UG

Bez koncertov by boli Fleshless iba tieňom, priznáva líder Vladimír Prokoš. Hlavná oslava 30 rokov na scéne bude v máji

FLESHLESS a Vladimír Prokoš. Dve mená, teda dva pojmy, ktoré idú jednoducho ruka v ruke. A za tých 30 rokov na scéne si vybudovali zaslúžený rešpekt.  Česká metalová komunita a kapely boli vždy minimálne o krok pred našimi slovenskými. Obdivujem doteraz tú ich energiu, logistiku a celkový komplexný prístup. Tak hor sa do nového roka aj s týmto Vladimírovým pozitívnym prístupom.

Pozdravujem ťa, Vláďo, ako aj celú bandu Fleshless. Hneď ako skončili festivaly, už sa vrháš do organizovania ďalších menších koncertov. Fakt si to zaslúži rešpekt. Ako teda dopadol tvoj hlavný festival NTEY deathfest minulý rok? Predpokladám, že máš za sebou tím ľudí, na ktorých sa môžeš spoľahnúť.

Ahoj, ďakujem za trpezlivosť a vopred sa ospravedlňujem za meškanie s odpoveďami. Áno, začal som sa opäť venovať nielen svojim festivalom, ale ak sa popri tom objaví zaujímavá ponuka na menšiu akciu, tak ju aj rád usporiadam.

Vlaňajší NTEY dopadol veľmi dobre, obdobne ako všetky predošlé ročníky. Ľudí prišlo asi 500 a s výnimkou jednej kapely prišli všetky. Fans aj účinkujúci boli spokojní a tým pádom aj my ako usporiadatelia. Mám okolo seba menší tím zložený predovšetkým z kamarátov a členov mojej rodiny. To je ideálny stav. A na všetkých sa môžem stopercentne spoľahnúť. Za tú dobu, čo už NTEY robíme už každý vie, čo má robiť a nie je potrebné niečo ladiť počas akcie.

Ako manažér by si sa určite uplatnil aj niekde vo veľkej korporácii. Fleshless je pojem a ja niekedy ani nechápem, ako to všetko stíhate. Máte to perfektne zorganizované. Máš aj iné zamestnanie alebo ťa dokáže uživiť kapela, festivaly a všetko okolo undergroundu?

Ďakujem za pochvalu, ale niektoré veci môžem uplatniť ako špeciálny pedagóg pri práci s mládežou. Organizovanie je moja vášeň a mám samozrejme rád, keď všetko klape, ako má. Kto má pozná, vie, o čom hovorím. Tým pádom som zodpovedal aj tvoju druhú otázku. Už viac ako 30 rokov pracujem s mladými vo výchovnom ústave. A táto práca ma skutočne napĺňa.

Fleshless je môj koníček, ale teda skôr kôň. (smiech)

Aj výmena bubeníka prišla profesionálne a organizovane. Priniesol nový bicmen výraznú zmenu, napríklad, v znení v nových skladbách?

Myslím si, že áno, a že tá zmena je markantná. Ako Vitys, tak aj Ondro Die hrajú inak a to sa premietlo nielen do nových, ale aj starých skladieb.

Vitysovi patrí naša veľká vďaka a potlesk na otvorenej scéne za tých viac ako 20 rokov, čo s nami odohral stovky koncertov po celom šírom svete.

Zachytil som, že ste plánovali krst nového albumu Kingdom of the liars práve na májovom deathfeste. Skús prosím objasniť, ako to teda s novým albumom vyzerá?

Nakoniec sme ostali len pri EP s totožným názvom, kde sa nachádzajú dve úplne nové skladby a ako bonus sme pridali skladbu I will grind your fingers z dema Grinding. Všetko sme to nahrali v štúdiu The Barn pod dohľadom Dana Frimla. Na nové CD a LP si budeme musieť všetci počkať do roku 2024, pretože rok 2023 bude venovaný predovšetkým oslavám 30 rokov Fleshless. Hlavná oslava bude na NTEY DF v máji 2023.

Vždy som si rád pozrel vaše koncertné sety. Istota bola, že na mňa vyrazí dávka energie. Stále mi ale na pódiu trochu chýbala basa. Plánujete doplniť tento post alebo ste si už jednoducho zvykli takto hrať? Myslím si, že s basou by to bol posun do brutálnejšieho znenia.

Myslím si, že kapitola basáka je kapitola uzatvorená a Fleshless zostane spolkom 4 bláznov s dvomi gitarami – značne podladenými.

Máš krásnu rodinu. Na Symboliku bolo veľmi dojímavé, ako ti prišiel tvoj syn v tričku Fleshless zagratulovať rovno na pódium. Bol si celkom prekvapený a bolo to skutočne milé. Budú teda tvoje deti niekedy v nových českých kapelách? Venujú sa aktívne niektorému hudobnému nástroju?

