UG

Stará garnitúra chodí kvôli atmosfére, nová kvôli skupinám, hovorí organizátor festivalu Gothoom Peter Beťko

Nie je samozrejmosťou, že organizátor festivalu sa bežne pohybuje medzi fanúšikmi, s každým sa rád zvíta, ochotne si vypočuje kritiku a ako prvý ide zbierať odpadky v areáli. Pre Petra Beťka, frontmana skupiny Doomas a organizátora festivalu Gothoom, to samozrejmosť je. Vďaka svojmu ľudskému prístupu vybudoval svojho času najväčší rýdzo metalový festival na Slovensku, ktorý napriek zameraniu na tvrdú hudbu všetci považujú za rodinný festival. 3.mája odštartuje už jeho štrnásty ročník.

Na Slovensku dlhé roky chýbal čistokrvný metalový festival, ktorý by dokázal pritiahnuť aj väčšie zahraničné mená. Fanúšikovia si preto zvykli chodiť na festivaly najmä do Česka a Rakúska. Za vznikom Gothoomu však netreba hľadať veľkolepú myšlienku dať Slovensku veľký metalový festival. „Keď sme v roku 2006 založili skupinu Doomas, nikto nás sám od seba nevolal na koncerty. Preto som si povedal, že skúsim zorganizovať jednoduchý festival, zavolám pár skupín a oni nás výmenou za to zavolajú na svoje akcie,“ spomína Peter. Prvý ročník Gothoomu sa konal vo Vrábľoch a skončil v mínuse, no poslúžil ako veľká škola. Na nasledujúcich niekoľko rokov sa festival presťahoval do Novej Bane, kde sa vďaka blízkosti tajchu začala rysovať jeho povesť rodinného festivalu. „Nemal som ambíciu Gothoom koncipovať ako rodinný festival. To spravili ľudia. Páčila sa im blízkosť tajchu. Keď chceli, počúvali hudbu, keď nie, išli sa kúpať. Spravili si z toho dovolenku. Veľa ľudí sa na festivale zoznámilo a uzavreli manželstvá.“

Gothoom 2019. Foto – Alena Červeňanská, Valhalla.sk

S pribúdajúcimi ročníkmi a skúsenosťami sa organizátorom darilo priťahovať na festival zvučné zahraničné mená a postupne narásť až do trojdňovej akcie. Stále si však zachovávali relatívne komorné rozmery so zhruba 2000 návštevníkmi. Vďaka príjemnému prostrediu a pohodovej atmosfére mnohí návštevníci brali festival ako príležitosť stretnúť starých priateľov. S rastúcim úspechom Peter koketoval s myšlienkou spraviť z Gothoomu slovenskú obdobu úspešného českého metalového festivalu Brutal Assault, ktorý každoročne dokáže pritiahnuť najväčšie hviezdy a tisíce fanúšikov z celého sveta, no rýchlo si uvedomil, čo robí Gothoom v očiach návštevníkov špeciálnym. „Veľa ľudí mi povedalo, že nechcú masový festival. Takých festivalov je veľa. Prichádzajú k nám kvôli rodinnej atmosfére. Stretnú sa s priateľmi, s ktorými sa rok nevideli, porozprávajú sa, keď chcú, pozrú si nejakú skupinu, majú pohodu. Festival je pre nás ako rodinné stretnutie a taká akcia okrem Gothoomu na Slovensku nie je.“

Gothoom 2016. Foto – Alena Červeňanská, Valhalla.sk

Fanúšikovia sa teda postarali o to, že Gothoom si išiel vlastnou, rodinnou cestou. Rodinná idylka narazila na realitu v roku 2014. Veľkou mierou sa o to pričinili komunálne voľby. Festival zameriavajúci sa na drsnejšiu odnož žánru vrátane black metalu totiž v politickej kampani poslúžil ako vhodný nepriateľ, pred ktorým treba chrániť ľud. Časť kresťanskej komunity dokonca adresovala otvorený list ministrovi kultúry a upozorňovala, že na festivale budú vystupovať skupiny hrubo urážajúce ich vieru. „Dostalo sa to až do parlamentu. Na našu adresu sa vyjadrovala Oľga Záborská aj Igor Matovič. Hovorilo sa, že sme zlí ľudia a satanisti. Chodili mi anonymné správy, vyhrážali sa mi, že ma s celou rodinou upália. Nič si nenechali vysvetliť.“

Aktivistom sa napokon nepodarilo docieliť zrušenie festivalu, no priebeh akcie bol pod veľkým drobnohľadom a polícia mu venovala zvýšenú pozornosť. „Myslel som si, že týmto ročníkom festival skončí. Nemal som silu niečo také absolvovať znova, ale fanúšikovia ma podržali, za čo som im nesmierne vďačný.“

Poháňaný energiou od verných fanúšikov dokázal Peter v nasledujúcich rokoch vyskladať najsilnejšie ročníky festivalu. Nepríjemné skúsenosti s aktivistami bojujúcimi proti festivalu a analyzujúcimi každý text vystupujúcich skupín ho nijako neovplyvnili pri skladaní line-upu do ďalších ročníkov. „Festival sa zameriava najmä na death, black a thrash metal a tieto skupiny k nemu jednoducho patria. Každý normálny človek, ktorý nemá rád horory, si ich v telke nepustí. Rovnako, ak niekoho urážajú skupiny vystupujúce na našom festivale, nepríde sem. Ale všetci vidíme, čo sa na Slovensku deje. Tí, ktorých sa veci netýkajú, majú najväčšiu ambíciu riešiť ich.“

Po nepríjemných skúsenostiach v Novej Bani sa festival na dva roky presťahoval na Ostrý Grúň, odkiaľ sa presunul do Revištského Podzámčia. Scenérie pod hradom pri Hrone dokonale pasovali ku Gothoomu a boli dejiskom jeho zlatej éry. Exodus, Unleashed, Leprous, Vader, Fleshgod Apocalypse aj Sólstafir už vedia o existencii tohto miesta.

Peter Beťko. Foto – Alena Červeňanská, Valhalla.sk

Tak ako všetky kultúrne podujatia, aj Gothoom zastihla pandémia, no paradoxne veľmi rýchlo sa vrátil do starých koľají. Zostava na rok 2022 plynule nadviazala na najsilnejšie predpandemické ročníky. V priebehu troch dní zahrala viac než štyridsiatka prevažne zahraničných skupín na čele s legendami death metalu Kataklysm a Suffocation. Rovnako plynule festival nadviazal aj na problémy s hľadaním trvalého domovského stánku. Revištské Podzámčie vymenilo letisko v Tekovskom Hrádku. Tri dni na letisku, keď sa teploty šplhali k štyridsiatke, však ukázali, že toto nie je ideálne miesto pre festival.

Pred rokom urobil Peter zásadné rozhodnutie. Z open-air festivalu spravil indoor festival, z troch dní ho skrátil na dva a kapacitu znížil o tri štvrtiny. Dočasný domov našiel v kultúrnom dome v Žemberovciach. „Povedal som si, že kým nebudem mať areál, ktorý bude stáť zato a ktorý si môžem vybudovať podľa seba, nebudem každý rok behať niekam inam ako cirkusant s pojazdným cirkusom. To je najhoršia situácia. Výhoda areálu v Žemberovciach je, že ho mám nastálo, takže každý rok môžem niečo doplniť. Vidím, čo by ľudia chceli, kde by si chceli sadnúť, kde dať pivo, kde WC a ďalší rok to viem upraviť, aby to bolo čo najlepšie.“

V areáli v Žemberovciach vidí Peter potenciál aj do budúcna a zdá sa, že organizovaniu festivalu je naklonená aj miestna samospráva. „Vďaka festivalu sem prichádzajú ľudia z celého sveta – Austrálie, Turecka, Nemecka, Anglicka, Ameriky,… Pre obec je to reklama a starosta si to uvedomuje. Na začiatku sa možno trochu bál, kvôli povesti, ktorú sme získali, ale neskôr zistil, že s nami nie je veľký problém. Neobťažujeme obec. Práve naopak, z festivalu profitujú okolité pohostinstvá aj ubytovania. Dokonca nám starosta pomáha nájsť miesto na open-air festival.“ Dobré vzťahy umocňuje fakt, že na oplátku organizátori Gothoomu pomáhajú obci s produkciou miestneho festivalu Žemberovský táborák. „Vybavíme ozvučenie, aparatúry, dodáme ľudí a staráme sa o požiadavky skupín.“

Problematickejšou stránkou prechodnej indoorovej verzie festivalu je však užšia škála skupín, ktoré je možné pritiahnuť na Slovensko. Tento rok je akcia dimenzovaná pre 600 návštevníkov a vystúpia čisto európske skupiny. „Mojím veľkým snom sú americké skupiny ako Deicide alebo Obituary, ale tie chodia do Európy hlavne, keď majú turné. Ak by sem mali prísť len kvôli jednému festivalu na Slovensku, nedokázal by som ich zaplatiť.“ Keďže však Peter robí festival najmä pre ľudí, pravidelne komunikuje s fanúšikmi na sociálnych sieťach a aktívne si pýta tipy na skupiny. „Na konci ročníka sa vždy pýtam fanúšikov, koho by chceli vidieť na ďalšom ročníku. Niektoré ich tipy sú úplne mimo moju ligu, ale vždy sa snažím nájsť stred a za normálne peniaze pritiahnuť skupiny, ktoré by si chceli pozrieť. Fanúšikovia všetko prežili so mnou. Aj problémy s kresťanskými aktivistami, aj sťahovania. Beriem to tak, že festival robíme spolu.“

Tento rok má festival silno deathmetalový nádych. Hlavnou hviezdou je holandská legenda Asphyx, ktorá sa vracia na Gothoom po ôsmich rokoch. Kapela začiatkom 90.rokov valcovala hneď svojimi prvými dvoma albumami. Debut The Rack dokonca zaradil americký časopis Decibel do svojej siene slávy. Zo súčasnej zostavy participoval na debutovom albume len spevák Martin van Drunen, no aj v novej zostave sa skupine darí držať vysoký štandard. Zatiaľ posledný album Necroceros vydali v roku 2021.

Rovnako sa na festival vracia švédska kapela Necrophobic. Tá tento rok oslavuje tridsaťpäť rokov na scéne. Nedávno vydala album In the Twilight Grey, ktorý zbiera veľmi pozitívne ohlasy u kritikov aj fanúšikov.

Medzi ďalšie ťaháky patria Hate, Wolfheart, Keep of Kalessin, ukrajinská kapela 1914 alebo česká grindcorová hviezda Gutalax. Tento rok sa na súpiske nenachádzajú žiadne slovenské skupiny. Tie už majú pomerne dobre prebrázdené Slovensko a organizátori chcú dať priestor skupinám, ktoré na Slovensku nekoncertujú tak často. Ale ako Peter trefne dodáva, kvôli line-upu prichádzajú najmä noví návštevníci. „Stará garnitúra fanúšikov prichádza kvôli atmosfére. Sú tu kvôli priateľstvu, prídu si oddýchnuť, zabaviť sa a dať si pivo. Noví ľudia prídu v prvom rade kvôli kapelám, ale o rok prídu znova lebo sa tu jednoducho cítia dobre.“

V posledných týždňoch pred festivalom sa organizátorom stupňuje najväčší zhon. Treba sa pripraviť na príchod interpretov, pripraviť priestory pre občerstvenie, nachystať festivalový merch a dotiahnuť mnoho ďalších detailov. Veľkou mierou Petrovi pomáha jeho manželka, ktorá má na starosti gastro a Erik Šabo, bubeník skupiny Doomas, ktorý sa stará o produkciu. Spoločne s ďalšími dobrovoľníkmi pripravujú všetko na to, aby mohol štrnásty ročník Gothoomu odštartovať. Ich práca však začiatkom festivalu nekončí. Peter vysvetľuje: „Pozriem si možno tak jednu skupinu. Tým, že riešim, keď sa niečo stane, som väčšinou počas festivalu vonku. Všetko podriaďujem tomu, aby sa mali ľudia dobre, aby im nič nechýbalo. To je moja práca. Keď dôjde pivo, idem po sud. Na to, aby som si užíval festival, ako by som chcel, musím ešte pár rokov drieť.“

Do budúcna je stále ambícia vrátiť festival pod holé nebo. Kým však nebude vyriešená situácia s vhodným priestorom, na Gothoom sa bude chodiť do kultúrneho domu v Žemberovciach tak ako tento rok 3. a 4.mája.

text: Barbora Stuchlíková
foto:  Alena Červeňanská – Valhalla.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG