FestivalyUprising

Po novozélandskom futbale sa Slovensku predstaví aj novozélandské reggae

Žiadna krajina nie je geograficky ďalej od Slovenska ako Nový Zéland, stretnutia dvoch kultúr sa predsa občas dejú. Prvý tohtoročný summit sa odohral nedávno, na neutrálnej a nakoniec aj nudnej pôde na majstrovstách sveta. Festival Uprising sľubuje pre obidve strany potešujúcejšie, pozitívnejšie a podnetnejšie stretnutie slovákov a novozélanďanov: na Zlaté piesky v posledný augustový víkend dorazí originálna maori reggae repre Cornerstone Roots.

Cornerstone Roots reprezentuje silnú vlnu novozélandských reggae skupín, ktoré pomali ale isto podmaňujú celý svet. Reggae kultúra prekvitá na severnom aj južnom ostrove, na vymenovanie kvalitných a medzinárodne úspešných skupín nestačia ani prsty na rukách. Vzhľadom na počet obyvateľstva väčší pomer reggae skupín je snáď iba na Jamajke. Nikto nevie presne prečo to tak je: hovorí sa o vibračnej príbuznosti maorského tanca haka a produkciou nesmrteľných Sly & Robbie, ale aj o úrodnej pôde a obrovskom množstve sušenej úrody.

Medzinárodnou vlajkovou loďou novozélandského reggae je legendárna skupina Fat Freddy’s Drop, ktorá za sebou ťahá obrovský záujem o kiwi reggae. Do druhej, velmi silnej vlny patrí aj skupina Cornerstone Roots z Waikato, z regiónu na severnom ostrove, z rodiska posledných dvoch maorských kráľovien. Skupina príde na Slovensko tesne po dokončení svojho tretieho albumu, na Uprising bude jedno z historicky prvých koncertov Cornerstone Roots na európskej pôde. Doteraz  hrávali predovšetkým v Austrálií, v Japonsku, v Brazílií a v USA. Okrem samostatných koncertov aj ako predkapela hviezdam ako Burning Spear, Sly & Robbie, Lee Scratch Perry alebo Mad Professor.

Permanentka na Uprising zatiaľ stojí 20€, od 19. júna sa cena zvyšuje 23€. Zoznam umelcov a atrakcií sa bude dopĺňať až do začiatku júla. Doteraz potvrdenými lákadlami festivalu Uprising sú okrem Cornerstone Roots sicílsko-jamajský spevák Alborosie, kráľ bhangry Panjabi MC, francúzsky crossover úderka Dub Incorporation, karibský makač Cali P., jamajčania Ras Charmer a Ginjah zo živou skupinou Fireman Crew, a MC Zulu miešajúci dancehall s elektro soundom.

http://www.uprising.sk

Prečítajte si

Comments are closed.