Jasné, bolo to super prekvapenie. Marek a ľudia, čo mu s tým pomáhali, mi úplne vyrazili dych. Nádherný šok. Ešte raz, veľká vďaka všetkým.

Mladý muž mi pomáha na festivale rovnako ako moja dcéra Viky a maželka Saša. Som šťastný otec a muž. Dcéra počúva inú hudbu, ale muzika ju baví pasívne, ale aj to je super. To isté môj syn, ktorý navyše jazdí na BMX a berie to vážne.

Ty si niekedy zoberieš do rúk gitaru? Respektíve hráš okrem svojich hlasiviek na niečo?

Čosi, ja som totálny antitalent na hudobné nástroje. Ako dieťa som skúšal hrať na gitare, ale nedal som to. Ani môj učiteľ. (smiech)

Vladimír Prokoš

Fleshless 2023. Foto – FB/ Fleshless

Keď som si pozrel vaše videá na Youtube, bolo tam množstvo povzbudivých komentárov. Je presne tá oddanosť fans a ich pekné slová to, čo ťa naďalej motivuje? Prispievaš aj ty niekedy svojim obľúbeným kapelám komentármi či megalajkmi?

Samozrejme. Hlavne milujem live akcie, stretávanie sa s fans a kapelami. To je tá správna energia a motor, ktorý ma drží stále v chode. Bez koncertov by Fleshless boli iba tieňom.

Na ktorom koncerte alebo festivale si bol naposledy len ako fanúšik? Nepočíta sa, keď si prišiel s distrom a za tebou boli tony tričiek a krabíc s merchom.

Na Kabát s manželkou a vstupenky sme dostali od dcéry a jej priateľa. Bolo to fajn, ale aby sme si na takýto koncert kúpili lístky sami a išli, tak to asi nie. Ale, ako hovorím, bol to príjemne strávený večer.

Za tie roky ste odohrali koncerty na troch kontinentoch. Máš nejaký zážitok, ktorý bol mega najviac? Bolo aj niečo, čo dopadlo katastrofálne zle alebo stal sa nejaký poriadny trapas? Pamätám si tvoje zápisky z tour po Južnej Amerike. To bol náter, ktorý som čítal ako dramatický a pravdivý román na pokračovanie.

To áno, Južná Amerika bola vskutku zážitok a veľmi rád by som sa tam ešte niekedy pozrel. Tam to bol každý deň zážitok. Autogramiáda v mega luxusnom nákupnom centre v Quite, hlavnom meste Ekvádoru, návšteva jazera Titicaca, Machu Picchu, kúpanie sa v oceáne a tak ďalej. Bol to parádny mesiac. Samozrejme, bolo krásne navštíviť trikrát USA, Rusko, Atény, Akropolis, hory vo Švajčiarsku, ale aj mestá v Česku a na Slovensku. Hranie na festivaloch ako Obscene Extreme, Brutal Assault, CZ DF alebo Sadská minulý rok.

Trapas? Žiaden sa mi nevybaví. Možno, keď som na pódiu v Nemecku skončil na chrbte hneď vedľa smejúceho sa gitaristu, holt, klzká podlaha (alkohol v tom nebol).

Vladimír Prokoš

Fleshless. Foto – archív kapely

Na ktoré obdobie vo vašej histórii sa ti spomína najlepšie?

Určite na všetky. Každá doba bola parádna, užívam si hranie takmer 30 rokov.

Samozrejme, na krst dema Grinding na koncerte s Cannibal Corpse sa nezabúda. Prvý veľký festival v Nemecku s Vader či Hypocrisy. Prvé CD. USA. Južná Amerika a veľa ďalšieho. Ale, ako to vidím ja, tak toho bude ešte veľa aj v budúcnosti. Preto sa teším neustále.

Daj prosím takto z rukáva svojich TOP 5 albumov všetkých čias. 

Slayer – Reign in Blood a všetky ostatné (smiech)
Metallica – Master of Puppets
Napalm Death – Harmony Corruption
Iron Maiden – Piece of Mind
Arakain – Thrash the Trash

Ešte sa pozastavím pri vydavateľstve NTEY Records. Boli tam nádherné tituly a aj slovenské kapelky si prišli na svoje. Je to už definitívne preč?

Áno, tá doba je už preč. Covid a prúseri okolo to pochovali. Krásne časy, vydávanie, „trejdy“ s celým svetom a vyčkávanie na poštárku, jazdenie a predaj na festivaloch, koncertoch, hľadanie, nových kapiel, komunikácia s kapelami, labelami, fans, cesta do fabriky pre prvé CD Laniena Mentis atď. Nezabudnuteľných skoro 20 rokov.

Ďakujem ti veľmi pekne za tvoj čas a za prínos celej kapely pre našu domácu scénu. 

Mnohokrát ďakujem za tvoju dlhoročnú podporu a všetkým fanúšikom za takmer 30 rokov podpory. Uvidíme sa na niektorej akcii.

text: Dodi Košč
foto: CreedNet.cz

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG