UG

Ozaj som neveril, že o nový album bude taký záujem, hovorí Roman Halmo z Craniotomy

Sme približne v rovnakom veku a aj naše kapelky začali fungovať na scéne v približne rovnakom čase. Veľakrát sme sa stretli na jednom pódiu, robili spoločné výmenné akcie a vždy bola sranda s týmto ďalším pilierom slovenského death metalového undergroundu. Slovo patrí Romanovi Halmovi z Craniotomy.

Ahoj starký. Hneď sa ťa opýtam na nový album Ripped out by violence. Ako si jeho príchod na svet momentálne užívaš?

Ahoj starec, i keď som ho počul už mnoho krát (a zistil, že pri najväčšom volume znie najlepšie – odporúčam) a samozrejme sa z neho ešte stále vytešujem, užívam si ho na úrovni normál. Teším sa hlavne z toho, že o CD je celkom záujem, keďže behám každý týždeň na poštu a posielam balíky fanúšikom.

CD verziu už  mám doma vďaka šikovnému distromanovi Jánovi Jasonovi a musím povedať, že je to brutálne odvedená dobrá práca a masakrálna muzička. Gratulujem. Povedz mi niečo viac o nahrávaní albumu. Išlo všetko hladko?

Ďakujeme za support bratu. Pozdravujem týmto aj Jana Jasona, ozaj sa to u neho predáva ako teplé rožky, ako spomínal a to som mu neveril. Fakt sa veľmi teším, keď ľudia pochvália prácu, ktorej venuješ veľa svojho voľného času a vieš, že z toho nemáš dokopy žiadne peniaze. To je tá vďaka a cena za to všetko, vtedy si aj povieš, že to ozaj stálo za to. Nahrávalo sa bez nejakých väčších problémov, systémom na trikrát. Prvý termín sa nahrali bicie a gitary, o niekoľko mesiacov sme donahrávali spevy, intrá, mixáž ako aj opravili a vylepšili gitary a v poslednom rade bol mastering, ktorý prebehol v Holandsku.

Boli ste s Japoncami vopred dohodnutí na vydaní? Myslím, že vám po rokoch jednoznačne dôverujú a nemuseli sa báť odklonenia od vášho štýlu.

Áno, samozrejme, boli sme dohodnutí a ako vždy aj podporení finančnou inekcijou, tak sme sa mohli v štúdiu vyhrať nielen so zvukom, ale aj na celkovom nahrávaní. S bossom Masukatsum udržujeme stále kontakt. Prednedávnom nám písal, že Lifeless Chasm Records by mal záujem urobiť kazetové vydanie albumu, že či máme záujem (samozrejme, že máme), tak nakoniec bude aj MC verzia Ripped Out By Violence ako aj plánované LP. Odklonenia štýlu sa u nás teda báť nemusí. Jedine tak cez moju mŕtvolu, či ako sa to hovorí.

Roman Halmo

Nové veci mám už celkom napočúvané a energiou mi to trocha pripomenulo amerických Malignancy. Aké máte hudobné vzory vy? Alebo lepšia otázka. Čo alebo kto vás inšpiruje pri tvorbe takejto brutálnej muziky?

Teší ma, že čítam o energii.. Budem písať za seba, keďže robím v podstate celú gitarovú časť. Tie vzory alebo skôr nepriame ovplyvnenia sú hlavne v hudbe s bežnými death/slam metalovými albumami, ktoré stále aktívne vyhľadávam, alebo sa nejakým spôsobom ku mne dostanú. Ďalej je to chuť, byť stále aktívny aj vďaka skvelým odozvám fans a robiť niečo iné okrem práce a iným bežným rutinným záležitostiam, kde môžeš konečne v pokoji vypnúť.

Ako vznikajú nové songy? Donesieš riffy s konceptom a spolu to doťahujete v skúšobni?

