Live

„Je to vyčerpávajúce, ale šialene dobré,“ návštevníci festivalu Grape hodnotia atmosféru prvého dňa (+foto)

Tohtoročný Grape prebiehal už od úplného začiatku v živom duchu. Po dvojročnej pauze sa brány obľúbeného festivalu otvorili pre všetkých milovníkov hudby, piva a uvoľnenej atmosféry. Trenčianske letisko sa po júlovej Pohode zase raz premenilo na miesto plné neviazaného života, tanca, módnych výstrelkov a nočného žúrovania. Kapacita 30 000 ľudí, line up s menami ako Years & Years, Fallgrapp či Katarzia a pocovidové nadšenie, ktoré sa dalo priam krájať. Toto je prvý deň Grapu na trenčianskom letisku.

Oficiálny začiatok celého podujatia, na ktorom nechýbal sprievod áut ani pestré tanečné číslo, otvoril festival vo veľkom štýle a roztancoval aj návštevníkov, ktorí sa k sprievodu, vedúcemu na Good Point Stage, kde bol pripravený secret koncert THE OUOUS, húfne pridávali. O spestrenie voľného času sa pred i počas programu postaralo basketbalové ihrisko, stánok s festivalovým líčením i bohatá ponuka jedla, na ktorej si pochutili aj vegáni či ľudia s rôznymi intoleranciami. 

„Strašne sa teším, že tu po dvoch rokoch môžem byť, a že sa to vôbec koná. Prvýkrát dokonca aj stanujeme, takže mám full experience,“ hovorí Lara z Bratislavy. „Ja som grapový maniak. Prišiel som už asi ôsmy alebo deviaty rok po sebe a je to tu mega. Bol som aj na Pohode, keďže sme si s priateľkou povedali, že sme toho zmeškali veľa, tak si to teraz užijeme. Dokonca aj stanujeme, hoci sme z Trenčína. Festivaly sú predsa len aj o tých spotených stanoch,“ smeje sa Simon. „Keď sme sa s partiou dozvedeli, že sa tento festival bude konať, hneď sme kupovali lístky. Berieme to ako takú malú dovolenku. Tešíme sa nenormálne,“ priznáva ďalšia partia z Trenčína.“

Nálada medzi všetkými opýtanými je väčšinou veľmi podobná. Takmer každý sa najviac teší na Milky Chance, ktorých vystúpenie vyzerá podľa mnohých naozaj sľubne. Vetu: „Milky Chance bude najväčšia rozbíjačka na svete!“, bolo dnes počuť z každej strany. Kapela, ktorá už v roku 2016 na Grape vystúpila prišla na Slovensko predstaviť, medzi inými, aj nový hit s názvom Colorado. Jedni z headlinerov večera svojej povesti učinili za dobré. Celý koncert bol nabitý neskutočnou energiou, ktorú si publikum a  muzikanti z Milky Chance vymieňali s obrovským elánom a zapálením. Okrem ďalších zazneli aj známe veci ako Stolen Dance, Synchronize či Down By The River, ktorými si dav úplne získali. „Neskutočný zážitok, boli skvelí!“ / „Užila som si to ako nikdy!“ / „Lepšie, než som čakal!“ Po koncerte bolo takéto výkriky možné počuť odvšadiaľ. Na konci sa hlavný spevák postaral o nezabudnuteľný moment, kedy svoju gitaru, podpísanú všetkými členmi skupiny, daroval jednému z fanúšikov, čím si od davu vyslúžil obrovský aplauz.

Ukrajinská indie rocková skupina Brunettes shoot Blondes svojím koncertom o 15.00 veľmi solídne odštartovala spleť mnohých vystúpení a v pokojnom duchu odohrala na Orange Stage aj piesne ako Hips alebo Knock Knock, ktoré rozhýbali a rozcítili nejedného diváka. 

Na hlavnom pódiu sa ako prví predstavili Austrálčania Lime Cordiale a vo farebných sakových kostýmoch urobili veľkú šou, počas ktorej sa pred divákmi dokonca aj bratsky pobili. „Mom and dad would not support that,“ vyhlásil jeden zo spevákov žartovne. 

Ako ďalšia vystúpila slovenská skupina Korben Dallas. Juraj Benetin, hlavný spevák i gitarista vyzeral byť dojatý: „Som veľmi rád, že sa tu kvôli nám zišlo toľko ľudí.“ Adresoval to plnému stanu, ktorý spoločne spieval slová ich piesne Za sklom. Intímne momenty a obrovské publikum bolo jasným znakom toho, čo sa ľuďom na Grape páči.

SPP Stage obsadil ako prvý raper Dalyb, ktorý spôsobil vo svojom hromadnom publiku mosh pit. Efekt energického vystúpenia dotváral netradičná štrikovaná čiapka, ktorú mal na sebe takmer celý čas.

V rovnakom čase vystupovala aj harmonická Katarzia, slovenská autorka textov a hudby, ktorá počas koncertu zostúpila z pódia k ľuďom a istú chvíľu spievala priamo medzi nimi. Autentickosť z vystúpenia priam sršala. „Katarzia je pre mňa ako človek z iného sveta,“ hovorí Katka, pre ktorú je Grape jej prvým festivalom vôbec.

Pódiám Grapu prvý deň dominovali najmä Slováci a okrem bohatej rapovej scény nás o svojej pozícii utvrdili aj skupiny ako Fallgrapp či Para. Nezabudnuteľná atmosféra a piesne ako Keď padal sneh, To okolo nás či Abstinent rozospievali a rozkričali celé publikum. 

SPP Stage patril dnes nie jednému, ale viacerým slovenským tvorcom a raperom. Jedným z nich bol aj Samey. Očividný obrovský fanklub, slová, ktoré poznali všetci naspamäť a magická večerná atmosféra. „Hovorili mi, že nebudem nič k svetu, ale teraz stojím tu, na tomto stejdži. Nech vám hovoria hocičo, chcem aby ste narátali do troch a povedali: Zvládnem to! Chcem počuť: Splním si svoj sen!“ kričal raper počas vystúpenia. „Je tu niekto gang gang?“, pýtal sa hneď pred tým, ako zaspieval jeden zo svojich najznámejších hitov Ruky, pri ktorom zišiel z pódia a podával si ruky s fanúšikmi v prvom rade. Ľudí prekvapil po tom, čo na pódium prizval Zaya, ktorý zaspieval, okrem ich spoločnej piesne, aj jeho najznámejšiu skladbu YYASMIN, pri ktorej publikum vyťažil na maximum. 

Na hlavnom stagi sa o 22.30 predstavila kapela Years & Years. Frontman skupiny sa na pódiu objavil v čiernom boxe, z ktorého sa po rozsvietení stala telefónna búdka. „Mám pocit, že zahraničná produkcia si dáva viac záležať na tom, aby ich vystúpenie malo akýsi príbeh,“ hovorí Adam z Prešova. Hity, ktoré pozná každý, aj keď o tom možno sám nevie, nenechali priestor na nič iné než to, aby každý tlieskal, skákal a tancoval. Dav bol široký, hudba hlučná a predstavenie, samo o sebe, veľmi kvalitné.

Piatkový večer ukončili svojimi predstaveniami energický Mura Masa a známy raper Yzomadias. Koniec týchto koncertov rozdelil ľudí na dva tábory spáčov a tých, ktorí sa rozhodli nespať vôbec. „Plánujem zostať hore aspoň do štvrtej rána. Vystúpi ešte DJ NobodyListen, sa ktorého sa veľmi teším,“ hovorí Lara z Bratislavy. „V pláne mám ešte úplne všetko. Dať si dobré pivo, vidieť čo najviac z festivalu a zabávať sa,“ pridáva sa aj Megy zo Žiliny.

Piatkový deň bol na Grape naozaj nabitý a plný. Množstvo ľudí sa na festivalových diskotékach zabávalo až do rána a vzduchom sa niesol tanec, hudba, spev a život. Nela z Považskej Bystrice to všetko zhodnotila slovami: „Je to vyčerpávajúce, ale šialene dobré!“ a my nemôžeme nič iné ako súhlasiť. 

text: Nina Bašistová
foto: Adam Zvolenský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live