Live

Mňága a Žďorp zahrajú s Mirom Žbirkom už túto sobotu spoločný koncert na streche

Kapela Mňága a Žďorp z Valašského Meziříčí má svojich fanúšikov aj na Slovensku. V súčasnosti patrí k najaktívnejším kapelám v online priestore. Kým minulý rok odvysielali Moraváci viac ako 20 live streamov, tento rok sú od marca na online turné. Väčšinu koncertov vysielajú zo svojej skúšobne, kam si pozývajú rôznych hostí. Túto sobotu 24.4. bude mať koncert prívlastok Spešl. Na streche Šumavská Tower v Brne s nimi vystúpi pesničkár Miro Žbirka.

„Chceli sme pokračovať v našej práci a iným spôsobom to nešlo. Minulý rok sme odohrali vyše 20 streamov, preto sme vytvorili trochu iný formát. Hráme s hosťami vždy niekoľko ich pesničiek a oni pár našich a je to fajn. Je s tým viac práce a viac nákladov, ale dobre sa pri tom bavíme a bavia sa aj diváci. A o to ide v tejto divnej dobe,” hovorí spevák Petr Fiala.

Kapela si naplánovala od marca do mája jedenásť koncertov. Väčšinu streamuje zo svojej skúšobne a niektoré z nich dostali označenie Spešl. Ten najbližší si fanúšikovia môžu pozrieť už túto sobotu. Kapela vystúpi na streche Šumavská Tower v Brne aj s hosťom Mirom Žbirkom. „Vnímam ho ako skvelého pesničkára, ktorý je so svojimi pesničkami neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Už pekne dlho a vždy na úrovni, čo sa o mnohých jeho súputníkoch nedá povedať. Máme ho radi a rešpektujeme ho. Je tiež veľmi vtipný a milý,” neskrýva líder Mňágy a Žďorp sympatie k sobotňajšiemu hosťovi.

Ide o vzájomnú podporu

Obaja speváci sa poznajú roky a bolo to vidieť aj počas ich spoločného rozhovoru vo vlaňajšom vydaní relácii Doupě Mekyho Žbirky na ČT Art, kde si kapela tiež zahrala dve skladby. Slovenský hudobník uviedol do života ostatný album Mňágy a Žďorp Třecí Plochy a teraz si s nimi pre zmenu zaspieva. „Vždy sa mi páčili ich texty a čo sa týka hudobného vkusu, sme na jednej vlne. Mám ich rád. V týchto pre muzikantov ťažkých časoch sa musíme navzájom podržať, takže som nerozmýšľal dlho a sľúbil sobotňajšie hosťovanie. Čo predvedieme neprezradím, ale bude to, ako chalani avizujú – Spešl,” pozýva k obrazovkám Miro Žbirka.

Mňága a Žďorp je na online turné
« z 5 »

Podobne ako jeho českí kolegovia aj M. Žbirka patrí medzi úplne prvých muzikantov v bývalom Československu, ktorý hneď na začiatku pandémie streamoval koncert cez mobil zo svojej skúšobne. „Prekvapilo ma, koľko ľudí koncertík videlo. Tento rok sme už profesionálne streamovali pre priateľov z Británie koncert z Lucerna Music Baru, ktorý mohli sledovať aj naši fanúšikovia. Tiež som pozeral online megakoncert One World – Together at Home, ktorého sa zúčastnili takmer všetky svetové hviezdy vrátane Rolling Stones alebo Paula McCartneyho. Živé koncerty to nenahradí, ale je to spôsob, ako byť teraz v kontakte s publikom.” Miro Žbirka neprestajne sleduje hudobnú scénu. „Vyberám si z nej, čo si myslím, že vybočuje. Mám rád Taylor Swift, The Weeknd alebo Billie Eilish. V hudba sa stále niečo deje, hudba ma stále baví.”

Vzniká dokument Real life of Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp má skvelých fanúšikov, na ktorých sa môže kapela spoľahnúť, čo je veľká vzácnosť. „Budeme mať ešte veľa skvelých hostí a každý stream musí byť čo najviac super. Nakrúcame tiež seriál Real Life of Mňága a Žďorp, každý týždeň štvrťhodina zo zákulisia fungovania kapely, ktorý dávame na Youtube. Sú to záznamy skúšok s hosťami, prípravy a všetko možné bez cenzúry, tak ako to v skutočnosti mastíme.”

Minulý týždeň prepojili kapely Mňága a Žďorp a Chiki liki tu-a svoje streamy. Slováci vysielali online koncert na podporu svojho hudobného klubu Stromoradie, ktorému stále môžete pomôcť na webe podpor.stromoradie.sk, kde zároveň získate rôzne odmeny. Prešovčania zahrali svoj slaďák Pod Balkónom a Mňága a Žďorp im opätovali hneď dve skladby podľa vlastného výberu. A aké to bolo pre hudobníkov počuť  po dlhej dobe reálny potlesk od skutočného publika? „Krásne. Samozrejme sa všetci tešíme na návrat na pódiá a stretnutie s ľuďmi zoči voči. Bude to nakladačka,” netají Petr Fiala.

Fanúšikovia sa ešte môžu tešiť na večery venované albumom Nic Složitýho, Dutý ale free a Na Stanici polární. Chýbať nebudú ani love songy a pesničky na želanie. Lístky na online streamy sú k dispozícii na e-shope Mňágy. Za normálny koncert zaplatia fanúšikovia 149 Kč, za Spešl 349 Kč. 

“Vlani fanúšikovia prispievali dobrovoľným vstupným a mnoho z nich tak aj urobilo, za čo sme veľmi vďační. Tento rok sme si povedali, že keď môžu zaplatiť títo loajálni fanúšikovia, tak sa to budú musieť naučiť aj ostatní. Prvú štvrťhodinu dávame zdarma a potom sa bude môcť každý rozhodnúť, či sa bude pozerať ďalej alebo nie. Je to samozrejme zaujímavá skúška a uvidíme, ako k tomu ľudia pristúpia,” dodáva Petr Fiala.

Prenosy znova technicky zabezpečuje Mall.tv. Pre tvrdé fanúšikovské jadro kapela pripravila permanentku na všetky online streamy s 30% zľavou.

Predpredaj vstupeniek:

https://shop.mnaga.cz/vstupenky/

Jarná online šnúra:

24. 4. Spešl! Šumavská Tower, Brno, hosť: Meky Žbirka
1.5.  Prvomájový, Love songs, hostia: Jaromír Nohavica a Jitka Andrášková
8. 5. Na stanici polární, hosť: Karel Plíhal
15. 5. Nic složitýho, hosť: Milan Cimfe
22. 5. Spešl! Táborák, Hradec nad Svitavou – u Tibíka na statku
hosť: Vypsaná fiXa (Márdi a Pítrs)
29.5. Best of, hosť: Milan Kuchynka (MALL.TV)

Odohrané koncerty Jarnej online šnúry:

20. 3. Spešl! Dáreček, Valmez Liďák
hostia: Roman Holý (J.A.R., Monkey Business), Tomáš Hanák (Divadlo Sklep), Petr Váša (Ty Syčáci, Jasná Páka), Čechomor (Franta Černý a Karel Holas)
27. 3. Písničky na přání, hosť: Ondra F

encl (Schodiště, Hromosvod, Vladimír Merta)
3. 4. Dutý ale free, hosť: Martin Kyšperský (Květy)
10. 4. Happyend story, hosť: Petr Zelenka, spešl hosť: Chiki liki tu-a
17. 4. Takže dobrý, hosť: Lukáš Pavlásek

foto: archív Mňága a Žďorp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live