Sziget festivalNovinkyKam na koncert?Festivaly

Papyllon či Dave Brannigan – ktorá z kapiel zahrá na Szigete?

Organizátori festivalu Sziget aj tento rok bude nadajú šancu jednej mladej slovenskej kapely zahrať si  na jednom z najväčších európskych festivalov. Či to bude kapela DAVE BRANNIGAN zo Žiliny alebo prešovský PAPYLLON sa rozhodne v hudobnom súboji posledný aprílový utorok. Súťaž Jednou ranou na Sziget, ktorej partnerom je Rádio_FM, sa bude konať v utorok 25. apríla o 20:00 v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Koncerty budú naživo vysielané aj v Rádiu_FM. Víťaz súťaže, ktorého určia návštevníci a poslucháči koncertu v hlasovaní, si zahrá na 25. ročníku Sziget festivalu v Budapešti, od 9. do 16. augusta. Vstup na koncerty je zdarma, jeden z hlasujúcich vyhrá permanentku na Sziget festival.

Papyllon tvoria štyria kamaráti z Prešova, ktorých dala dokopy a stále pokope drží hudba a spoločná vízia. “Vznikli sme v roku 2012, no stále máme pocit, že sme ešte ani poriadne nezačali,” hovoria. Majú za sebou EP s názvom Sink or Swim, ktoré vydali v roku 2015. Nájdete na ňom single Waves a Harmful, ku ktorým vznikli videoklipy a ktoré odpálili na festivaloch ako sú Grape, Rock for People alebo Off Camera Festival v Poľsku. Niekedy na prelome leta/jesene 2016 začali dávať dokopy nápady na ich prvý album. Chceli k tomu pristupovať inak, ako pri nahrávaní EP, takže štúdio vymenili za skúšobňu a všetko od samotného nahrávania až po mix si robia sami. “Naším cieľom je hrať na koncertoch a festivaloch, kde nevidno koniec davu, dať ľudom kus seba, a pritom všetkom si ponechať čistú hlavu,” vyjadrili sa.

Papyllon –

dave_fotoDave Brannigan je štvorčlenná  gitarová skupina, ktorá vznikla v Žiline na jeseň 2012. V tomto roku  nahrala kapela ich prvý singel Old Fashion Show a začala prezentovať svoju tvorbu v kluboch. Tú ovplyvňuje prevažne gitarová hudba – rock’n’roll, indie rock a podobné žánre. Chalani sa zúčastnili súťaže Queen of the Rock v Púchove, kde zvíťazili a získali nahrávanie singla v LVGNC studio, ktorý má názov Moon Acacia (mesačný agát). Tento singel ich úspešne prezentoval v Demovnici_FM a vybojoval im účasť na demovnicových koncertoch, na čo nadväzovala aj nominácia v Radio_Head Awards 2016 v kategórii objav roka. Ďalšia výhra v súťaži Show Us Your Music im opäť priniesla možnosť nahrať single Phony Crown a Golden Mine. Momentálne dokončujú debutový album Young Creatures, ktorá pokrstia v máji.

Dave Brannigan –

V programe 25. ročníka je už aj slovenská kapela. Je ňou duo Kinsfolk. Medzi hviezdy tohtoročného Szigetu patria mená ako P!nk, Kasabian, Jamie Cullum, PJ Harvey, alt-J, Interpol, Wiz Khalifa, Major Lazer a mnohí ďalší. Program a informácie o festivale nájdete na webe www.szigetfestival.sk.

Sziget 2016 bol skvelý! Presvedčí vás o tom aftermovie:

Sziget festival je sedemdňový multikultúrny festival, ktorý sa koná na krásnom zelenom ostrove uprostred Budapešti od 9. do 16. augusta. Celotýždenná non-stop udalosť, kde nájdete približne 50 programových miest a pódií, ponúka okolo 200 programov denne a je považovaná za jedno z najlepších a najväčších multikultúrnych podujatí na svete. Medzi menami účinkujúcich kapiel nájdete každoročne nielen najväčšie hviezdy medzinárodnej poprockovej scény, elektronickej hudby a world music, ale aj žánre ako metal, folk, jazz, blues, alternatívnu hudbu a dokonca aj klasiku. Sziget však nie je len hudba, ponúka aj rôzne kultúrne programy ako divadlo, cirkus či výstavy. Na Ostrove slobody, ako ho návštevníci nazývajú, je aj pláž, na ktorej si môžete dosýta užiť leto a oddýchnuť si. A nesmieme zabudnúť, že festival sa koná uprostred Budapešti, v turistickom meste so živou kultúrnou scénou, krásnymi historickými budovami, tureckými kúpeľmi a krčmičkami. Festival každoročne priláka viac než 496 000 Szigeťanov v priebehu siedmych festivalových dní.

zdroj: Silvia Turnerová

Prečítajte si

Comments are closed.