Live

Letné festivaly podržali najmä návštevníci a partneri (anketa)

Pandémia priamo ohrozovala ich existenciu. Kým ich zahraniční kolegovia sa mohli spoľahnúť aj na podporu od štátu, organizátori letných hudobných festivalov na Slovensku prežili vynútenú dvojročnú pauzu najmä vďaka ľuďom, ktorí si ponechali zakúpené lístky. Konečne prichádza leto, ktoré si na festivaloch užijeme v plnej kapacite a bez obmedzení.

Organizátorov slovenských hudobných festivalov sme sa preto pýtali tieto otázky:

 1. V akej kondícii sa nachádza váš festival?
 2. Kým hudobné kluby majú vlastné priestory aj techniku, festivaly sa nezaobídu bez množstva dodávateľov. Zaznamenali ste nejaké problémy s dodávateľmi v dôsledku pandémie?
 3. Ostali s vami všetci partneri alebo ste pocítili marketingové škrty?
 4. Koľko ľudí si prenieslo lístky do roku 2022? Je rozdiel v predpredaji oproti minulosti?
 5. Akú časť z pôvodného programu prenášate do aktuálneho ročníka festivalu?

Angelus Fest (Benefičný metalový festival)

11. jún
Banská Bystrica, Amfiteáter

Účinkujúci: Čad, Lunatic Gods, Pyopoesy, Orkrist, Samsara, Ohen, Castaway, April Weeps, As They Rise, Demonic-Eyed

Odpovedá: Vlado Lauko

 1. Zvýšili sme počet kapiel z 8 na 10, máme pokryté všetky náklady (najmä vďaka grantom od nadácií), veríme, že príde veľa fanúšikov a vyzbierame peknú sumu pre OZ Svetielko nádeje, ktoré pomáha deťom s onkologickými ochoreniami.
 2. Pokračujeme v spolupráci s oboma dodávateľmi (pódium/osvetlenie resp. ozvučenie), sme s nimi veľmi spokojní, poskytli nám – keďže sa jedná o benefičný festival – bezkonkurenčné (cenové) podmienky.
 3. Ostali všetci partneri a pribudli ďalší. Celé vstupné venujeme na dobročinné účely a všetky náklady vykrývame z iných zdrojov, takže fungujeme inak ako štandardné letné festivaly.
 4. Vstupenky je možné zakúpiť len priamo na mieste v deň konania koncertu. Veríme, že väčšina fanúšikov, ktorí podporili náš fest vlani, príde aj teraz a prípadne zoberú so sebou aj ďalších kamarátov.
 5. Keďže vlaňajší prvý ročník prebehol za účasti všetkých pozvaných interpretov, na Angelus Feste 2022 vystúpi 10 kapiel, ktoré budú mať u nás premiéru.

Dobrý Festival

17.-18. jún
Kúpalisko Delňa, Prešov

Účinkujúci: IMT Smile, Chiki liki tu-a, Heľenine Oči, Kali a Peter Pann, Preßburger Klezmer Band, Andy C, Philip T.B.C., Orphaned Land, Eluveitie a ďalší

Odpovedá Miro Tásler

IMT Smile, Chikiliki tu-a a Heľenine Oči odohrali všetky ročníky Dobrého Festivalu. Chýbať nebudú ani tento rok. foto: Katarína Orešanská

 1. Festival je v takej istej kondícii ako skončil pred niekoľkými rokmi, keďže taký skutočný (veľký) Dobrý festival sa konal naposledy v roku 2019. Potom sme vlani spravili mini Dobrý festival za vtedy platných pandemických opatrení. Mám pocit, ako keby sme sa vrátili o niekoľko rokov dozadu, pár ročníkov späť. Prehodnotil som festival v zmysle rozloženia areálu, čakajú nás malé zmeny, verím, že sa našim návštevníkom bude tento ročník páčiť.
 2. Dobrý festival je previazaný s IMT Smile, ktorá má dosť veľa vlastnej techniky a máme aj spoľahlivých dlhoročných dodávateľov. Jedine dizajn jednotlivých pódií riešim každý rok. Zatiaľ som ešte nikdy nebol úplne spokojný a moja predstava je stále trochu odlišná od reality. A problémy mávame občas s logistikou, keďže ak niečo potrebujeme dodať externe mimo našich „tradičných“ dodávateľov, doprava do Prešova zo západu je priveľmi drahá. Keď niečo potrebujeme, musíme si to kúpiť alebo prenajmeme z Poľska.
 3. Moji partneri sa ozvali počas obdobia korony, s tým, že “Ak niečo potrebuješ, povedz, zachránime festival. Keď chceš robiť, poďme to robiť”. My sme žiaľ pri obmedzenom režime nevedeli, ako to všetko vlastne bude. Všetci partneri ostali tí istí ako pred pandémiou, nikto nás neopustil. Som za to veľmi vďačný, pretože je to v dnešnej dobe vzácnosť a ja si veľmi vážim ich prístup.
 4. Prvý rok si lístky preniesli skoro všetci. Mal som pocit, že to je super, táto komunita je perfektná. Ale vlani nám už lístky vrátilo viacero ľudí a dostali sme sa do komplikovanejšej situácie. Predpredaj sa spustil začiatkom tohto roka, ale spomalila až zastavila ho vojna. Už sa to zlepšuje, ale nie sú to také čísla, ako predtým. Korona zhoršila celý stav kultúry na Slovensku, ale vojna zvýšila pocit neistoty ešte viac. Ľudia akoby mali pocit, že tá vojna bude aj u nás, nevedia, čo čakať. Prešov je veľmi blízko Ukrajiny, dotýka sa nás to asi viac ako v iných mestách na západe. V minulosti sme mali aj veľa ukrajinských návštevníkov (študenti a ľudia žijúci v Prešove, aj ľudia prichádzajúci z Ukrajiny), hrali u nás aj ukrajinské kapely, teraz však vstupenky nekupujú, čo je pochopiteľné. Mnohí odišli bojovať alebo riešia základné existenčné problémy. Chalani z jednej kapely, ktorá u nás mala tento rok hrať, narukovali a zrušili účasť. Je to hrozné.
 5. Podarilo sa mi preniesť len niekoľko – hlavne slovenských kapiel. IMT Smile, Chiki liki tu-a, Heľenine oči sú štandard, to by som neprežil, keby sa to nedalo preniesť (smiech). Príde aj Kali a Peter Pann. Zo zahraničných mien sa mi podarilo prebookovať Orphaned Land, z čoho sa veľmi teším a Andyho C. Všetko ostatné som vyskladal nanovo. Ostatné, pôvodne ohlásené, kapely prídu pravdepodobne až o rok, rokujeme ďalej s manažmentmi.

Jarné Jazzáky 

28.jún
Rusovce, Sankt Vitus Kaffee

Účinkujúci: Nate Smith + Kinfolk feat. Kokayi, Samuel Hošek & Band feat. Jureš Fallgrapp

Odpovedá Katarína Lipová

Jarné Jazzáky sa budú konať aj tento rok. foto: Viktor Wikes Hlavatovič

 1. Končíme prípravné práce a sme vo výbornej kondícii. Máme radosť, že tento rok sa môžu festivaly konať v plnom nasadení. Ako prvé sa uskutočnia už 28.6.2022 Open-air Jarné Jazzáky v Rusovciach a 21.-23.10.2022 bude trojdňový festival Bratislavské Jazzové Dni v A4 Studio.
 2. Je to hlboko odborná otázka, festivaly sa beez dodávateľov nezaobídu, ale zatiaľ nie sú žiadne problémy. Problémy sú skôr v oblasti nedostatku priestorov pre organizáciu rôznych typov podujatí.
 3. Bez komentára.
 4. a 5. Festival sa uskutočnil v roku 2021.

Vrbovské Vetry

2. júl
Vrbové, štadión

Účinkujúci: Hańba (PL), Korben Dallas, Slobodná Európa, Orchester Jeana Valjeana, Andrea Bučko Band, Vrbovskí Víťazi a ďalší

Odpovedá Braňo Jobus

Vrbovské Vetry majú sprievodný program rovnocenný k tomu hudobnému. foto: archív Vrbovské Vetry

 1. Vrbovské Vetry sú stále vo veľmi dobrej kondícii. Festival sa uskutočnil počas oboch rokov pre tisíc ľudí za dodržania vtedy platných pandemických opatrení. Ako jediní sme museli presťahovať z týždňa na týždeň celé podujatie do úplne inej lokality, do Jaslovských Bohuníc, pretože náš piešťanský okres bol v červenej farbe. Festival vždy podržali návštevníci a veľmi si želám, aby sa to podarilo aj v tomto roku.

 

 1. Nemáme problém s dodávateľmi. Máme stále tých istých a Vrbovské Vetry fungujú tak, že aj účinkujúci by mali byť naladení na podobnej vlne ako my organizátori. Podmienkou je kvalitná hudba a ako bonus priateľský vzťah alebo aspoň vzájomné sympatie. A to isté platí aj s dodávateľmi. Všetkých pätnásť ročníkov máme toho istého zvukára. Sme stále tá istá partia, a keď niekto urobí chybu, spoločne sa poučíme a ideme ďalej. 

 

 1. Vrbovské Vetry sú v tomto výnimočné, pretože sme mali vždy iba jedného generálneho partnera / sponzora, a to našich návštevníkov. Nikdy sme neboli dotovaní veľkými firmami, vždy za Vetry zaplatili návštevníci. 

 

 1. Žiadne lístky sa neprenášali. Vypredali sme oba “pandemické ročníky” za tri dni. Teraz sa to vrátilo do starých koľají, vidieť, že ľudia vyčkávajú do poslednej chvíle.

 

 1. Postavili sme nový program. Čo ma teší, u nás je plno krátko po otvorení festivalu aj vďaka bláznivému sprievodnému programu, ktorý inde nezažijete.

 

Pohoda Festival

7.-9. júla
Trenčín, Letisko

Účinkujúci: Nick Cave & The Bad Seeds, The Libertines, Metronomy, Black Pumas, Bolo nás jedenásť, Nemoderný chalan, Flume, Wolf Alice, Floating Points, Paula Temple, Sigrid, Bazookas, Rita Payes, ZHU, Grandmaster Flash a ďalší

Odpovedá: Michal Kaščák

Festival Pohoda sa uskutoční tak, ako si ho pamätáme z obdobia pred pandémiou. foto: Martina Mlčúchová

 

 1. Čo sa týka ľudí, príprav, programu a predpredaja – Pohoda je v skvelej forme. Máme veľkú radosť, že opäť robíme na festivale s plnou kapacitou, nevieme sa dočkať toho, ako trenčianske letisko opäť ožije. Oslavujeme 25 rokov Pohody, máme radosť z mnohých vylepšení areálu, investujeme do nových ciest a studní, rozširujeme optiku pre internet, kanalizáciu. Po viacerých rokoch sme dostali povolenie na vysadenie slnečníc v strede festivalu, už utešene rastú. Ešte nás čaká aj veľa nových mien a doplnení programu. Samozrejme, po dvoch rokoch je mnoho vecí ťažkých, ale nie sme tu na to, aby sme robili ľahké veci.
 2. Áno, ale výrazne menšie ako majú v iných krajinách. Máme veľmi dobré vzťahy s dodávateľmi, ktorí pôsobia predovšetkým na Slovensku, s mnohými ide už o priateľské väzby. Máme tiež dlhodobé zmluvy so špičkovými zahraničnými dodávateľmi ako je Megaforce pre hlavné open air pódiá, či Kayam s ich stanmi. Problémy sú s ľuďmi, ale aj tam sme na dobrej ceste. Náklady stúpajú výrazne, keďže máme obmedzenú kapacitu, je to problém. Zároveň si uvedomujeme, že dodávatelia musia reagovať na situáciu vo svete. Keď sa sťažujeme na problémy s bookingom, či nárastom cien, spomeniem si na priateľa Vlada z ukrajinského festivalu Atlas Weekend, ktorý sa konal každoročne počas rovnakého víkendu ako Pohoda. Čo by oni dali za naše starosti? Som rád, že môžeme robiť slobodný festival a musíme urobiť všetko pre to, aby to tak ostalo.
 3.  Väčšina partnerov s nami ostala a máme aj nové partnerstvá. Rokovania sú náročnejšie a dlhšie, rozpočty partnerov pre podobné spolupráce sú často napriek všeobecnému nárastu cien nižšie. Počas pandémie zaznievalo veľa slovnej podpory pre kultúru, asi mnohí očakávali odvážnejší a veľkorysejší prístup, ale aj na strane partnerov je situácia často ťažká. Vidíme aj akúsi opatrnosť, či prílišné zameranie na online svet, kde sa dá všetko jasne spočítať. Ako odmeráte dobrý pocit zo živého stretnutia na nejakej kultúrnej akcii? Sme vďační každému partnerovi, ktorý festivaly či kluby podporuje. Ostávam optimista, máme výborný tím aj na zháňanie partnerov a verím, že sa nám podarí dostať aspoň na úroveň z roku 2019.
 4. Lístky si ponechala drvivá väčšina ľudí, viac ako 90%, vďaka tomu sme ako tím a festival prežili. Ďakujeme za to, je to silný prejav dôvery. Predpredaj je aktuálne porovnateľný s rokmi 2018 a 2019, kedy sme boli vypredaní.
 5. Prepotvrdili sme približne tri štvrtiny umelcov. O niektorých sme prišli – z pôvodného programu nevystúpia napríklad Stormzy, Lykke Li, FKA Twigs či Thom Yorke. Na druhej strane sme získali viaceré nové špičkové mená ako Flume, Nick Cave & the Bad Seeds, Sigrid, Black Pumas či Lianne La Havas. Tešíme sa aj zo špeciálnych koncertov, ktoré sú typické pre Pohodu, ako je napríklad projekt Nemoderný chalan, kde pesničky Mekyho Žbirku z jeho elektronického obdobia zahrá Laco Lučenič s kapelou Midi Lidi. Okrem oslavy tvorby Mira Žbirku ukážeme aj to, prečo sa Milan Lasica považoval v prvom rade za muzikanta –  v jednom „lasicovskom“ bloku sa stretnú Bratislava Hot Serenaders a skupina Bolo nás jedenásť. Podobných výnimočných koncertov bude viac, samozrejme budeme mať na Pohode viacero koncertov ukrajinských umelcov a umelkýň.  S programom sme spokojní, verím, že ešte väčšiu radosť budú z neho mať ľudia, ktorí na trečianske letisko na Pohodu prídu. Z celého programu sa najviac tešíme na nich.

Open Jazz Fest

15.-16. júla
Zelená voda, Nové Mesto nad Váhom

Účinkujúci: Darkness Positive, Delo Sauce, Alan Bartuš Trio a ďalší

Odpovedá Tibor Zelenay

open jazz fest foto

Prírodný areál Zelená Voda je veľkým benefitom skvelého Open Jazz Festivalu. foto: archív Open Jazz Fest

 1.  Festival sa minulý rok po trojročnej pauze reštartoval a nachádza sa vo fáze znovu získania diváckeho záujmu, čo je v dnešnej dobe, keď väčšina bývalých partnerov šetrí na reklamných a partnerských výdavkoch dosť zložitá situácia. Kvalitný program totiž vyžaduje aj príslušný rozpočet.
 2. Máme verných a stabilných dodávateľov, ktorí sa tešia na festival a jeho domácku atmosféru, zatiaľ sme nezaznamenali nejaký problém, ale určite sa prejaví personálny nedostatok kapacít na väčších festivaloch. My sme na slovenské pomery malý festival, aj keď v rámci jazzu významný.
 3. Šetrenie firiem sa prejaví najviac v kultúre a športe. Pri absencii sponzorského zákona asi v kultúre najviac, takže s rozpočtom máme najväčší problém od vzniku festivalu v roku 2008. V podstate nám zo stálych partnerov nezostala ani polovica, snažíme sa osloviť nových, ktorým by mohol byť náš festival blízky zameraním ako aj cieľovou skupinou divákov.
 4. My sme v roku 2021 festival uskutočnili, takže prenos vstupeniek nemáme, ale s predpredajom je to momentálne na Slovensku veľká lotéria. Ľudia sa rozhodujú tesne pred koncertom alebo aj v akcie bez ohľadu na to, že na mieste zaplatia väčšie vstupné. Správajú sa po dvoch rokoch neistoty úplne inak ako pred pandémiou. My sa preto nebudeme sústreďovať na predpredaj, ale pokúsime sa vytvoriť také podmienky, aby aj v prípade zlého počasia bolo o návštevníkov postarané.
 5. Časť dohodnutých koncertov z predchádzajúcich období sme absolvovali v roku 2021 a tento rok už nemáme žiadny záväzok, môžeme dramaturgiu tvoriť podľa možností na trhu a podľa finančných dispozícií.

Gothoom

21.-23. júl
Tekovský Hrádok, Letisko

Účinkujúci: Kataklysm, Suffocation, Draconian, Mgła, Arkona (PL), Origin, Fleshcrawl, Brute, Memoriam, Protector, Bloodphemy, Moribund Oblivion, Offence, Evoken, Helevorn, Aeonian, Pilgrimage, Inferno a ďalší

Odpovedá Peter “Doomas” Beťko

Fanúšikovia slovenského metalového festivalu sú jedna veľká rodina. foto: Rafal Kotylak

 1. Festival je po pandémii 2 rokoch prestávky v dobrej kondícii – náročky píšem “dobrej”, lebo od spokojnosti to má ešte ďaleko. Tým, že sme na poslednú chvíľu riešili zmenu areálu a iné veci, máme v príprave asi trojmesačné meškanie. Ale pokračujeme v práci intenzívnejšie než kedykoľvek predtým, aby bolo na festival všetko pripravené tak, ako sú naši fans zvyknutí.
 2. Ako som písal vyššie, na poslednú chvíľu sme menili areál festivalu už po asi šiestykrát, čo je myslím celosvetová rarita a verte, že už mám toho dosť, lebo robiť niečo na Slovensku, to je za trest. Dodávatelia aj všetci ostatní zdvihli ceny. Keďže festival pripravujeme za ceny lístkov z rokov 2019/2020 a všetko išlo odvtedy rapídne hore, tak uvidíme, či všetko zvládneme.
 3. Keďže nie sme mainstreamový festival, nemáme veľa partnerov. Väčšinou je to všetko o priateľstve a pomoci. Vždy dostaneme to, na čom sa dohodneme.
 4. Rok 2022 je poznamený tým, že sa ľudia naučili počas dvoch rokov  pandémie, riešiť všetko online a teda aj koncerty. Verím, že festival bude naplnený tak ako každý rok. Náš festival je trošku iný ako ostatné festivaly. Sme úzko vymedzení na jeden hudobný štýl a tak presne vieme, koľko ľudí príde. Veľmi mi je smutno za priateľmi a fans, ktorých nám táto pandémia zobrala, preto si ich uctíme aj u nás na festivale. Poznáme sa tu každý s každým a vždy, keď niekto odíde, cítime to všetci a je to pre nás obrovská strata.
 5. U nás je to špecifické, pretože festival sa posledné dva roky nekonal a museli sme postaviť nový program z kapiel, ktoré sú momentálne na európskom turné. Ale môžem povedať, že pre tento rok máme jeden z najkvalitnejšie obsadených metalových festivalov v Európe.

Atmosféra Festival

5.-7. august
Hontianske Nemce

Účinkujúci: Zvíře Jménem Podzim, Václav Havelka so ženským speváckym zborom Elpida a ďalší

Odpovedá Grétka Pavlová

Festival Atmosféra 2019. foto: Pavel Kudiváni

 1. Vnímam, že vďaka posledným dvom rokom a výzvam, ktoré priniesli, Atmosféra dozrela a paradoxne sa posilnila. Musím priznať, že nám veľmi pomohlo, že sme sa rozhodli organizovať vlani festival aj pre obmedzený počet návštevníkov. Bol to náročné obdobie, po roku 2020, kedy sme kvôli covidu presunuli ročník a zrušili tri plánované menšie festivaly – Nádychy s Atmosférou, sme sa rozhodli ísť aj do malej Atmosféry s 1000 návštevníkmi. Stálo nás to síce peniaze, ale ľudia a celý tím festivalu si to veľmi užili. Všetci sme to potrebovali. Lístky sme vypredali za 8 hodín. Bol to pre nás silný signál podpory našich fanúšikov. A to nás nakoplo pokračovať ďalej. Tento rok sa veľmi tešíme, že sa môžeme vrátiť do našej plnej kapacity. Čaká nás jubilejný desiaty ročník. Tím sme posilnili o ďalšie nové tváre, line up máme tento rok vyskladaný naozaj jedinečne. Prípravy máme rozbehnuté a verím, že ťažšie obdobie je už za nami.
 2. Jediné zmeny, ktoré vnímame je zvýšenie cien dodávateľov. Je v zásade jedno, či ide o ozvučenie, oplotenia alebo prenájom generátorov, ceny išli hore a všetci to cítime. Je to samozrejme zapríčinené infláciou, ale aj faktom, že po covide odišlo z kultúrneho sektoru mnoho pracovníkov, ktorí si našli iné práce a nevrátili sa naspäť. Ide hlavne o technikov, zvukárov, osvetľovačov, po ktorých v súčasnosti dopyt presahuje ponuku. So všetkými dodávateľmi ale pokračujeme v spolupráci ďalej a som za to veľmi vďačná.
 3. Fluktuácia partnerov je minimálna. S väčšinou spolupracujeme naďalej. Atmosféra je ale špecifická tým, že príjmy od partnerov predstavujú len menšiu časť z celkových príjmov festivalu. Ide o našu filozofiu, ktorá dáva priestor na prezentáciu len menšej skupine vybraných partnerov, ktorí hodnotami a tematicky do dramaturgie festivalu prirodzene zapadajú alebo službami zvyšujú kvalitu a komfort. Snažíme sa tak krásny prírodný areál festivalovej lúky udržať čo najviac zelený bez zbytočného vizuálneho smogu a reklám.
 4. U nás si návštevníci presúvali vstupenky z roku 2020 na rok 2021. Vtedy bolo refundovaných len 10% zakúpených vstupeniek a ostatných 90% lístkov bolo presunutých na ďalší ročník. Po minulom ročníku, sme ešte v auguste 2021 spustili predaj pre súčasný 10.ročník, čiže návštevníci si vstupenky na tento rok už nepresúvali.
 5. Program sme tentokrát stavali nanovo, keďže vlani sa nám podarilo zorganizovať síce kapacitou obmedzenú Atmosféru, ale so silnou a početnou dramaturgiou ako pri bežnom ročníku. Hudobnú dramaturgiu sme ale doplnili o niekoľko mien, ktoré mali vystúpiť na zrušených Nádychoch s Atmosférou ešte v roku 2020 a kvôli obmedzenej kapacite vystupujúcich žiaľ nemohli vystúpiť minulý rok. O to viac sa teším, že vystúpia na tomto ročníku a sú to napríklad viacčlenné kapely Zvíře Jménem Podzim či Václav Havelka so ženským speváckym zborom Elpida. 

