UGRozhovory

Boris Palko z Disconsolate: Debut bol pre mňa veľdielo

Disconsolate je kapelka, ktorá už má niečo za sebou, ale dlhšiu dobu sme o nej nepočuli. V posledných týždňoch však prenikli správy o jej opätovnom naštartovaní a nahrávaní nového materiálu. Tomu sa celkom teším. Viac nám porozprával líder a stále mladý a šikovný gitarista Boris Palko.

Pozdravujem ťa Borisko. Podľa informácii z metalovej informačnej služby sa nachádzaš pracovne v zahraničí. Ako ti to tam ide? Zobral si si aj gitaru?

Nazdar Doďku. Je to tak. Som v zahraničí. Prvé tri týždne to bol Mordor. Ďalšie dva som šiel pracovne na iné miesto, dokonca za spolužiakom zo strednej. Stavba bola lepšia plus pridaná hodnota, že som ho poznal, takže aj o zábavu bolo postarané. Samozrejme po práci muselo padnúť nejaké to pivo. Gitaru som nebral, lebo som najprv chcel okukať ako to ‚vonku‘ chodí. Druhýkrát si ju už beriem a budem si  po večeroch hrať „slow work blues“ a smútiť za domovom (haha).

Celkom by ma aj zaujímalo koľko a aké gitarky máš doma. Aký používaš momentálne aparát?

Tak mám dokopy 5 gitár. 

1.Elektroakustiku Ibanez

2.Ibanez – RG320FAWN

3.LTD EC 1000/CTM

4.Schecter Jeff loomis signature

5.Fender stratocaster by Mexico

Zosiky mám dva: Peavey 5150II s boxom Marshall 1960BV prepojené cez mimiQ doubler s Bugerou Infinity 6262 a k nej takisto box 1960BV, ale už s britskou sadou repro V30-tiek. Hrám stereo cez oba aparáty, čiže mi momentálne netreba naháňať druhého gitaristu. S touto sadou si vystačím aj sám.

V indiánskej rétorike by som ťa oslovil asi takto – „Ten čo má veľa krabičiek“. Vždy ma fascinovalo, keď som videl, koľko máš efektov naskladaných a koľko ich používaš. Neubral si už vekom niečo? Či nebodaj ešte naopak niešo pribudlo?

Hej, je ich celkom dosť. Mám tam “reverb” na nejaké vybrnkávačky, “delay” a “volume pedál” na sólo, “screamer” na dokŕmenie skreslenia, “noise gate”, aby mi tie všetky poprepájané krabky nešumeli, hm300 (oldschool swedish sound ala Entombed, Bloodbath, Lock Up a pod. to musí byť), ladička Korg, Line6 G50(wireless guitar system) a ešte mimiQ doubler na prepojenie oboch aparátov a to je asi vsjo. Tie krabky sa pekne hodili do Brute. Tam som ich využil všetky, ale momentálne v Disconsolate ich využívam iba pár. Čo sa s ďalšou tvorbou môže zmeniť. Zatiaľ neplánujem nič rozpredávať.

Disconsolate

Borisov aktuálny pedalboard.

Novinkou v tábore Disconsolate je nahrávanie nového materiálu. Prezraď, čo môžeme očakávať a zaujímal by ma proces nahrávania.

Momentálne nahrávame novinku. Bude sa jednať o minialbum. Na miničku sa budú nachádzať 4 skladby, z toho jedno intro a bude sa to niesť v stredných tempách, ako sa hovorí „na riti položených“. Musím sa priznať, že proces tvorby materiálu sa ťahal pomerne dlho, ale za ten čas už mal každý z kapely jasné, čo tam má hrať. Tým pádom sme sa dohodli, že každý nahrá svoje party v štúdiu sám. Absolútne sme si dôverovali, preto si každý dohodol svoj termín v štúdiu a išiel si po svojom.

Z toho, čo som mal možnosť počuť, mi pripomenulo moje srdcovky Monstrosity či Diabolic. Gitarovo tam bol tento feeling. Samozrejme, taktiež progresívny, modernejší štýl, ktorý k vám patrí. Vnímaš to podobne?

