Ostatné

David Koller vydal štvrtý sólový album ČeskosLOVEnsko

Netradične v sobotu, 21.marca 2015 vyšiel štvrtý sólový album Davida Kolera ČeskosLOVEnsko. K česko-slovenskej autorskej spolupráci sa jeden z najpopulárnejších českých hudobníkov David Koller dostal náhodou, keď si minulý rok v Košiciach na námestí kúpil od pouličnej predavačky časopis. Medzi článkami ho zaujal rozhovor so slovenskou poetkou Mirkou Ábelovou. Jej texty ho tak oslovili, že jej o pár dní zavolal.   O niekoľko mesiacov už bola Mirka v tíme, ktorý v pohodovej atmosfére Kollerovho mikulovského štúdia pracoval na jeho štvrtom sólovom albume. Trinásť nových silných pesniček na albume ČeskosLOVEnsko vydalo vydavateľstvo BrainZone.

„Vždy hovorím, že sa necítím byť Čechom, ale Čechoslovákom. Okrem toho mi väčšinu textov napísala alebo s nimi pomáhala slovenská autorka, ktorej entuziazmus a pracovitosť ma veľmi ovplyvnili. A album navyše vznikal v Mikulove, na pomedzí našich štátov. Preto ten názov,“ vysvetlil David Koller.

Hudobne sa na pesničkách albumu okrem Davida podieľali aj jeho spoluhráči Michal Pelant a Michal Nejtek, kolega z Lucie PBCH, gitarista Tomáš Vartecký, či britský producent Kipper. Vďaka tomu je album pestrý, so silnými rockovými základmi a výletmi do popu, elektroniky či world music.

„Konkrétnu predstavu o tom, ako bude album znieť som od začiatku nemal. Teraz sme najviac riešili to, aby nás pesničky bavili, mali dobrý rytmus a aby sa nám na koncertoch dobre hrali,“ dodáva Koller.

Pod texty sa na albume ČeskosLOVEnsko podpísali aj básnik Luděk Marks a frontman skupiny Jasná Páka Michal Ambrož. Všetky ostatné napísali Koller s Ábelovou.

CeskosLOVEnsko_cover„Keď mi David prvýkrát zavolal, zapochybovala som, či budem vedieť písať texty v češtine. On mi povedal, že to môžeme skúsiť aj tak, že tam občas zamiešame slovenské slovo. A to sa mi zdalo zajuímavé. Keď sme potom pracovali v štúdiu, stávalo sa, že mi David niečo vrátil s tým, že by to takto nikdy nepovedal. Tak sme to museli zmeniť, aby mohol stopercentne veriť tomu, o čom spieva. A to je, myslím, pre Davida charakteristické. Chce byť autentický a vie, že aby mu ľudia verili, o čom spieva, musí tomu najprv veriť on sám,“ popisuje spoluprácu Ábelová.

Producentsky sa na albume podieľali dvaja Briti, ktorí sa v mikulovskom štúdiu postupne striedali: držiteľ Grammy Kipper Eldridge, ktorý sa blysol prácou na zásadných albumoch Stinga Brand New Day a Sacred Love a Steve Lyon, ktorý nahrával s Depeche Mode, The Cure či Paulom McCartneym.

„Kipper je fakt slávny a uznávaný producent a bolo nám cťou a potešením pracovať s ním a jeho zvukárom Donalom Hodgsonom. Bolo nám hneď jasné, že vedia, čo robia,“ spomína s úsmevom Koller a dodává, že s nahrávkou pomáhali aj českí zvukári Petr Kaláb a Jiří Topol Novotný.

TBE_8489Väčšiu časť alba produkoval Lyon. „Z jeho práce ma až mrazilo. Steve si väčšinu vecí robil sám vrátane zvuku. Na práci obidvoch producentov ma bavila ich schopnosť dotahovať detaily a ich až neuveriteľná pracovitosť. Náš vzťah bol viac o spolupráci, než o tom, že by nás oni viedli,“ zhodnotil Koller.

Po úspešnom prvom singli “Ani ty ani já”, na ktorý bol nakrútený vtipný videoklip je novým singlom balada “Gypsy Love”.

Album ČeskosLOVEnsko David Koller s kapelou podporí pred letom iba tromi koncertami v Ostrově nad Ohří, Brne a Prahe. V úlohe predskokana sa na nich objaví Peter Aristone. Mladý autor a interpret bude Davidovi predskakovať aj na turné k albumu, ktoré je naplánované na jeseň. Jeho slovenské koncerty prebehnú v termínoch:

26.10.2015 (pondelok) NITRA, PKO

27.10.2015 (utorok) BRATISLAVA, Aegon aréna NTC

29.10.2015 (štvrtok) BANSKÁ BYSTRICA, klub Ministry of Fun

30.10.2015 (piatok) KOŠICE, Spoločenský pavilón

31.10.2015 (sobota) ŽILINA, Dom Odborov – Estrádna sála

Prepredaj vstupeniek : www.predpredaj.sk

aktualizované info :

www.davidkoller.cz

https://www.facebook.com/DavKoll

zdroj: Rado Mešša

foto: Andrej Beran

Prečítajte si

Comments are closed.