Áno, z hruba je to tak. Gitarové pasáže nachystám v skúšobni u seba doma a potom ich prinesiem na skúšku. Väčšinou ich robíme len s bubeníkom Lukášom, kde nastajlujeme a naklikujeme bicie. Potom prichádza Šampón. On si vypýta a napíše tabulatúry, doma si ich nahádže na basu a príde pekne pripravený. No a medzi všetkým týmto si postupne Pygo brechá na skúške a postupne nám robí kulisu.  🙂

Roman Halmo

Craniotomy v skúšobni.

Kde je vlastne vaše oficiálne sídlo, vaša skúšobňová svätyňa?

Momentálne (asi 3 roky) v obci Pastuchov neďaleko Hlohovca, kde je spevák Pygo obecný poslanec a vybavil nám priestory v miestnej škôlke.

Na Craniotomy ma fascinuje vaša stabilná zostava. Paráda! Ako to robíte? Toto je fakt veľmi silný moment vo vašej kapele. Pozdravujem chlapcov.

Odkážem..No, je to tak, možno preto ťaháme už 24. rok existencie bez prestávky. Tak sme všetci z jedného a toho istého malého mesta. Sadli sme si ako ľudia, okrem Šampóna sme asi od našich štrnástich rokov aj z jednej death metalovej partie.  Flákali sme sa spolu po baroch, koncertoch, blúdili spolu po rôznych akciách v dobrom aj zlom až kým sme nezomreli, teda nezomrieme.

Hnevá sa Pygo na oslovenie Kuly?

Vôbec nie, veľa ľudí mu tak nadáva. Už si ho dokonca aj pár ľudí poplietlo.

Roman, viem, že si ten správny maník do koča a aj do voza. Prezraď prosím niečo zo svojho súkromia. Kde pracuješ, koľko máš gitár, koľko CDs v zbierke a podobne.

Pracujem v automobilovom priemysle v jednej francúzskej spoločnosti na pozícii setter/zriadovač vstrekolisov. Gitár mám momentálne 6 kúskov, 4 šesťstrunové, 1 kus sedemstrunky a jednu osmičku, CD nosičov do 600 kusov, 120 kusov tričiek a miliardu kaziet.

Roman Halmo.

Pripravuješ aj nejaký iný hudobný projekt alebo hosťovanie?

Jeden taký blasphemy death projektík mám už nejaký ten čas s Mirom Raučinom (Abortion, Empyriom), ktorý je v tejto chvíli tak na polovicu zamrznutý, keďže čas je nekompromisný. Stále však verím, že sa čoskoro v plnej paráde oživý a vyhodíme to medzi ľudí. Čo sa týka hosťovania, ponuky aj boli, no na to sa už čas veru nenájde.

Ako to vidíš s tohtoročnou Fleškou? Klobúk dole pri tvojej organizácii a odvedenej robote. Bude teda skutočne Sinister?

Po dvoch rokoch môžem napísať, že pozitívne. I keď sa nám objavil rusko- ukrajinsky konflikt, verím, že ďalej neprerastie a hlavne dúfam, že sa čoskoro aj ukončí. Áno, Sinister bude a okrem toho aj Centinex, Korpse, Jig-Ai, Pulmonary Fibrosis, Hurakan, Adacta, Dementor, Čad, Craniotomy, Atack of Rage a milión ďalších, kde ste všetci srdečne pozvaní. Nezabudnite 10. až 12. jún 2022 – Sereď Camping.

Je tu záver, ďakujem pekne za odpovede, nakoľko viem ako si zaneprázdnený. Do skorého videnia a pokojne daj niečo na záver.

Starec veľké dík za priestor a podporu. Vypočujte nové Craniotomy, dajte mu šancu ako aj malému festivalu Flesh Party Open Air. Kým tu budete Vy a Vaša akákoľvek podpora, bude tu aj vo všeobecnosti tá naša hudba. Vidíme sa na koncertoch priatelia.

text: Dodi Košč
foto: Craniotomy archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG