PohodaFestivaly

Tím Bažant Pohody privítala na letisku v Trenčíne dúha

Pohoda 2009 - plagát

Pohoda 2009 - plagát

Už len týždeň zostáva do začiatku multižánrového festivalu Bažant Pohoda. Tím Agentúry Pohoda zbalil svoju bratislavskú kanceláriu a vyrazil smer Trenčín, kde ho hneď po príchode na letisko privítala petrofarebná dúha. Vo všetkých vyvolala spomienky na záver vlaňajšieho ročníka, keď počas rozlúčkového vítania slnka na záver festivalu rovnako dúha sfarbila oblohu nad celým areálom.

V týchto dňoch kamióny navážajú tony potrebného materiálu. Stavajú sa scény, ako prvé sa vztýčili stany NAY Tanečného domu a Rádio Devín/Rádio_FM stageu. Celý areál je už ohradený vyše 3500-metrovým plotom, ďalších 2000 metrov sa použije vo vnútorných priestoroch. „Partia zo spoločnosti Toi Toi sa tak stala najrýchlejším kolektívom v histórii Bažant Pohody,“ vyzdvihol nasadené tempo riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Pokračovať sa bude v stavbe layerových veží hlavného Bažant stageu, ktoré sa budú týčiť do výšky 14 metrov. Začína sa skladať 600 štvorcových metrov luxusnej drevenej podlahy v ČSOB Aréne. „Bude to úplná novinka, podobnú otvorenú open-air arénu sme ešte na žiadnom festivale nevideli,“ vysvetľuje Michal. Aréna sa istým spôsobom podobá na tribúny na beachvolejbal, lenže diváci budú sedieť len na troch tribúnach a aj v strede priamo na ploche. Štvrtú časť bude tvoriť pódium, na jednej z tribún bude aj známa umelecká bratislavská kaviareň Café Kút

K dvom rozpracovaným stanom na letisku postupne pribudne ďalších deväť scén – open-air pódiá Bažant Stage a Tesco Stage, otvorená ČSOB Aréna, obrovská stanová O2 Aréna, drevená magická Garnier Aréna, šapitó ČSOB Detský park, stan Eurocreative Space a špeciálne priestory O2 BubbleRacing Xperience, nebude chýbať ani letné kino Bažant Kinematograf. Pre zvýšenie komfortu divákov sa umiestní 420 toi toi búdiek, ale aj 48 splachovacích záchodov, 120 spŕch s teplou vodou, takmer 80 občerstvovacích zariadení, medzi nimi aj Beer in the sky – teda špeciálna plošina s výčapom, ktorá vytiahne zvedavcov asi do 50-metrovej výšky.

Svoje zastúpenie bude mať vyše 30 neziskových organizácií, v Horalky Challenge parku budú zase lákať adrenalínové a športové atrakcie, lezecká stena, štvortrampolína, dva bungee jumpingy či obľúbený aerotrim.

„Celý areál by mal byť dostavaný v stredu večer, vo štvrtok sa budú už len dolaďovať detaily,“ hovorí skúsená šéfka produkcie Katarína Kintlerová, ktorá verí, že celá stavba prebehne hladko. „Aj keď sa vždy môže vyskytnúť niečo nepredvídateľné. Vlani mal napríklad kamión s obrazovkami nehodu a meškal niekoľko hodín. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Pripravení sme na všetko a dúfame, že tento rok nás nič nepríjemné neprekvapí.“

V týchto dňoch panuje v Trenčíne premenlivé počasie, horúce slnko sa strieda s mrakmi a dažďovými prehánkami. Predpovede na festival sú však optimistické. „V každom prípade je festival proti prípadnej nepriazni počasia chránený zastrešením všetkých rozhodujúcich priestorov. Letisko Trenčín je ideálnou kombináciou trávy a hladeného betónu a všetky priestory s predpokladanou vyššou koncentráciou ľudí sú situované na betóne alebo v stanoch s podlahou, takže sa zamedzí prípadnému masívnemu vzniku blata alebo prachu. Hlavné komunikačné zóny vedú taktiež po betóne, takže festival možno aj v prípade dažďa absolvovať takmer so ,suchou nohou´. Festival sa koná za každého počasia s výnimkou prírodných katastrof,“ hovorí Michal Kaščák. „Počasie je jediná vec, ktorú nemôžeme ovplyvniť, ale verím, že ten, ktorý ho ovplyvniť môže, bude na našej strane.“

Na festivale vystúpi vyše 130 učinkujúcich, všetci svoju účasť potvrdili. Otázne bolo len vystúpenie legendy world music, Orchestra Baobab zo Senegalu, ktorým padlo americké turné. Napokon sa podarilo ich cestu na Slovensko zabezpečiť. „Bolo to zložitejšie nielen ohľadom financií, ale aj kvôli zabezpečeniu jedenástich leteniek zo Senegalu. Stálo to však za to, Orchestra Baobab sme veľmi chceli na festivale mať a sme radi, že z Dakaru pricestujú do Európy len kvôli Bažant Pohode,“ prezrádza produkčná Jana Polnischová.

„Už v utorok 14. júla prichádzajú do Trenčína prví zahraniční účinkujúci, v stredu priletí technický personál Basement Jaxx, aby koordinoval prípravu koncertu tejto britskej skupiny,“ informuje Katarína Tomašeková, ktorá sa stará o pobyt učinkujúcich počas festivalu. Basemet Jaxx odohrá v rámci štvrtkového warm-upu dlhú koncertnú šou, nielen skrátený festivalový program. V predstihu pricestuje na Slovensko aj ansámbel Percujove z Valencie, ktorý si ešte pred pohodovým vystúpením zahrá v Bratislave na Hlavnom námestí a pripraví ochutnávku festivalového programu. V nedeľu po festivale bude zase ochutnávať tím Pohody španielsku kuchyňu, mladí hudobníci, nadšení atmosférou počas svojho vlaňajšieho vystúpenia, totiž prisľúbili organizátorom, že pre nich navaria tradičnú paellu.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Pohoda