Kam na koncert?

Berlínsky The Ocean mieri do Prahy

Berlínsky THE OCEAN sú na českých pódiách v posledných rokoch pomerne častými a vždy vítanými hosťami, ktorí zakaždým privezú pozoruhodný a mnohotvárny poslucháčsky zážitok. Podobne mnohotvárna je aj hudobná tvár tohoto alternatívneho telesa – behom desiatich rokov od svojho vzniku dokázali prísť už s piatimi štúdiovými albumami, vrátane aktuálnych nahrávok „Heliocentric“ a „Anthropocentric“. Práve posledné dve dosky, ktoré však vznikli v  tom istom roku a tvoria preto takmer jednoliaty celok, sú ďalším z majstrovských diel týchto experimentátorov. Obidva albumy sú pretkané fyzikálnou a prírodnou symbolikou a zatiaľ čo „Heliocentric“ je venovaný vesmíru a jeho planétam, „Anthropocentric“ sa zaoberá matičkou Zemou, pričom spojítkom oboch nahrávok je filozofický ponímaná kritika kresťanstva.

Čo sa hudebnej stránky týka menia The Ocean opäť svoju tvár. Akoby preč je hardcorová neurvalosť a neurotičnosť, naopak dopredu vystupujú zvuky piána, sláčikov a melodického zpevu.

Ako skutoční experimentátori neustále prehľadávajú blízke i vzdialenejšie hranice svojho výrazu a obohacujú o zaujímavé prvky – nech už ide o klasické nástroje (sláčik, dychové nástroje, klavír) či multimediálny rozmer ich umenia, ktoré nie je obmedzené len na zvukovú stránku veci. Základom je však stále veľmi mohutný a intenzívny metalový zvuk. Jednoducho vymedziť štýl, v ktorom sa pohybujú, je takmer nemožné. Najčastejšie padajú škatuľky ako post-metal, post-core či sludge, kapela sama pre zmenu naposledy prišla s označením „ambient soundtrack doomrock“. Najpresnejšie preto bude uspokojiť sa s tým, že THE OCEAN tvorí modernú tvrdú hudbu s prívlastkami progresívny a alternatívny (v najširšom zmysle).

Ako opäť dokázali pri svojich minuloročných zastávkach, nielen v štúdiu, ale aj naživo zárukou maximálne pestrého a chytľavého prejavu. Skladby sú naplánované do posledného detailu, pritom skôr pôsobia, akoby vznikali len tak mimochodom, s ľahkosťou a nadhľadom. Všetko sedí s nemeckou presnosťou na milimeter, ale zároveň je tu dostatok priestoru pre emócie vo všetkých odtieňoch. Z pódia servírujú momenty nadupané až k stropu aj chvíle zamyslenia a rozjímania. Tu plynule, tu ostrým strihom sa dokážu premeniť z maliara psychedelických obrazov v besniacu alternatívne-metalcorovú mašinu a zase späť zabrúsiť do progresívnych vôd. Ich zvuk je moderný, perfektne vyvážený, ale stále si zachováva istú dávku surovosti. THE OCEAN sa nebojí ničoho, kľudne nechajú vedľa gitarovej steny zaznieť vkusne zaranžované sláčiky či dychové nástroje bez toho, aby ste mali dojem nepatričnosti; akustické pasáže nie sú v ich podaní vypchávkou, ale jasnou súčasťou solídne vystavaných skladieb. Ich hudobná a tvorivá vyspelosť však nieje len otázkou posledných rokov, dostatok talentu a predstavivosti mali odjakživa (čo potvrdzujú ranné nahrávky), a teraz už skôr pilujú a ďalej rozširujú svoj záber. Naživo veľmi príjemný zážitok, kedy sa poslucháč ani chvíľku nenudí.

Ako support sa predstaví vynikajúca česká formácia FDK. Čelní predstavitelia dnes veľmi populárneho postcorového žánru, reprezentovaného dnes takými kapelami ako Isis, Neurosis či Cult Of Luna. Aj v tvorbe FDK sa stretnete s veľkoryso rozvrhnutými výpravnými skladbami, stupňujúcim sa aj povoľňujúcim tlakom, emóciami, náladami, sugestívnou atmosférou. Kapela momentálne pracuje na nástupcovi cenenej dosky „Borderline “.

Štvrtok 10. Júna 2010, Praha – EXIT Chmelnice

Vstúpenky na koncert THE OCEAN a FDK si môžete zakúpiť len na mieste za cenu 250,- Kč. Viac informácií o koncerte na webe www.obscure.cz alebo tel. čísle 774 220 183.

Súvisiace linky:

http://www.myspace.com/theoceancollective

http://bandzone.cz/fdk

http://www.exitchmelnice.cz/

http://www.obscure.cz/

Prečítajte si

Comments are closed.