NovinkyKam na koncert?Festivaly

Rock pod Kameňom 2013 lákal najmä hviezdami Avantasia, Stratovarius, Helloween či českými Wanastowi Vjecy

Aj tohtoročný august so sebou priniesol jednu z najväčších udalostí leta konajúcich na Východnom Slovensku a v priebehu dní 8.8. – 10. 8. sa už jedenásty rok Sninské rybníky otriasali rockovou muzikou. Samozrejme ako ináč, než na trojdňovom festivale Rock pod Kameňom. Organizátori tento krát znova privítali niekoľko tisícové publikum priaznivcov tohto festivalu a v porovnaní s minulým rokom, nezačali podujatie úspešnou „rockotékou“, ale neuveriteľnou šou z jednej hviezd  týchto  dní, a to kapelou Avantasia.

Líder skupiny Avantasia, Tobias Sammet spolu s hosťujúcimi členmi predviedol niečo, čo asi nikto nečakal. Sľúbená dva a pol hodinová šou sa natiahla na rovné tri hodiny a pre fanúšikov bola určite najväčším prekvapením festivalu. A tak Avantasia začala program festivalu na výbornú.

_DSC9718Na štvrtkovom vystúpení si neprišli na svoje iba priaznivci tejto kapely, ale tiež ich hudobní hostia. Na pódiu sa predviedli, či už sólovo alebo vo vzájomných duetoch aj Michael Kiske, Eric Martin, Bob Catley či Ronnie Atkins. Bob Catley zas ukázal skúsenosti vyzretého rockera. Eric Martin s Tobiasom zasa svojim vzájomným podpichovaním rozosmiali a pobavili divákov aj ináč ako muzikou. Spevák skupiny Pretty maids, Ronnie Atkins tiež za svojimi kolegami vôbec nezaostával, tiež ukázal charizmu, talent, profesionalitu a to, že si vie vystúpenie užiť naplno spolu s fanúšikmi. Vrcholom šou bol prídavok, ktorí si diváci vyžiadali od Tobiasa v spolupráci s Ericom Martinom, kedy po oznámení, že vystúpenie končí, začal Eric skandovať „Bullshit“, na čo sa  k nemu pridali ostatní. Eric je riadne číslo, v priebehu koncertu pre zmenu hovoril niečo o nude. My z redakcie to berieme ako predpokladaný zámer, ktorý vyšiel dokonale a ešte viac vyburcoval už aj tak jasajúce publikum.

_DSC9664Ako posledné teda odzneli aj skladby z albumu Metal opera part 1, 2, napríklad aj skladba The Seven Angels, ktorá bola podaná famózne, nielen už spomínanými spevákmi, ale aj gitaristom Oliverom Hartmannom a pôvabnou vokalistkou Amandou Somerville, ktorá spevákov sprevádzala počas celého koncertu. Nielen speváci, ale aj ostatní členovia kapely ukázali skvelé schopnosti, profesionalitu a z javiska odchádzali s Tobiasovým prísľubom, že Avantasia sa určite niekedy ešte na Slovensko vráti.

_DSC9916Piatok, druhý deň festivalu začal ako zvyčajne v skorých popoludňajších hodinách, kde sa prvým nedočkavým fanúšikom predstavili kapely ako Calibeer X, Marvels of Contrast, Abscondo, česká rocková kapela Harlej či už starí známi z Grexabat. Spolu s  fanúšikmi program začali, tak ako sa patrí, hlasno a nadšene. Každopádne areál sa skutočne začal zapĺňať až v podvečerných hodinách a na headlinerov večera Stratovarius pripravili a rozskákali publikum hostia z Talianska Elvenking, ktorí sa na pódiu tiež vybláznili a po vystúpení tiež vyšli do davu a užívali si festival do konca piatkového programu. Po nich, keď mal prísť na rad Alkehol, už pod stageom nebolo miesto. Ľudia sa chceli ďalej baviť a bolo jasné, že táto kapela im to umožní, veď diváci spievali o dušu. Zahrali veľa známych vecí, medzi nimi asi najpopulárnejšiu Na Slamníku.

_DSC0054Pred desiatou hodinou nočnou prišiel dlho očakávaný okamih. Na pódium vybehli chlapci z fínskeho Stratovariusu, plní energie a pozitívnej nálady. Pri svojom búrlivom vystúpení sa určite zapotili. A nielen oni. Spolupráca fanúšikov si tiež vyžiadala veľa hluku a spotených tiel.  Za to ich spevák Timo Kotipelto odmenil niekoľkými fľašami minerálky, za čo mu určite títo šťastlivci boli veľmi vďační. A ako už býva zvykom, to najlepšie prichádza nakoniec, po mnohých ohurujúcich skladbách v prídavku zaznela a do šialenstva priviedla pieseň s názvom  Hunting high and low, ktorá ešte dlho do rána doznievala aj v stanovom mestečku.

_DSC0111Po tejto šou udržiavali hudobnú atmosféru ešte Metropolis, ktorý má svoju tradíciu na festivale Rock pod Kameňom a láka čoraz viac ľudí. Nakoniec aj napriek komplikáciám s meškaním vystúpila aj kapela Konflikt a druhý deň festivalu ukončila pogom v dave.

Počas soboty pozitívna atmosféra s prichádzajúcim koncom festivalu rozhodne neklesla. Naopak s nastávajúcim večerom sa ešte viac stupňovala.  A ako to už v Snine býva, deň by sa nezaobišiel bez účinkujúcich, ktorí bavia davy aj počas dňa. Tento krát sa predstavili  Massriot, Fictive Marry, Seven ate, Porta inferi alebo Meredith. Tí jednu z piesni venovali zosnulému gitaristovi skupiny Slayer, Jeffovi Hannemanovi, čím prejavili úctu tomuto skvelému muzikantovi. Podvečer vystúpili Farben Lehre a Paranoid, obe kapely svojim výkonom nezaostávali a milo prekvapili.  Náladu ešte viac rozprúdili a dokonalú atmosféru navodili českí susedia z Wanastowi Vjecy. Priaznivci spievali, skákali, užívali si a boli pripravení na sobotňajších headlinerov  Helloween.

_DSC0247Po celodennom line-upe sa konečne areálom rozniesol hlas Andiho Derisa v piesni Where the sinners go. Patrili medzi ďalších s vynikajúcou šou, ktoré sa dali na festivale Rock pod Kameňom vidieť. Tak typickú pre nich. Nielen piesňou Live now!, spevák do vystúpenia zapojil aj divákov, ktorí na povel spievali a skákali a vracali energiu prichádzajúcu zo stageu. Zazneli piesne z najnovšieho albumu Straight out of hell, ale aj staršie klasiky ako I want out, či Eagle fly free. Členovia odchádzali s úsmevom na tvári a v divákoch zanechali nezabudnuteľný pocit spokojnosti.

_DSC0334Na úplný záver vystúpila sama o sebe netradičná kapela Doga, ktorá svojim fanúšikom okrem bláznivého vystúpenia ponúkla aj niekoľko roliek toaletného papiera do zásoby.

Všetci hudobníci zo seba dali všetko čo mohli a fanúšikovia festivalu, jednotlivých kapiel mohli byť teda spokojní.  Teraz už len zostáva čakať, čo pre nás organizátori pripravia budúci rok a či programom prekvapia aspoň tak ako tento rok. Na facebookových stránkach festivalu sa tajne naznačovala súvislosť k pripravovanému programu na rok 2014, žeby sa organizátori ozaj snažili o Ozzyho Osbournea?

Fotoreport z jednotlivých dni nájdete tu: ŠTVRTOK, PIATOK, SOBOTA

text: Martina Košudová

foto: Paľo Dráb

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky