UG

Z prešovskej kapely Iria odišli traja členovia. Dávid Leško verí, že čoskoro predstaví novú zostavu

Prešovská black metalová kapela Iria začína písať tretiu kapitolu vo svojej existencii. Po odchode troch členov, ostal v kapele iba jej zakladajúci člen Dávid Leško. Oslovil som ho preto na krátky rozhovor, aby mal priestor, vyjadriť sa k celej situácii a priblížil svoje najbližšie plány.

Dávid je môj dlhodobý dobrý kamarát a svojho času sme boli aj skoro kolegovia. Delila nás len jedna murovaná priečka a naše pracovné prevádzky mali aj spoločné toalety. O humor s týmto veselým a zhovorčivým pánom teda nebola absolútne núdza, haha. Bolo to obdobie kedy sa sformovala doteraz aktuálna zostava a vyšiel im aj debutový album „Pagan Terror“.

Hudobne sa jedná o blackmetalový materiál s rôznymi ďalšími prvkami. V tom čase si dobre pamätám, ako Dávid zháňal skúšobňu a kupoval bicie pre vtedy začínajúceho bicmena Lukyho Tróna.

Dávid, ako si spomínaš na toto obdobie oživenia „druhej“ Irie v roku 2016? Išlo všetko hladko?

Luky bol pre mňa človek, ktorý nakopol Iriu po dlhšom spánku. V tom čase som budoval dom a mal veľa osobných starostí. Nemal som veľmi chuť na oživenie kapely. Rozmýšľal som aj o úplnom ukončení a zastavení činnosti kapely. Luky ma ale motivoval,  aby sme to oživili. Veľmi sa mu páčila prvá tvorba Irie. Nakoniec som to prelomil, našiel som skúšobňu a zabezpečil som bicie pre Iriu. Oslovil som potom môjho dlhoročného kamaráta Kamila „Dooma“ na post basáka, ktorý to prijal. Mal aparatúru, ale už nehral v žiadnej kapele, tak sa pridal k nám.  Takisto to prebiehalo aj s Romanom „Nihilom“, ktorý prišiel na post gitaristu a vokalistu. S Nihilom som hrával ešte pre Iriou v kapele Orfeus. Poznáme sa veľmi dlho. Nová zostava teda začala reálne fungovať. Spomínam na toto obdobie veľmi rád a bolo to obrovským prínosom  pre Iriu. S touto zostavou sme hrali po boku veľkých svetových a slovenských kapiel, akými sú Arkona(RUS), Resurrected(GER), Ramchat, Depresy a taktiež sme sa zúčastnili súťaže Wacken Metal Battle, kde sme v semifinále skončili na prvom mieste.

Dávid Leško

V kapele ostal opäť iba Dávid Leško (vľavo). Dočasne.

Ja som bol vlastne aj pri úplnom zrode tvojej kapely a aj pri nahrávaní vášho debutu Slovanský Žrec. Bol to cca rok 2012 a vtedy ste u nášho bubeníka Martina „Myštika“ nahrávali tento materiál. Boli to časy, keď ešte málokto mal domáce štúdio. Apropo. Slovenčina mi vo vašej muzike nejako viac rezala a zdalo sa mi to prirodzené. Ako si spomínaš na tieto začiatky?

Ako som už odznelo, predtým som mal vlastnú kapelu Orfeus. Odohrali sme v prešovskom klube Zanzibar dva koncerty. Po príchode ďalších dlhoročných kamarátov Petra „Sagusa“, Jána „Fausta“ a speváka Erika sme kapelu premenovali na Iria. Tento názov sa nám viac hodil k novej tvorbe. Prvú skúšobňu sme mali spolu s kapelou Frown, ale tam sme dlho nepobudli. V tejto zostave sme hrali viacero koncertov, napríklad s kapelami Khors, Phantasma, Brute, Ancestral Volkhves, Perversity. Nahrávanie u Myštika bolo niečo úžasné. Veľmi nám pomohol a poradil. Bola to aj veľká sranda, nahrávať u neho doma. Víkendy boli viac ako pestré, haha. 

Viem, že si stále v dobrom priateľskom kontakte s chlapcami Sagusom a Faustom. Hudobné remeslo už zavesili na klinec, ale predsalen sa ťa musím opýtať. Neoslovíš ich teraz, aby sa do kapelky vrátili?

S chlapcami som v kontakte, ale oni sa už k hudbe nevrátia. Sagus mi bude ale naďalej písať texty, zostáva teda nehrajúcim členom Irie.

Novinkou je, ako sme už naznačili odchod terajších troch členov z kapely. Nebudem teraz špekulovať, ale poprosím ťa, aby si svojím pohľadom vysvetlil, ako sa veci majú. Z mojej osobnej skúsenosti ti poviem, že táto udalosť môže byť len a len motiváciou pre teba. Nakoniec ťa to môže nakopnúť a všetko sa na dobré obráti. Ako vidíš  budúcnosť Irie?

Iria bude fungovať ďalej. Nepociťujem potrebu, ukončiť pôsobenie a momentálne už hľadám nových ľudí. S chlapcami sme sa nakoniec rozišli v dobrom. Som veľmi rád za tých šesť rokov, ktoré strávili v kapele. Boli veľkým prínosom a ďakujem im za to. Prajem im ďalšie úspechy v živote aj v hudbe. 

Tak a sme na konci nášho pozretia sa za novinkami v tábore Irie. Dávid držím ti palce, nech čím skôr obnovíš kapelu. Stay metal!  Aké sú tvoje aktuálne plány?

Momentálne pracujem na nových skladbách a verím, že čoskoro predstavím novú zostavu. Ďakujem každému za podporu.

text: Dodi Košč
foto: Stephen, Freemetal Promotion

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG