Novinky

Quasars Ensemble reprezentovali Slovensko na festivale Muzički Biennale Zagreb

Jeden z najstarších festivalov súčasnej hudby na svete  – Muzički Biennale Zagreb, bude opäť hostiť  slovenských interpretov. Quasars Ensemble v pozícii „ensemble in residence“ predstaví v rámci festivalu Muzički Biennale Zagreb aktuálnu slovenskú a zahraničnú tvorbu, vrátane dvoch svetových premiér skladieb „Fresco“ slovenského skladateľa Ivana Buffu a „Traumtagebuch“ chorvátskeho skladateľa Marka Markuša.

Keďže pandémia donútila mnohé festivaly vstúpiť do online priestoru, aj festival Muzički Biennale Zagreb sa v tomto roku uskutočňuje prostredníctvom internetového vysielania. Quasars Ensemble svoj koncert priniesol z budovy Slovenského rozhlasu na festivalovú platformu Muzički Biennale Zagreb a na stránku devin.rtvs.sk prostredníctvom streamu, a  v priamom prenose si mohli koncert vypočuť aj poslucháči Rádia Devín v stredu 21. apríla o 20.00 h. Koncert odvysielali zo záznamu rozhlasové stanice Oesterreichischer Rundfunk, Švédsky rozhlas a Hrvatska Radiotelevizija – Radio.

 Koncert Quasars Ensemble doplnia aj diela Jany Kmiťovej (SK), Caroly Bauckholt (DE) a Mladena Tarbuka (HR). Sprievodným podujatím boli dvojdňové workshopy (štvrtok 22. a piatok 23. apríla), poskytujúce praktický coaching mladým slovenským a zahraničným skladateľom, ktorí budú následne môcť absolvovať individuálne konzultácie s uznávanými skladateľskými autoritami (A. Schubert, C. Bauckholt, M. Matalon, R. Cendo).

„Festival Muzički Biennale Zagreb nebol pre nás taký blízky ako Varšavská jeseň (festival súčasnej hudby), hoci aj Varšavská jeseň ako zakázané ovocie vtedajšieho Ostblock-u nebola pre každého. Ale do Juhoslávie sa už naozaj nedostal hocikto. Už na prvé ročníky tohto podujatia boli pozývané osobnosti typu Stravinskij, Messiaen, Kagel, Stockhausen… V tejto ťažkej situácii by tento koncert nemohol byť zorganizovaný bez               veľkej pomoci RTVS.“

Ivan Buffa, skladateľ, umelecký vedúci súboru Quasars Ensemble         

„Pozvanie súboru Quasars Ensemble do rezidencie festivalu Muzički Biennale Zagreb je veľkou poctou nie len pre konkrétnych interpretov, ale aj pre slovenskú kultúru a v neposlednom rade aj pre RTVS – Rádio Devín. Quasars Ensemble aktívne propaguje slovenskú tvorbu doma i v zahraničí na významných kultúrnych podujatiach a platformách. Vďaka ich dlhoročnému pôsobeniu vznikajú unikátne spolupráce aj prostredníctvom verejnoprávneho telerozhlasu. O to viac nás teší príležitosť spojiť sa v spoločnej kooperácii s takým kultovým podujatím svetového významu a pomôcť tomu, aby v čase krízy mohla znieť v rozhlasovom éteri a prostredníctvom streamovaného vysielania  pozoruhodná súčasná vážna hudba.“  Peter Dan Ferenčík, manažér programu, tímlíder hudobnej redakcie Rádia Devín

 

Za redakciu: Martin Laškovský

Foto: archív mojamuzika.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky