Live

OpenJazzFest zverejnil prvých účinkujúcich na 12.ročníku obľúbeného jazzového open air festivalu

Priaznivci nielen jazzovej hudby budú mať možnosť aj tento rok navštíviť 15. a 16. júla svoj obľúbený jazzový festival na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Festival OpenJazzFest sa už tradične bude konať na brehu jazera v prírodnom amfiteátri vo skvelej a takmer rodinnej atmosfére.

„Myslím, že aj tento rok sa nám podarilo pripraviť zaujímavý a kvalitný program a som rád, že zostane zachovaná kontinuita nášho festivalu napriek zložitej dobe,“ konštatuje Tibor Zelenay, dramaturg a riaditeľ festivalu. 

Ako je už u tohto festivalu tradíciou, v rámci dramaturgie sa predstavia na úvod oboch festivalových dní nové autorské projekty slovenských hudobníkov.

V piatok 15. júla odštartuje festival projekt, ktorý bude prezentovaný len na tomto festivale. Mladá slovenská formácia Darkness Positive, ktorá je vďaka svojej autorskej tvorbe a prejavu jedinečným zjavom na slovenskej hudobnej scéne. Na festivale sa predstaví premiérovo v rozšírenej zostave aj s dychovou a vokálnou sekciou.

V sobotu 16.júla sa premiérovo na festivale predstaví medzinárodný projekt DELO SAUCE / SK,USA,AUS/. Projekt vznikol v USA na Berklee College of Music, pričom lídrom projektu je mladý, talentovaný hudobník a skladateľ Mattia Müller, ktorý sa počas jeho prvého semestra na Berklee rozhodol vytvoriť vlastný projekt s najlepšími mladými hudobníkmi zo školy. „Veľmi sa tomu teším, že sa slovenské hudobné talenty nestratia vo svete a prinášajú vlastnú tvorbu aj so zaujímavými hosťami na Slovensko,“ dodáva Tibor Zelenay.

Nielen o štúdiu na Berklee college of Music sme sa s Mattiom Müllerom rozprávali minulý mesiac.

„Na škole ma priradili k jednému z najmuzikálnejších hudobníkov na svete, ku kubánskemu bubeníkovi Franciscovi Mela. Hrával a hráva dlhé roky s McCoy Tynerom, Kenny Barronom, John Scofieldom, Chuchom Valdésom… čiže je to bubeník, muzikant, ktorý zažil a hral s tými najväčšími legendami. Dôkazom čoho je aj to,  že jeho blízkym priateľom je napríklad Roy Haynes, alebo bol Elvin Jones. 

Ďalším dôležitým mentorom, ktorého som dostal ako profesora môjho ansámblu je Alain Mallet. Vynikajúci jazzový klavirista, ktorý mi odovzdal veľa informácií ohľadom tradičného jazzu, moderného jazzu, africkej či brazílskej hudby a rôznych konceptov hrania týchto žánrov.“ (Mattia Müller)

Prečítajte si celý rozhovor: Počas jam session na neho nakričali hudobníci priamo na pódiu. Bubeník Mattia Müller teraz študuje na prestížnej Berklee College of Music

V sobotu sa na festivale predstaví aj čerstvý víťaz Ö1 jazz štipendia a už vlastne študent jednej z najprestížnejších škôl sveta Manhattan School of Music v New Yorku, kde získal 70% štipendium. Tento obrovský slovenský talent sa volá Alan Bartuš a vystúpi samozrejme s autorským projektom Alan Bartuš Trio. Hosťom tohto koncertu by mal byť niektorý zo zahraničných hostí, s ktorými má Alan spoluprácu a pokrstia aj jeho nový album  Connectivity.

Celý program festivalu predstavia organizátori do konca mája vrátane ďalších zahraničných hostí. „Zostáva veriť, že nás podrží počasie a návštevníci si prídu vychutnať program v pohodovej atmosfére tak, ako je u nás zvykom,“ dodal na záver Tibor Zelenay.

OpenJazzFest počas predošlých ročníkov privítal viac ako 22 000 návštevníkov. Už tradične je miestom, kde sa stretávajú všetky generácie – od najstaršej generácie až po tú najmladšiu, všetci v dobrej pohode a krásnom prírodnom prostredí. Dvanásty ročník sa uskutoční 15.- 16. júla 2022, pričom brány festivalu sa otvoria pre návštevníkov každý deň od 18:00 a  koncertný program tradične  od 19:00 hodiny. Festival z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

Lístky sú v predpredaji v sieti Ticketportal.sk. Viac informácií nájdete na webe festivalu a facebookovom profile.

text: Edo Kopček
foto: archív Martina Mlčúchová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live