Kam na koncert?

Realistic Crew po roku opäť v Bratislave, ako hostia na spoločnom koncerte s Longital

Vo štvrtok 25. februára v Nu Spirit Clube na Šafárikovom námestí Longital hostia Realistic Crew. Na rozdiel od minuročného fenomenálneho koncertu na festivale Wilsonic Realistic Crew pricháduajú so svojou staronovou speváčkou Dalmou Berger, známou aj z ostatných Bratislavských jazzových dní.

Longital je najintenzívnejšie koncertujúcou bratislavskou skupinou, ktoré svoje paneurópske teritórium onedlho rozšíri aj o severomaerický kontinent. Po dvoch spoločných akciách s Realistic Crew vo štvrtok v Bratislave a v piatok v Budapešti sa Shina a Dano Salontay presúvajú z Dlhých dielov na turné do USA. Realistic Crew je budapeštianska skupina šarmantne balansujúca na hrane jazzu, triphopu a IDM. Na minuloročnom Wilsonicu očarili ako headlineri “nultého” dňa, hrali aj na festivale v Glastonbury, a ich ostatný album vyšiel na renomovanej nemeckej elektronickej značke Kitty Yo.

Realistic Crew na čele so speváčkou Dalmou Berger sa neopierajú iba o abstraktný hiphop a triphop, ale napríklad aj o starú školu drumandbassu. Cestujú downtempo kamiónom, naloženým jazzom, vrátane živého trúbkára. Je to jediná stredoeurópska elektronická skupina, ktorú pozvali na festival do Glastonbury, a do ich životopisu istotne patrí aj to, že boli predkapelou Amona Tobina. Bratislavské obecenstvo si ich môže pamätať ako headlinerov “nultého” dňa minuloročného Wilsonicu, kde nečakane uvarili celé obecenstvo. Excentrickú a originálnu speváčku Dalmu Berger zažili aj diváci Bratislavských jazzových dní, kde na jeseň vystúpila so svojou čisto jazzovou kapelou Singas Project.

Longital hrajú osobnú hudbu, ktorá upokojuje myseľ a hýbe telom. Liečivá hudba Daniela Salontaya a Shiny je silná a zrozumiteľná. Elektronické pesničkárstvo akoby s prižmúrenými očami: ešte nie sen, ale určite už nie ani normálna, bdelá realita. Po výborných albumoch “Výprava” a “Gloria”  sa životní aj hudobní partneri už chystajú na tretí, ktorý vyjde na ich vlastnej značke Slnko records v októbri tohto toku. Predtým, a pred letnými festivalmi na nich ešte čakajú koncerty na dvoch kontinentoch, v šiestich krajinách: pred Bratislavou a Budapešťou absolvovali šnúru v Poľsku, marcové turné po USA bude mať jedenásť zastávok. V marci ešte stihnú niekoľko štácií aj v Taliansku, v apríli sa vrátia do Čiech a na Moravu, začiatkom mája vyrážajú do Maďarska.

redakciu informoval Elek Kubicsko, promotér koncertu

Prečítajte si

Comments are closed.