Grape Festival

12.-13. august 2022
Trenčín, Letisko

Účinkujúci: Years & Years, Woodkid, Milky Chance, Bob Moses club set, Boy Pablo, Dirtyphonics LIIVE, Ghostpoet, HVOB live, Lime Cordiale, Meste, Shura, Taky Maidza, Tommy Cash, Yung Lean

Odpovedá Ján Trstenský

Festival Grape. foto: Martina Mlčúchová

 1. Po dvoch rokoch, keď sa nemohla konať jeho veľká verzia, bolo trošku náročnejšie sa do toho opäť dostať, festival sme však začali pripravovať tak, ako každý rok už na jeseň. Ale myslím, že sme s tímom dobre pripravení a všetci sa už veľmi tešíme, že opäť budeme môcť privítať aj veľké zahraničné mená.  
 2. Zatiaľ problémy nepociťujeme, veríme, že všetci tie dva roky finančne prežili a budú pokračovať vo svojej práci.
 3. Jeden z hlavných partnerov nepredĺžil spoluprácu, ale veríme, že zoženieme náhradu, plus nám pribudlo zopár „menších“, takže to snáď v tomto prípade nebude mínus. Aj keď rozpočet bude veľmi náročný, lebo tie náklady na nový ročník pôjdu výrazne hore, vďaka momentálnej ekonomickej a politickej situácii vo svete.
 4. Zhruba 80% ľudí si nechalo vstupenky, čo nás veľmi teší. V tomto roku budeme potrebovať pomoc ľudí viac ako asi nikdy predtým, takže veríme, že sa festival opäť vypredá, bude to veľmi dôležité. Momentálne sa predpredaj pomaličky rozbieha, veríme, že to bude s blížiacim sa festivalom narastať.
 5. Pre rok 2021 sme ešte prehodili všetky mená, na rok 2022 sa to už úplne nepodarilo a ostalo nám 9 mien z pôvodného programu. Predsalen sa za dva roky veľa vecí zmenilo. Program ale máme myslím kvalitný, a tak ako každý rok, veľmi aktuálny.

Rock pod Kameňom

12.-13-august 2022
Zemplínska Šírava, Amfiteáter

Účinkujúci: Zdob Si Zdub, Tarja, Rhapsody of Fire, Tublatanka, Čad, Rawsonic a ďalší

Odpovedajú Michal Latta a Matúš Jaško

 1. Momentálne vo vynikajúcej. Tešíme sa na ročník 2022. Po covid pauze máme neskutočnú chuť pracovať.
 2. Viacero rentaloviek má personálny problém, keďže si ich ľudia museli hľadať počas posledných 2 rokov nové zamestnania a mnohí sa už do svojho „fachu“ nevrátili, čomu sa vlastne ani nemôžeme diviť. Náš festival však tento problém našťastie nemá, po technickej stránke malo byť všetko v poriadku a to od zvukovej, svetelnej techniky až po oplotenia, sanity, či gastro.
 3. Väčšina partnerov s nami zostala, za čo sme im v tejto ťažkej dobe nesmierne vďační.
 4. V roku 2020 sme predpredaj ani nezačali, tesne pred spustením prišla pandémia. Nebolo teda čo prenášať.
 5. Program bude takmer úplne nový oproti tomu, čo sa chystalo v roku 2020. Keďže sme nevedeli, kedy bude možné urobiť plnohodnotný festival, nechceli sme držať zálohy ani kapely v neistote. Festival prebehol síce aj v roku 2021, ale v zmenšenej verzii pre 1000 návštevníkov. Takže sa dá povedať, že sme až na pár malých výnimiek začínali odznova. 

Punkáči Deťom

24.-27. august 2022
Trenčín, Letisko

Účinkujúci: The Exploited, The Toy Dolls, The Baboon Show, Mad Sin, The Boys, Infected Rain, Moscow Death Brigade, Slobodná Európa, Davová Psychóza, CHVM, Marhule a ďalší

Odpovedá Andrej Siget

 1. Festival sa podarilo finančne stabilizovať zo strát spôsobených covidom, keď bol najskôr v roku 2020 zrušený tesne pred jeho začatím rozhodnutím a prijatím nových opatrení od štátnych orgánov, ktoré znemožňovali organizovanie takýchto podujatí. V roku 2021 sa síce festival podarilo zorganizovať v menšej verzii, ale taktiež sme doplatili na covidové opatrenia, ktoré sa sprísnili 14 dní pred festivalom a znemožnili tak príchod zahraničných návštevníkov, ktorí by museli nastúpiť do karantény. Taktiež záujem o hromadné podujatia nebol ani zďaleka na takej úrovni ako v roku 2019 pred pandémiou.
 2. Na festivale a jeho prípravách sa podieľajú desiatky dodávateľských subjektov. Aj my ako menšie podujatie v tomto smere cítime komplikácie a hľadáme nové riešenia. Mnoho rentalových firiem svoje podnikanie ukončilo a tak chýbajúcu techniku teraz zháňame aj z okolitých krajín, čo však negatívne ovplyvňuje aj ceny, hlavne kvôli veľkým vzdialenostiam. Ďalší problém je obslužný personál, ktorý v tomto odvetví teraz chýba, keďže sa počas pandémie zamestnali v iných oblastiach. Sú to hlavne zvukári, osvetľovači, technici, helperi, ktorí sa nedajú nahradiť kýmkoľvek.
 3. Marketingové škrty sú cítiť vo firmách. Spolupráce, ktoré sme mali, sa buď museli ukončiť úplne alebo sa výrazne obmedzili aj o polovicu. Snažíme sa tieto straty nahradiť novými partnermi, ale mnoho firiem dnes rieši vlastné existenčné problémy. Takže je to komplikovaný a zdĺhavý proces. 
 4. Keďže sa festival konal v obmedzenej miere v roku 2021, mnoho návštevníkov použilo zakúpené vstupenky. Niekoľko stoviek vstupeniek sme presunuli aj na rok 2022, išlo najmä o ľudí, ktorí nemohli pricestovať zo zahraničia alebo im nevyhovoval vlaňajší program.Oproti minulosti je cítiť čiastočný prepad predpredaja. Ľudia nakupujú vstupenky v omnoho väčšej miere tesne pred podujatím. Je to pochopiteľné, keďže po zlých skúsenostiach netušili, či sa akcia na poslednú chvíľu nezruší. Toto však robí veľké vrásky organizátorom, lebo sa nedá odhadnúť, na akú návštevnosť treba podujatie pripraviť.
 5. Na rok 2022 sme presunuli hlavne zahraničných interpretov, ktorí boli ohlásení ešte na rok 2020. Do tohtoročného programu sa podarilo zaradiť väčšinu plánovaných kapiel, ktoré sme doplnili o nové mená.

Uprising Festival

26.-27. august 2022
Bratislava, Zlaté Piesky

Účinkujúci: Morgan Heritage, Dubioza Kolektiv, DJ Fresh, Delinquent Habits, Max Romeo & Xana Romeo, DUB FX, Roni Size, Hempress Sativa, Hang Massive a ďalší

Odpovedajú Sveťo Moravčík a Rasťo Pružinec

Uprising sa vracia v plnej sile. foto: JI Photography (2019)

 1. Podobne ako všetky veľké kultúrne podujatia, máme za sebou veľmi náročné pandemické 2 roky, ktoré boli plné neistoty. Uprisingu sa podarilo prežiť hlavne vďaka fanúšikom a držiteľom permanentiek, ktorí netrvali na vrátení a nechali si svoje lístky až na tento rok, ale tiež viacerým štátnym dotáciám, Fondu na podporu umenia, partnerom a možnosti organizovať aspoň malé verzie festivalu. Momentálne sme nabití optimizmom a chuťou priniesť ľuďom na naše 15. výročie ten najlepší ročník Uprisingu.
 2. Dodávateľov na Slovensku (poprípade v okolitých krajinách) je stále dosť a pravdepodobne nebude problém zastrešiť celú technickú, materiálnu a personálnu štruktúru potrebnú na chod festivalu. Omnoho väčším problémom je ale markantné zvýšenie všetkých nákladov zapríčinené infláciou a rastom cien pohonných hmôt. Nechceme vôbec uberať na kvalite festivalu, ani rapídne zvyšovať cenu vstupeniek, ale to nás dostáva do komplikovanej situácie.
 3. Uprising patrí medzi najväčšie festivaly na Slovensku. Za15 rokov sme si vybudovali s partnermi blízky vzťah a pomáhali nám aj počas pandemických rokov. Gro partnerov ostalo s nami, ale pocítili sme  aj spomínané marketingové škrty, ktoré v čase zdražovania všetkých nákladov na festival potrápili náš rozpočet. Momentálne aktívne prebiehajú rokovania aj s potenciálnymi novými partnermi, ktoré,  dúfame, dotiahneme do úspešného konca.
 4. Uprising má našťastie veľmi oddaných fanúšikov a prevažná väčšina ( cca 95% ) si svoje lístky ponechala aj vyše 2 rokov a podporila tak festival. Paradoxne máme momentálne historicky najviac predaných vstupeniek na aktuálne obdobie. To však súvisí aj s troma vianočnými obdobiami, počas ktorých sme predávali vstupenky na „tento ročník”. Ale aj v tieto dni sa vstupenky predávajú nad očakávania a momentálne máme už takmer polovicu celkovej kapacity vypredanú. Nevieme úplne odhadnúť, ako sa za dva roky zmenilo správanie návštevníkov festivalov, ale všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že by festival mohol mať podobnú návštevnosť, ako pred pandémiou.

 5. V programe sa nám až na pár výnimiek podarilo zachovať takmer všetky oznámené mená ešte zo začiatku roka 2020. Síce sme vybraných headlinerov zavolali aj na minuloročný kapacitne limitovaný Uprisingček, prišlo nám to ako fér gesto voči tisícom držiteľom permanentiek zachovať headlinerov plánovaných pôvodne na ročník 2020. Ale k pôvodným vystupujúcim ako Dub FX, Roni Size, Max Romeo, Hempress Sativa, Hang Massive či Suns of Dub sme teraz pridali aj nové hviezdne mená ako Morgan Heritage, Delinquent Habits, DJ Fresh, Dubioza Kolektiv, Earl 16, Numa Crew, My Nu Leng, ale aj domácich Medial Banana, Boy Wondera, Tamaru Kramar a Marka Damiana.

Festival Skaly

26.-28. august 2022
Rajecké Teplice, Slnečné Skaly

Účinkujúci: Marpo & Trouble Gang, Horkýže Slíže, Midi Lidi, Polemic, Billy Barman, Korben Dallas, Smola a Hrušky, Moja Reč & Komplot, Puding Pani Elvisovej, The YOuniverse, Dave Brannigan, Grow Up!, Tome & Vintage Boyz a ďalší

Odpovedá Petronela Petrusová

 

 1. Cítime sa zatiaľ kondične fajn, momentálne sme v móde zverejňovania interpretov, ale cítiť, že sa kondične cítia fajn aj ostatní. Vnímame, že sa ľudia ešte len rozhodujú, kam pôjdu cez leto, a že s peniažkami narábajú opatrnejšie.
 2. My sme menší festival s menším počtom dodávateľov, s tými máme všetko uzavreté a nemáme s nimi momentálne žiaden problém.
 3. Sme malý a mladý festival, takže ani partnerov nebolo veľa a tých, ktorých sme mali, s tými viac-menej spolupracujeme aj naďalej. Skôr sa snažíme získať nových, čo ešte bude v tejto opatrnej dobe vyžadovať viac úsilia.
 4. Boli sme odvážni a urobili festival aj cez pandémiu podľa vtedajších opatrení, ale tým pádom sme lístky neprenášali, keďže sme tento výpadok nemali. Čo sa týka predaja, cítiť opatrnosť ľudí a tiež to, že sa do života vracajú všetky festy, ktoré to cez koronu vzdali a ľudia sú dlhšie v rozhodovacom procese. Je tam pomalší rozbeh.
 5. Máme úplne nový program s novým lineupom.

text: Edo Kopček
foto: Tomáš Benedikovič (titulná)

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live