Kam na koncert?

Heľenine Oči idú na akustické turné ŠTÚR TÚR 1815

Skupina Heľenine oči sa z letných festivalových pódií presunula do skúšobne a od konca augusta pripravuje pre svojich fanúšikov pokračovanie minuloročného úspešného Death Moroz Tour. Tentokrát sa predstaví v dvanástich mestách so špeciálnym, nielen hudobným programom ŠTÚR TÚR 1815, pričom sa inšpirovala 200. výročím narodenia slovenského velikána a národovca Ľudovíta Štúra. Návštevníkom sa kapela predstaví po dlhšej dobe v akustickom prevedení s takmer tridsiatimi skladbami. Celé vystúpenie v sebe ponesie divadelné prvky a hudobníkov budú na pódiu sprevádzať zaujímaví hostia.

„Pripravili sme si špeciálnu sériu koncertov inšpirovaných Ľudovítom Štúrom. Štúr je totiž jedným z mála slovenských politikov, za ktorých sa nemusíme hanbiť. Rád si čítavam spisy a životopisy historických osobností a Ľudevítov život bol veľkou inšpiráciou. Zvolili sme akustický program doplnený o divadelné prvky. Odznejú tiež pesničky, ktoré sme nemohli hrať na klasických festivalových pódiách kvôli absencii niektorých nástrojov ako saxofón, kontrabas, akordeón a husle,“ pozýva na výnimočné turné Martin Mihalčín z Heľeniných Očí.

Keďže je počas roka vysoká pravdepodobnosť, že na niektorom festivale natrafíte na Heľenine Oči, kapela sa na to pripravila a v decembri ponúkne naozaj niečo iné a neštandardné. „Za normálnych okolností, keď si na začiatku roka pripravíme program, hráme na letných festivaloch kvôli obmedzenému času rovnaký počet piesní a s miernymi variáciami takto fungujeme celý rok. Teraz ponúkneme úplne nový dvojhodinový program, v ktorom bude dvojnásobok skladieb, recitačné vstupy a upravený bude aj celý vizuál koncertu. Už od októbra si pestujeme fúzy a brady.“ dodáva zo smiechom líder kapely.

Samotné turné absolvuje s Heľeninými Očami aj dvojica špeciálnych hostí. Budú nimi jeden z najtalentovanejších a najoceňovanejších slovenských fotografov Jano Štovka, ktorý je rovnako šikovný aj pri hre na husliach a silne mužské obsadenie skrášli Marcela „Maca“ Vilhanová z Radošinského naivného divadla, ktorá pôsobila aj v kapele Sto Múch a tohto roku vydala vlastný album Platňa roka. „Obohatí naše piesne akordeónom, saxofónom a pretože sa k nám skvele osobnostne hodí, bude turné zábavnejšie nielen pre divákov, ale aj pre nás. Navyše budú s nami hostia aj spievať a práve finišujeme s acapellovou verziou jednej našej novej piesne. Nedávno sme ju nacvičovali v skúšobni a môžem povedať, že z toho idú zimomriavky,“ teší sa Martin Mihalčín na spoluprácu.

štúr túr 1815_by janka výbohováHeľenine Oči môžete zažiť s ich špeciánym Štúr Túr 1815 v Považkej Bystrici 4.12., Trnave 5.12., Novom Meste n/V 11.12., Martine 12.12., Bratislave 16.12., Trebišove 18.12., Banskej Bystrici 19.12., Poprade 25.12., Košiciach 26.12., Raslaviach takisto 26.12., Ružomberku 27.12. a v rodnom Prešove 31.12. Lístky sa budú dať zakúpiť priamo na mieste v hudobných kluboch, kde sa koncerty uskutočnia. Pre viac informácií sledujte stránku hel.sk a facebookový profil kapely.

text: Edo Kopček
foto: Jano Štovka

Prečítajte si

Comments are closed.