NovinkyKam na koncert?Festivaly

Britská indie-rocková senzácia Bastille nominovaná na štyri ceny Brit Awards zahraje na tohtoročnom Colours of Ostrava

Štyri nominácie na tohtoročný Brit Awards – najlepšia kapela, najlepší album, najlepší singel a nováčik roka. Kto? Predsa Bastille! Britská indie-rocková senzácia zahraje na tohtoročnom ročníku Colours of Ostrava! „V tej dobe už budeme vedieť, či a koľko z nominácií premenila na slávnostnom večeri 19. februára v samotnom ocenení,“ dodáva riaditeľka festivalu Zlata Holušová. A čím si tak štyria chalani – ešte basista Will Farquarson, klávesak Kyle Simmons a bubeník Chris Wood – od roku 2010 podmanili Britániu i poriadny kus sveta, vrátane Spojených štátov? „Chytľavými, až infekčnými hitmi Pompeii, Overjoyed, Laura Palmer alebo Things We Lost In The Fire, nadnašanými hymnickými refrénmi evokujúcimi novoromantizmus 80. rokov,“ odpovedá Zlata Holušová.

K ďalším novo potvrdeným zahraničným menám patrí majster islandskej melanchólie Ólafur Arnalds, austrálsky elektro-soulový pesničkár Chet Faker alebo taneční juhoafrickí Skip&Die. K českým napríklad Monkey Business, Dan Bárta & Illustratosphere, Bára Hrzánová & Condurango, Prago Union, Fast Food Orchestra, První hoře alebo Ille.

V Bastille sa všetko točí okolo skladateľa, speváka a hudobníka Dana Smitha. Narodil se 14. júla, čo je dátum dobytia parížskej pevnosti Bastily v roku 1789 a začiatok Veľkej francúzskej revolúcie. Dobrý nápad pre názov skupiny, pretože i keď to dopredu nemohol Smith tušiť, s Bastille rozpútal v Británii tiež poriadny rozruch. Album Bad Blood sa stalo v rade mesiacov najúspešnejším debutom minulého roku, turné vypredala skupina behom pár hodín, predskakovala Muse, a keď sa objavila v Glastonbury, John Peela Stage praskala pod náporom fanúšikov vo švoch najviac za posledné roky. „Pristupujú ku každej skladbe inak. Chcem, aby mali vlastné príbehy a atmosféry postavené na rôznych zvukoch a žánroch a štýloch, ktoré milujem. Čo sú indie rock, pop, folk a filmové soundtracky,“ vysvetlil svoj skladateľský eklektizmus Dan Smith. A vôbec sa nebráni tomu, keď v jeho skladbách hudobní kritici počujú silné vplyvy Florence and The Machine, Coldplay alebo Mumford & Sons. Ostatne Bastille majú v obľube covery a vo svojej verzii už predstavili napríklad skladby od City High, Miley Cyrus alebo Franka Oceana. Najväčšieho úspechu ale docielili hitom Of The Night: zmesou dvoch tanečných skladieb The Rhythm of the Night (od talianskych Corona) a Rhythm Is a Dancer (nemeckých Snap!).

K ďalším potvrdeným účinkujúcim Colours of Ostrava 2014 patrí spevák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, americkí MGMT, živelná francúzska speváčka ZAZ, francúzski bubeníci Les Tambours du Bronx, americká speváčka, poetka a šampiónka slam poetry nigérijského pôvodu Iyeoka, tajomná psychedelická formácia Goat zo švédskej dediny Korpolombolo, americký pesničkár s pohnutým osudom John Grant, retro soul popoví The Asteroids Galaxy Tour z Dánska, turecký hudobný klenot Taksim Trio, avantgardní francúzsky saxofonista Guillaume Perret s formací The Electric Epic, ostré francúzske dvojčatá Isaya, berlínska štvorica Abby hrajúca mix rocku, popu a techno rave, sanfranciská kapela Rupa & The April Fishes striedajúci francúzsky šansón, punkrock, gypsy swing a tango, jamajský reggae veterán Winston McAnuff s harmonikářem Fixim a beatboxerom, nu-jazzová britská kapela Hidden Orchestra, projekt Ve Zou Via spájajúci trojicu neapolských žien s akordeónom a tamburínami Assurd, argentínsku speváčku Enzu Pagliaru a mužský polyfonickí zbor Lo Còr de la Plana z Marseille, výbušná afrofunková formácia Jupiter & Okwess International z konžskej metropoly Kinshasy alebo kapela David Wax Museum hrajúca totálne zvádzaci a živelný štýl Mexo – Americana.

http://youtu.be/s1JsBhRCRH0

Festival Colours of Ostrava 2014 prebehne od 17. do 20. júla v Dolných Vítkoviciach v Ostrave. Návštevníci sa môžu opäť tešiť na štyri dni plné koncertov popredných zahraničných i domácich kapiel, divadiel, workshopov, diskusií, filmov a ďalších aktivít na mnohých otvorených i krytých scénach.

Štvordňové vstupenky sú už k dostatiu výhradne cez e-shop Colours of Ostrava na adrese http://eshop.colours.cz/ alebo v pobočkách Ostravského informačného centra. Druhá vlna za 1.790 Kč vo forme e-ticketu a za 1.810 Kč vo fyzickej podobe je limitovaná časovo do 31. marca 2014. Festival tiež ponúka zvýhodnené rodinné vstupné aj VIP vstupenky pre záujemcov o nadštandardné výhody. Zároveň si záujemcovia môžu kúpiť aj miesto v stanovom mestečku, parkovanie či miesto pre karavan.

Generálny partner: Česká sporiteľňa. Za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri : ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ.

Viac informácií na www.colours.cz.

zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky