároveň slovenskými parametrami. Autormi skladieb vytvorených počas Songwriting Campu sú jeho účastníci, ktorí majú ďalšiu produkciu a vydanie novovzniknutých piesní vo vlastnej réžií. „Druhý ročník SOZA Songwriting Campu poskytol mladým hudobníkom unikátnu príležitosť sústrediť sa na svoju tvorbu a zároveň spolupracovať s umelcami z celého sveta priamo na Slovensku. V SOZA sme veľmi radi, že môžeme týmto spôsobom pomáhať mladým autorom,“ dodal Richard Jajcay, člen predstavenstva SOZA.
Unikátne prepojenie s Vašom Patejdlom po 35-tich rokoch
Tohtoročný SOZA Songwriting Camp si nečakaným spôsobom pripomenul aj nedožité 70. narodeniny významného slovenského skladateľa a hudobníka Vaša Patejdla. Na camp totiž prijal pozvanie aj americký textár a hudobný producent Alan Roy Scott, ktorý momentálne žije vo Švédsku. Scott, ktorý písal piesne pre Celine Dion, Cher, Cyndi Lauper, Raya Charlesa či Rickyho Martina, bol na Slovensku naposledy v roku 1989, kedy dva mesiace pracoval s Patejdlom na albume Dlhá cesta. Neskôr ho sprevádzal na jeho turné po Slovensku a spriatelil sa nielen so samotným Patejdlom, ale aj s hudobníkom Jurajom Burianom a s textárom Ľubošom Zemanom, ktorý ho na Slovensko pôvodne pozval na festival Bratislavská lýra. SOZA sa podarilo po 35-tich rokoch sprostredkovať stretnutie medzi starými priateľmi a nadviazať tak na hudobný odkaz Vaša Patejdla.
Alan Roy Scott si pre SOZA v špeciálnom rozhovore zaspomínal na spoluprácu s Vašom Patejdlom. Vo videu sú zároveň zábery so stretnutia s Ľubošom Zemanom a Jurajom Burianom.
Pilotný projekt slovenského Songwriting Campu prebiehal v malebných priestoroch hotela Liptovský dvor. Hlavným partnerom Songwriting Campu bol DISK Multimedia, ktorý poskytol účastníkom campu hudobné a audio-technické zariadenia na tvorbu hudobných diel.
SOZA je občianske združenie, ktoré zastupuje autorov, upravovateľov, aranžérov hudby a textárov. Jej hlavnou úlohou je ochrana majetkových autorských práv domácich a zahraničných tvorcov a vydavateľov hudobných diel. Členskú základňu SOZA dnes tvorí viac ako 3 000 domácich autorov. SOZA vykonáva svoju činnosť na základe oprávnenia Ministerstva kultúry a na základe 113 medzinárodných zmlúv v 125 štátoch sveta.
Za každým dielom stojí autor. Za každým autorom stojí SOZA.
Pripravilo PR oddelenie SOZA
foto: Zdenko Hanout