Popravde tie kapely, čo si spomenul, nemám veľmi napočúvané, čiže odtiaľ veľmi vplyv nešiel, ale ak sme ti ich pripomenuli, som rád, lebo sú to veľké mená. Mojím zámerom bolo zloziť linky, ktoré budú viac groovy. Tie stredné tempá ma celkom berú v poslednej dobe. Mojím hlavným vplyvom boli kapely ako Dyscarnate, Decapitated a Dying Fetus. Tie mi režú.

Boris Palko

Pri písaní týchto otázok si púšťam váš debutov „Behind The Doors Of Perception“, ktorý ste vydali pred desiatimi rokmi. Ako hodnotíš tento album s odstupom času? 

Bol to môj prvý album, kde som sa podpísal aj svojou tvorbou, čiže som na to veľmi hrdý. Boli to krásne časy. Všetci z kapely sme boli mladí, plný entuziazmu a každý do toho dával všetko. Pre nás to bolo veľdielo. Tento album má čo povedať aj s odstupom času. Ale každopádne treba ísť ďalej a poslucháčom podsunúť aj nejakú novinku.

Ako to je s hľadaním nových členov? Momentálne ste silná trojica, ale to asi nebude stačiť.

Oficiálne sme trojka, no v zálohe mám na živé vystupovanie dojednaného brata, ktorý už mimochodom v minulosti obsadzoval v Disconsolate post basáka. Časom snáď nájdeme plnohodnotného člena, ktorý v tom pôjde s nami.

death metal

Disconsolate 2022.

Naše prvé stretnutie bolo, keď mi ťa predstavil Ľubo Lokša ako gitaristu Contempt. Bolo to fakt dávno. Ako by si zhodnotil svoje účinkovanie v tejto kultovej bande?

Pre mňa to bola obrovská skúsenosť. Mal som vtedy iba 17 rokov, keď ma bubeník (Dodi) z kapely Contempt volal značne podgurážený k barovému pultu s tým, že s nimi budem hrať, akoby som nemal ani na výber. No vtedy som sa na tie ich pilovačky veľmi necítil. Aj som sa ho opýtal, či je to vôbec dobrý nápad. Dodi neoblomne odvetil: „Naučíš sa“. Ja s 2 promile: „Tak dobre“. Padla prvá skúška a stal som sa oficiálnym členom kapely. Odohral som s nimi svoj prvý koncert, nahral svoj prvý album. O takých veciach sa mi dovtedy ani nesnívalo. Beriem to ako veľmi pozitívnu skúsenosť a určite ma to posunulo v mojom smere o veľký krok vpred.

Ďalšou tvojou zastávkou, ako aj vášho bubeníka Mareka, bolo účinkovanie v Brute. Daj pár slov o tomto období. Na čo najradšej spomínaš pri Brute a Stevem? Existovali aj iné kapely, kde si hrával?

S Brute som si prvýkrát zahral na festivale pre viac ako 200 ľudí 😀 Na Gothoom sme ich mali už cez 500 a to už bola tréma. Bavilo ma to. Ľudia na Brute chodili a užívali si to. Bolo to pekné obdobie plné zážitkov, Pištových hlášok a parádnych akcií. Hral som ešte v St. Black a tých koncertov bolo tiež neúrekom. V prvom rade je partia, a tá bola v oboch kapelách na výbornú.

Brute

Boris Palko ako člen vranovskej ikony Brute.

Prispel si do tvorby Brute alebo Contempt svojimi skladbami alebo gitarovými linkami? 

V Brute som nechcel veľmi miešať karty, keďže Pišta v tom má jasno. Nejaké vyhrávky som vymyslel, ale len tak poskromnejšie. V Contempte som vymyslel na nový album dve skladby,  ku ktorému sme sa potom spoločne nedopracovali. Jednu som potom neskôr použil v Disconsolate, ale použili sme ju iba v nejakej pracovnej verzii s Robom Kuzmom. Ktovie, možno ju časom obživíme.

Prečo si preboha ostrihal tie svoje krásne dlhé, blonďaté vlasy?(haha)

Týmto chcem pozdraviť svoju bývalú priateľku, ktorá povedala, že už to mam redšie 😀

Poviem ti úprimne, že vždy ste na mňa ako kapela pôsobili veľmi sympaticky. A vždy som mal pocit, že ste aj poctivými fanúšikmi metalu a konkrétne aj našej prešovskej bandy. Za to skutočne dík. Ťahali ste v kapele vždy za jeden povraz? Prečo sa rozpadla vaša zostava z debutu?

Samozrejme, každý z nás uznáva a veľmi rešpektuje Perversity. Kiežby sa aj nám raz podarilo vybudovať takú silnú fanúšikovskú základňu. Inak za jeden povraz sme držali určitú dobu, až kým od nás neodišiel bubeník Dodi (ex- Erytrosy, Contempt atď.). Potom nastali problémy. Prestriedali sme viac bubeníkov, ale nikdy to nebola tá správna iskra, aká mala byť, až kým neprišiel Marek (ex-Brute). S ním to bola úplná iná báseň. Človek skromný, šikovný. Proste sme si sadli ako ľudia, aj ako muzikanti. Teraz si myslím, že sa hudbe môžeme venovať na plno a vydrží to dlho. Nespomenul som Marka (basa) a Pribinu (gitara). Marko sa začal venovať hudbe vážnejšie. Vyštudoval konzervatórium a momentálne sa venuje výučbe gitary na základnej umeleckej škole. Pribina, ktorý bol veľkým tvorcom pre Disconsolate, sa začal venovať rodine na plný úväzok a nechcel to už ťahať ďalej.

Boris Palko

Disconsolate – stará zostava.

Určite máš nejaký šialený zážitok z koncertov alebo inej udalosti zo svojej doterajšej pestrej hudobnej kariéry. Daj niečo cenzurované. Aj metalový bulvár chce žiť. 

Raz na Basinfire feste sa náš spevák Pišta z Disconsolate opýtal Maťa Ďurindu (Tublatanka), či nám nevenuje pesničku. On na neho tak pozrel, chytil ho za rameno a povedal: „Chlapci vy to nepotrebujete“. 😀

Ako by si chcel, aby vyzerala vaša banda? Čo by si chcel s kapelou dosiahnuť?

S kapelkou by som chcel dosiahnuť aspoň to, aby sme mali svojich fanúšikov, hrali koncerty a vydávali albumy, o ktoré bude záujem.

Poradím, že určite bude treba popracovať aj na propagácii a prezentácii Disconsolate. Vaše video „Blind Man Empty Soul“ má na Youtube krásnych, vyše 100 tisíc zhliadnutí. Je teda na čom stavať.  Robíte si promotion sami? Máš nejakých kamarátov, čo vám v tomto pomáhajú?

Na promotion makáme prevažne sami. V minulosti sme dosť spamovali bandzone. Súťažili a podobne. Ale to nebola asi tá správna cesta. Teraz by som chcel dbať skôr na našu profesionalitu. Robiť to čo najlepšie hlavne po grafickej stránke. Máme šikovného Mareka , ktorý nám ukázal nejaké jeho nápady a boli sme veľmi milo prekvapený, aký je grafik. Takže grafika bude najskôr z jeho dielne. Ale Dodi, ak máš nejaké tipy, určite ti ešte napíšem. Predsa len, máš s tým bohatšie skúsenosti a som za každú radu. Veď sa učíme od skúsenejších 🙂

Každého sa pýtam na TOP 5 metalových albumov. Vieš to dať z rukáva?

  1. Death – Individual thoughts patterns
  2. Dyscarnate – And so It Came to Pass
  3. Lock up – Necropolis Transparent
  4. Sepultura – Arise
  5. Krabathor – Orthodox

Prajem vašej kapelke, nech sa darí. Verím, že čoskoro niekde na jednom pódiu spolu zasmradíme. Nech sa páči, tvoje slová a odkaz pre fans…

Ďakujeme, Dodi. Tomu ver. Niečo určite spáchame. Nemám žiadne slová, len toľko, že metal4all a budem len rád, keď sa už konečne budeme opäť stretávať s ľuďmi na koncertoch, ako to bývalo kedysi za čias Disconsolate, keď sme boli v plnej sile. Dodi, ďakujem ti krásne za rozhovor. Držte sa! Nech Vás metal neopúšťa!

text: Dodi Košč
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG