UG

Odhovárali ma, že Suffocation budú drahí, hovorí organizátor Flesh Party Open Air Roman Halmo

Leto pre slovenských fanúšikov najtvrdších odnoží metalu začína 7.júna. Práve vtedy štartuje deviaty ročník open air festivalu Flesh Party. V známom areáli kempingu v Seredi sa v priebehu dvoch dní predstaví viac než dvadsiatka domácich aj zahraničných kapiel. Headlinerom festivalu je americká legenda brutálneho death metalu Suffocation.

Suffocation. Foto: Jason Carlson

Znalci možno zdvihli obočie. Nezdá sa im, že Flesh Party by mala len deväť rokov, a majú pravdu. Prvá akcia pod touto značkou sa konala v Hlohovci ešte v roku 2001. Išlo o jednodňovú indoorovú akciu s čisto slovenským zastúpením. Odvtedy hlavný organizátor a gitarista skupiny Craniotomy Roman Halmo zorganizoval postupne v Hlohovci, Leopoldove, Seredi, Nitre aj Bratislave dvadsaťpäť indoorových verzií Flesh Party. V roku 2014 sa odvážil zúročiť nadobudnuté organizátorské skúsenosti na usporiadanie prvej dvojdňovej verzie Flesh Party pod holým nebom. A práve open air stojí pred deviatym ročníkom.

„Flesh Party je undergroundový festival zameriavajúci sa na deathgrind, goregrind a podobné odnože,“ objasňuje Roman. „Je to priateľský festival s tou najtvrdšou hudbou, aká existuje. Začal ako indoor festival v klube Rokáč v Hlohovci. Vtedy to bola akcia maximálne do sto ľudí a z roka na rok sa postupne zväčšovala.“

„Teraz máme indoor a outdoor verziu festivalu,“ dopĺňa spoluorganizátorka Andrea „Mŕtvolka“ Námer. Outdoor verzia sa už roky uskutočňuje v Seredi s výnimkou jedného ročníka, kedy sme boli v Opatovciach pri Trenčíne.“

Flesh Party sa od svojho vzniku veľmi úzko žánrovo profiluje. Už len vďaka svojmu zameraniu je jasné, že má predurčené zostať undergroundovým festivalom. Brutal death metal, goregrind ani grindcore totiž nie sú žánre, ktoré by priťahovali masy. Romanovou motiváciou však nikdy nebolo robiť akcie pre peniaze. „Vždy som mával rád extrémne koncerty. Chýbalo mi niečo také v Hlohovci a okolí, tak som povedal chalanom z kapely, že by sme mohli skúsiť niečo spraviť. Mojou hlavnou motiváciou bolo spraviť na Slovensku niečo extrémne, čo tu ešte nebolo a pomôcť tak aj kapelám a zabaviť ľudí. Nerobili sme to s tým, že zarobíme. Jednoducho, máme radi túto hudbu a nebudeme festival skomerčňovať, len aby sme zarobili.“

Že je pre koho robiť takúto hlboko undergroundovú akciu, potvrdzujú odhady organizátorov. Každý rok sa darí prilákať niekoľko stoviek návštevníkov a tentoraz dokonca očakávajú na Flesh Party Open Air vyššie čísla, ako po minulé roky. „V Hlohovci máme základňu kamošov, ktorí nás vždy prišli podporiť. Je to naše pevné jadro, ktoré chodilo na koncerty a postupne sa pridávali ľudia z okolia. Chodia aj ľudia zo zahraničia. Zvyčajne, keď prídu prvýkrát, prídu aj druhýkrát,“ vysvetľuje Roman.

Dôležité je podotknúť, že na takéto čísla sa Flesh Party dostala bez finančnej podpory od sponzorov. „Nemáme žiadnych sponzorov,“ potvrdzuje Andrea. „Niekedy sa nám investície vrátia, niekedy nie.“

Organizátori Flesh Party Open Air Andrea „Mŕtvolka“ Námer a Roman Halmo (druhý sprava). Foto: Archív Roman Halmo

Pokiaľ ide o propagáciu, okrem sociálnych sietí využívajú organizátori staré dobré oldschoolové postupy. „Pomáha nám aj propagácia na koncertoch. Ja a Mŕtvolka chodíme na koncerty a kde sa dá, lepíme plagáty a rozdávame letáky. Takto sa snažíme rozširovať sieť.“

V roku 2019 Flesh Party Open Air zaexperimentovala a z kempingu v Seredi sa presunula do väčšieho areálu v Opatovciach pri Trenčíne. „Vtedy sme sa trochu popálili,“ priznáva Roman. „Keďže areál bol väčší, rozpočet sme plánovali na viac ľudí, ale napokon tí, ktorí zvykli prichádzať na festival z okolia Serede, neprišli do Opatoviec. Vtedy sme si povedali, že Fleshka ešte nedorástla na taký veľký areál.“

Andrea upozorňuje ešte na jeden praktický problém, ktorému v Opatovciach čelili. „Ak si v Seredi chcú ľudia niečo nakúpiť, do centra to nie je až tak ďaleko. V Opatovciach neboli v blízkosti ani potraviny, takže sme boli vyslovene odkázaní len na náš bar. Na to sa ľudia vtedy trochu sťažovali.“

Nasledovný ročník sa mal konať opäť v overenom prostredí kempingu v Seredi. Silný line-up, ktorý obsahoval kapely z Holandska, Švédska, Francúzska, Slovinska či Rakúska zastavila pandémia. Keď opatrenia trochu povolili, organizátorom sa podarilo usporiadať aspoň jednodňovú verziu outdoorového festivalu s čisto slovenskou zostavou. Po pandémii sa Flesh Party Open Air vrátila v plnej sile. „Prišlo takmer toľko ľudí, ako chodilo pred pandémiou,“ hovorí Roman. „Nepocítili sme nejaké veľké výkyvy. Znovu sa to rozbehlo.“

Pred rokom organizátorov trochu potrápilo počasie a ukázalo im, kde sa môžu do budúcna ešte zlepšiť. „Minulý rok sme trochu podcenili výkyvy počasia,“ priznáva Andrea. „Bolo strašné blato. Toto by sme chceli do budúcna zmeniť a vymyslieť niečo, aby sa nám ľudia nekúpali v blate.“

„Stále je čo zlepšovať,“ dopĺňa Roman. „Možno skúsime dať tento rok lepšie svetlá. Ja by som napríklad ešte chcel oplotiť celý areál mobilným plotom, ale to je finančne dosť nákladné, keďže nemáme sponzorov. Chceme riešiť aj nejaké odkladacie skrinky na cennosti pre návštevníkov. Uvidíme, čo všetko sa nám podarí zlepšiť.“

 Čo s určitosťou organizátori vylepšia, je zvuk. „Tento rok budeme mať o niečo silnejší zvuk,“ hovorí Roman. „Po minulé roky som nášmu zvukárovi vytýkal, že festival je potichu a on sa najedoval a kúpil strašne silný aparát. Musíme si dať pozor, aby za nami neprišli mestskí policajti, že sme príliš hluční.“

Tohtoročnému line-upu dominujú Američania Suffocation. Kapela patrí medzi najzásadnejších a najinovatívnejších predstaviteľov death metalu a je dokonca považovaná za zakladateľov brutálneho death metalu. Na konci minulého roka vydali Suffocation deviaty štúdiový album „Hymns from the Apocrypha“. Za ich účinkovaním na deviatom ročníku Flesh Party Open Air je šikovný ťah Romana. „Rozprávali sme sa, koho by sme vyskúšali ako headlinera a ja som videl, že Suffocation budú hrať v tom období v Nemecku. Pôvode mali prísť do Európy len na tento jeden koncert. Mŕtvolka ma od nich najskôr odhovárala, že budú drahí, ale napísal som im a spýtal sa, či majú nejakú akciu na sobotu. Ich booking manažér nám povedal, že sobotu majú voľnú a nakoniec sa to podarilo a dohodli sme sa na podmienkach.“

Pritiahnuť takúto legendu na malý slovenský festival nie je samozrejmosťou. Dôležitým faktorom je povesť organizátorov. „Postupne sme si budovali PR a pomaličky volali aj zahraničné kapely, keď mali v okolí turné,“ vysvetľuje Roman. „Skupiny dávajú booking manažérom spätnú väzbu, ako bolo na festivale, a keď nás chvália, ďalší rok je to už ľahšie.“

„Nikdy sa nám nestalo, že by sme nejakú kapelu zavolali a potom ju nezaplatili,“ hovorí Andrea. „Ako festival máme dobrú povesť. Nemôžeme si vymýšľať nejaké prehnane veľké kapely, keď na to nemáme. Stratili by sme dobrú povesť nielen na Slovensku, ale aj mimo neho.“

 Pokiaľ ide o ďalšie kapely, ktoré sa predstavia na festivale, kritériá sú jasné. Organizátori idú hlavne po takých, ktoré majú sami radi. „Na začiatku máme vždy v pláne iný line-up, ako sa nakoniec podarí,“ hovorí Roman. „Veľa kapiel nevyjde alebo sa im nedá prísť. Skúšame kapely, ktoré radi počúvame, a uvidíme, čo z toho vyjde. Veľa ich poznáme aj osobne z koncertov. Kontaktujeme kapely, ktoré sú v pohode. Nechceme namyslené, odmerané s prehnanými podmienkami.“

Týmto sitom sa podarilo prepadnúť kapelám ako Devangelic, Embryectomy, Purgatory, Epicardiectomy, finalistom slovenského kola Wacken Metal Battle Patriarcha a mnohým ďalším. Okrem hudby sa návštevníci môžu tešiť na kamošov, dobrú atmosféru a pohodu,“ vymenováva Roman. „Niektorí návštevníci chodia na festival už len preto, že sa tam cítia dobre a častokrát ani nepozerajú, kto je headliner,“ hovorí Andrea. „Tešia sa na to, že sa po roku opäť stretnú s niekým, koho dlho nevideli. Stretáva sa tam naša komunita. Na Fleshke je tiež dobré, že ľudia môžu stretnúť jednotlivých muzikantov. Hudobníci idú častokrát po koncerte do areálu. Kapely sú súčasťou festivalu, nie sú zalezené v zákulisí a to nie je bežné na väčšine iných festivalov.“

Samotní organizátori sa počas akcie budú zameriavať na to, aby všetko dobre fungovalo. Piatok býva ťažší,“ priznáva Roman, „ale sobota je už fajn. Už vieme, že ľudia prišli, všetko sa vyplatí a máme viac priestoru sa zabaviť.“

Minulý rok bol náročný. Väčšina headlinerov hrala v piatok, takže ten deň bol veľmi ťažký. Sobota už bola uvoľnenejšia,“ potvrdzuje Andrea. „Hlavne týždeň-dva pred samotnou akciou je najnáročnejší. S tým súhlasí aj Roman: „Teraz prichádza to najhoršie obdobie. Pripravujeme časové harmonogramy, komunikujeme s kapelami, informujeme ich o detailoch, dohadujeme logistiku, hotely a snažíme sa ešte vyšperkovať areál festivalu, aby bolo všetko jasné.“

Ľuďom, ktorí Flesh Party Open Air ešte nezažili, organizátori odkazujú, že ak prídu raz, na ich najbláznivejší a najbrutálnejší festival na Slovensku prídu aj nabudúce. Festival trvá od 7. do 9.júna. Vstupenky je možné do konca mája za zvýhodnenú cenu zakúpiť cez fleshpartytickets@gmail.com. Po tomto termíne budú k dispozícii už len na mieste za plnú cenu.

Flesh Party Open Air

text: Barbora Stuchlíková
foto: Jason Carlson, archív Roman Halmo

Barbora Stuchlíková