Kam na koncert?

P. Pačut: Som herec, ktorý hrá úlohu F. Mercuryho 19 rokov

Košice (09.04.2010) – V roku 2011 si svet pripomenie 20. výročie od smrti speváka, hudobníka a lídra skupiny Queen Freddieho Mercuryho, ktorý prvé vyhlásenie tlači o svojom pozitívnom teste na HIV poskytol 23. novembra 1991 a o necelých 24 hodín vo veku 45 rokov lúčiac sa veršom „Moje srdce vo mne puká, môj make-up možno steká… postavím sa tomu s rozosmiatou tvárou, ja som sa nikdy nevzdával, show musí pokračovať…“ na zápal pľúc zomrel. Pri tejto príležitosti chce najznámejší interpret jeho piesní Peter Pačut zorganizovať v Česku, Maďarsku a na Slovensku sériu spomienkových koncertov. „Vážim si každú chvíľu, keď spievam piesne Freddieho Mercuryho a preto by sme si ho s pozvanými hosťami chceli uctiť spomienkovými koncertmi. Najväčším koncertom by sme chceli vytvoriť atmosféru ako v „malom Wembley“. Potešilo by ma, keby medzi pozvanými hosťami nechýbali a naše pozvanie prijali Karel Gott a Brian May. Na záver by sme všetci spolu odspievali We Are The Champions. Výťažok by samozrejme putoval na konto pre deti choré na AIDS,“ poznamenal Peter Pačut.

S koncertným programom vyskladaným zo skladieb Freddieho Mercuryho a Queenu začal P. Pačut vystupovať v roku 1991. S najslávnejšími hitmi od anglických legendárnych hudobníkov precestoval 26 krajín po celom svete. Ako pripomenul, sám seba považuje za speváka a herca, ktorý F. Mercuryho spieva a hrá. „Freddieho som videl live na koncerte v Budapešti a bol tak geniálny, že aj keby dve hodiny nespieval, ale iba ukazoval gestá, ľuďom by to stačilo. Na mojich vystúpeniach som však svojský, lebo obidvaja sme samostatnými originálmi. V prvom rade sa snažím Freddieho dobre zaspievať a nie ukázať. Keď sa mám priznať, slovo imitátor mi prekáža, pretože neimitujem, ale hrám  jeho rolu. Jednoducho, som herec, ktorý hrá jeho úlohu na pódiu už 19 rokov,“ vyznal sa P. Pačut.

Okrem autorských skladieb made in Queen nahral P. Pačut aj vlastnú  pieseň Pray of Friend venovanú práve F. Mercurymu. Hoci vznikla v roku 1993, jej odkaz ostáva aktuálny a čas na ňom nezanechal žiadne stopy. „Od jej nahrania sa s ňou nič nedialo, ale myslím si, že pri príležitosti 20. výročia úmrtia Freddieho je vhodná doba, aby som ju začal hrať aj na koncertoch. Pray of Friend som zložil ako spomienku na Freddieho a preto v nej detský zbor spieva – Veľký kráľ odišiel, ale jeho hlas ostáva naďalej,“ dodal P. Pačut.

Pray of Friend nie je jediná skladba z dielne P. Pačuta, ktorá nesie jeho vlastný tvorivý rukopis. Hudobný základ síce ostáva pôvodný od Queenu, ale texty znejú v slovenčine. Aj keď slovenský a anglický jazyk sú dve samostatné kapitoly a P. Pačut má, okrem toho, presnú predstavu o ich kvalite, dokázal nájsť prepojenie medzi Queenom a slovenčinou. „Nikdy som nebol zástancom prespievania zahraničných skladieb do slovenčiny. Mnohí speváci v minulosti postavili svoju kariéru práve na tom, že počúvali rádio Luxemburg, domáci textár otextoval prevzatú melódiu a ľudia si myslia, že sú to ich pôvodné hity. Na druhej strane som si uvedomil, že v rádiu ma nepustia napr. s piesňou Show Must Go On, lebo môžu zahrať originál Freddieho. Nakoniec som sa rozhodol, že ak mi niekto napíše text, skúsim to. Mal som iba jedinú podmienku, aby slovenčina kopírovala, pokiaľ sa to samozrejme dá, angličtinu. Ako príklad uvediem, I’m gonna slightly melt a v slovenčine Tvoj bozk je sladký med. Podobným spôsobom sa k piesňam Queenu ešte nikto nepostavil a hoci to znie zaujímavo, som v tomto smere zatiaľ opatrný,“ vysvetľoval P. Pačut.

Rok 2011 ponúka ešte jednu významnú udalosť, ktorou budú Majstrovstvá sveta v hokeji v Košiciach a Bratislave. Košičan P. Pačut a We Are The Champions sa  ukazujú ako výborná kombinácia burcujúca slovenských reprezentantov a národ k vytvoreniu úspešnej symbiózy počas šampionátu. „V roku 2005 som mal tú česť spievať v Plzenskej reštaurácii v Prahe kanadskému premiérovi a členom delegácie oslavujúcej pridelenie ZOH Vancouveru. O rok ma pozvali práve do Vancouveru, kde sa konal koncert pre UNICEF a som rád, že sa na dobrú vec vtedy vyzbieralo 91 tis. dolárov,“ zaspomínal si P. Pačut.

Fanúšikovia Petra Pačuta a skupiny Queenmania si budú môcť legendárne hity Freddieho Mercuryho naživo vypočuť a „vychutnať“ 6. mája 2010 vo V-Clube v Prešove. Ako predkapela vystúpi o 19.00 hod. prešovská Atlantida.

text: Imrich Makó

Prečítajte si

Comments are closed.