Rozhovory

Všetko, čo ste chceli vedieť o festivale Heľeniných očí. Organizujeme ho pre našich fanúšikov, hovorí Martin Mihalčín

Prešovská kapela Heľenine oči pripravila pre svojich fanúšikov vo svojom rodnom meste vlastný festival. Helfest sa uskutoční 2. septembra na prírodnom kúpalisku Delňa. Podľa hlavného organizátora Martina Mihalčína, speváka Heľeniných očí, ide o prípravu na budúcoročné jubileum kapely.

Helfest sa uskutoční v jeden deň na šiestich pódiách a okrem organizátorskej kapely vystúpia aj Horkýže Slíže, Slobodná Európa, N.O.H.A., Zdob Si Zdub, poľskí Tabu a ďalší interpreti. Návštevníci si užijú nielen koncerty, ale aj stand up, živé vysielanie televíznych programov a live podcasty. Na podujatí sa zúčastní aj náš web, ktorý prinesie naživo náš pravidelný hudobný podcast Moja muzika.

O pripravovanom podujatí sme sa rozprávali s Martinom Mihalčínom, ktorý stojí za nápadom, zorganizovať tento festival.

Helfest – niekto by si povedal, že ide o legendárny metalový festival vo Francúzsku, ktorý býva pravidelne niekoľko mesiacov pred konaním vypredaný. Vy ste Helfest s jedným L. Ako vznikol samotný nápad na festival? 

Jediné, čo snáď budeme mať spoločné s tým francúzskym – teda aspoň dúfam – bude to, že budeme vypredaný ešte pred začiatkom podujatia. Momentálne je vypredaných 50% kapacity festivalu, čo je krásne číslo a ďakujeme všetkým za dôveru. Kapacitu už určite nebudeme navyšovať. No a k názvu –  vznikol tak, že sme hľadali pomenovanie, ktoré bude jednoznačne poukazovať na to, že ide o festival kapely Heľenine oči. Máme webovú stránku www.hel.sk tak bolo pre nás logické nazvať to HELfest s jedným L. 

Verím, že ľudia v okolí budú po tomto roku vedieť, že ide o náš lokálny festival Helfest, ktorý je oslavou narodenín kapely Heľenine oči. Tá vznikla v roku 1999, budúci rok teda budeme oslavovať 25 rokov. Tento ročník festivalu považujeme za istú prípravu toho, čo budeme organizovať budúci rok.

Čiže to nebolo o tom, že máš pocit, že hráte málo podujatí? 

To určite nie. Dnes, keď skončíme tento rozhovor, vyrážam na „pätorák“, teda odohráme 5 koncertov za 24 hodín. Dá sa to zrealizovať len vďaka šikovnému tímu a chalanom v kapele. Minulý rok sme odohrali viac ako 120 koncertov hlavne v letnej sezóne. Sme kapela, ktorú nehrá žiadne veľké rádio a netlačíme sa ani do televíznych relácii, skôr naopak (smiech). Zvolili sme možno pomalšiu, ale podľa nás úprimnejšiu cestu. Hrať veľa koncertov pre ľudí a postupne si budovať fanúšikovskú základňu. Ako teraz rád hovorím na koncertoch, keď ďakujem ľuďom, ktorí prišli na koncert:  “Nie sme v rádiách a televíziách, ale vo vašich hlavách a srdciach za čo vám ďakujeme”. 

Je prekvapujúce, že sa Helfest koná iba v jeden deň, keďže na akcii bude viac ako 35 kapiel a účinkujúcich. Prečo?

Za štandard slovenského festivalu sme považovali dve pódiá. Ja som si to ale predstavil z opačnej strany – ako divák – a mne by sa páčila možnosť výberu. 

Dnes sme zvyknutí na väčší výber, ľudia už postupne prestávajú pozerať televíziu a skôr prechádzajú na iné internetové streamovacie platformy, čo je len logické, pretože je tam voľba výberu vlastného programu. 

Vymysleli sme to teda tak, že ak ľudia prídu na festival a budú dôverovať našej dramaturgii, tak sa isto nebudú nudiť. MOTOR-CAR STAGE hrá samostatne, v tom čase bude program len na tomto pódiu. Akonáhle sa tam ale dohrá, zapne sa ďalších 5 pódií. Takže uvediem ako príklad: o 21:20 hodine končí na MOTOR-CAR STAGE kapela Horkýže Slíže a o 21:30 hodine na HARLEY STAGE začne moldavský Zdob si Zdub, na GREEN STAGE začne šantiť domáca techno-dychovková úderka B.D.H.S., JOJKA STORY STAGE bude patriť chalanom z podcastu Lužifčák, vo SVIJANY PUBE zahrá svoj set Michal Frank a na GOOD POINT stage si ľudia budú mať možnosť užiť koncert rapera Zverinu.

Každý si tam nájde to svoje miesto a dúfam, že si program užije. Nenútime diváka byť na kapele, ktorú sme mu vymysleli my, ale ponúkame viac možností, aby si festival užil a poskladal si ten svoj „najsamlepší“ line-up. Chceme, aby nás naši návštevníci na oplátku odmenili tým, že sa budú tešiť na ďalšie nami organizované festivaly. 

Program Helfestu 2023.

lístky na Helfest: Goout.net

Počítate s tým, že si ľudia nestihnú pozrieť všetko? 

No, buď chceš ísť na festival pozerať len to, čo ti naservírujú a nemáš inú možnosť, alebo sa rozhodneš ísť na festival, kde si sám vyberieš z viacerých možností a vyskladáš si svoj subjektívne najlepší line-up.

A samozrejme, je mi jasné, že si ľudia nestihnú pozrieť všetko. Je to presne o tom, aby si človek vybral podľa vlastných priorít. Máme diverzifikované pódiá a ponúkame možnosť vyskladať si vlastný program. Radšej byť nespokojný s tým, že som nevidel kopec vynikajúcich vecí, ako byť nespokojný s tým, že som videl veľa vecí, ktoré som ani nechcel vidieť. 

Poďme k samotnému line-upu. Ako si vyberal kapely?

Zo slovenských kapiel sú to väčšinou kamaráti, ktorí spĺňajú naše kritériá pod názvom„festivalová kapela“. Zohľadňoval som to pri dramaturgii, kde sme sa zameriavali na kapely, ktoré sú podľa nás zrodené na festival. Nech to má v sebe energiu a radosť z hudby. Zo zahraničných je to napríklad N.O.H.A, americko-česká kapela, ktorá je vyslovene žúrková festivalová kapela. Ich hudba dodá ľuďom pozitívnu energiu, čo považujeme za pridanú hodnotu pri bookingu. Taktiež kapela Dirty Shirt and Transylvanian Folcore orchestra z Rumunska robí príjemnú show, počas ktorej má na pódiu osemnásť muzikantov a spevákov. Na tento koncert sa fakt teším. A aj na koncert jedenásťčlennej kapely TABU z Poľska. 

Aj keď si človek vyskladá svoj program, tak treba rátať s tým, že sa zarozpráva a neuvidí niektorú z kapiel. 

V SVIJANY PUBE budeme mať 21 druhov piva a jedno z nich tankové, takže je úplne možné, že sa človek zakecá a zostane sedieť, s tým počítame. Zároveň to máme vymyslené tak, že ľudia majú dostatočný čas na presun. Tú 10 minútovú pauzu medzi koncertami máme na to, aby si po skončení koncertu návštevník stihol zobrať pivko alebo drink a presunul sa na iné pódium. Akurát teraz riešime, či ešte niekoľko prekvapení nenasúkame aj do týchto medzierok. No uvidíme, nechajte sa prekvapiť… 

Každopádne, ak si chcete oddýchnuť od hudby, máme pre vás pripravenú JOJKA STORY STAGE, kde bude prebiehať Inkognito (Michal Hudák, Marián Čekovský, Šoko, Tomáš Hudák) , podcast Lužifčák, podcast Moja muzika alebo podcast Lukáša Maťufku pod názvom Otca ti naháňam, čo je skvelý podcast pre otcov. Lukášov hosť v spomínanom podcaste bude Kubo Lužina, ktorý je čerstvým otcom a príhod má habadej.

Musím povedať, že vybral skvelého respondenta. Na podcaste, kde tvoj hosť má čo povedať sa veľa nenamakáš.

Kubo je veľmi rozumný človek a to, čo chce povedať, vie povedať veľmi vtipne. V podcaste Lužifčák sa budú chlapci venovať nášmu festivalu, hosťom bude Peťo Migaš, ktorý bol pri zrode mnohých podujatí v Prešove a je dôležitou súčasťou kultúrneho života v našom meste. Je dôležitou zložkou v produkcii Helfestu, preto je podľa mňa vhodným hosťom. 

Aké dĺžky budú mať podcasty? 

Cirka hodinku s tým, že pri tomto stage-i budú prebiehať autogramiády s hercami z TV JOJ a účinkujúcimi kapelami. Toto pódium zahŕňa aj výstavu fotografií z natáčaní a živé vstupy do JOJ 24 s prenosovým vozom. Bude to taktiež zaujímavé sledovať.

Musím ťa pochváliť, pretože podcast Moja muzika si dal hneď na úvod, aspoň nemusíme čakať na neskoršie časy.

No jednoznačne nemáme pomalý rozbeh s neznámymi kapelami a neznámymi účinkujúcimi. Areál otvárame o 13:00 a po 14:30 začnú plnohodnotní účinkujúci ako Bijouterrier, podcast Moja muzika, domáce Pekelné kone, či funny záhorácka – rád tvrdím, že je to už pre nás východniarov zahraničná – kapela Tusté Baletky. Týmto odkazujem ľuďom, že festival nezačína slabými článkami, preto treba prísť už na začiatok. 

Spomínal si pivo. Bude peniť? 

Robíme všetko preto, aby tomu tak nebolo. Pivo z tanku, zachladené sudy, technik priamo z pivovaru Svijany, zaučený personál, správne naplánovaný čas návozu tovaru atď. Zažil som tento rok fakt veľký festival, kde boli krabice s pálenkami rozhádzané v bare po zemi a teplé to nalievali ľuďom. Niečomu takému sa snažíme vyhnúť.

Za DRINK ZÓNOU budeme mať chladiarenské vozidlo, kde budú uskladnené všetky fľaše. Tie potom poputujú do chladničiek a odtiaľ priamo k ľuďom. Nápoje budeme mať rozdelené, aby sme zrýchlili a zlepšili komfort vydávania. Teda v SVIJANY PUBE si zakúpite len pivko a v JAMESON a DRINK ZÓNE alko a nealko. Je to takto vymyslené preto, aby ľudia nestáli v radoch a dúfam, že to bude fungovať. Naozaj sa snažíme myslieť na všetko, čo by malo prispieť k spokojnosti návštevníkov a vymýšľame rôzne inovácie. Platiť sa bude špeciálnymi náramkami, ktoré si budete môcť “dobiť” v na to určenej zóne. Raz si naplníš náramok a potom už platíš v celom areáli len ním. Zostatok si vieš overiť v aplikácii. Pri odchode ti vrátia sumu, ktorá ti ostala nevyužitá. Je to super, lebo v gastre, aj v drink zóne nikto nerieši hotovosť, pokladne, bločky, vydávanie drobákov… no skrátka, ak si na to ľudia zvyknú, ušetria kopec času pri čakaní v radoch a môžu si užiť viac programu.

Na aké jedlo sa môžu účastníci tešiť? 

Celé gastro dostal na starosti jeden člen realizačného teamu, ktorý to bude zastrešovať. Základom je vylúčiť stánkarov, u ktorých nevieme zaručiť kvalitu a čerstvosť jedla, prípadne cenotvorbu.

Tento rok som bol pozrieť napríklad jeden festival a za placku kebabu si naúčtovali 12 eur. Kedže na festivale naši návštevníci nemajú inú možnosť stravovania, chceme mať cenotvorbu pod kontrolou. Najväčšou prioritou je vylúčiť rôzne mrazené polotovary. Jedno, o čo som vyslovene požiadal ja, je Leberkäse a ten vraj tiež nebude kupovaný, ale náš domáci. Viem, že budeme ponúkať napríklad aj čerstvé šaláty, hotové husté polievky alebo kvalitné klobásky od miestneho mäsiara. Samozrejme, nesmú chýbať čerstvé langoše (smiech). 

Čiže ak bude langoš, príde aj NAKA? 

Určite príde. Na festivaly chodia.

Predstav nám zo svojho pohľadu kapely, ktoré tam budú. Začnime kapelami  N.O.H.A. a Zdob si Zdub.

Zdob si Zdub je presne kapela, akú si predstavujem ako dramaturg na Helfeste. Gitarovka, ktorá má v sebe esenciu danej krajiny, z ktorej pochádza. N.O.H.A. je zase spojenie drum and bass a world music a ich koncerty majú jedinečný flow. Podarilo sa nám zohnať perfektné kapely a tešíme sa z toho. Hodinu po polnoci sa na každom pódiu strhne iná párty. Všetky pódiá budú hrať naraz, návštevník sa poprechádza a vyberie si žúrku, ktorá mu bude v daný moment najviac sedieť.

V SVIJANY PUBE bude prebiehať československá párty, ktorú odohrá dvojica DJ’s RADIO GROOVES. Na HARLEY STAGE sa strhne 3XIT party, ktorá by mala byť novinkou a prekvapkom a už teraz som zvedavý, aké to bude. GOOD POINT STAGE ovládne dvojica DJ’s 263, ktorí sú v Prešove čoraz známejší a obľúbenejší. Aj na JOJKA STORY STAGE bude samostatná žúrka pod názvom BAD TASTE PARTY. Tam pôjdu veci ako Back street boys, Aqua a pod. V princípe to bude fungovať tak, že na pódiu budú štyria dídžeji, ktorí sa budú naťahovať a pretekať medzi sebou, kto zahrá “horšiu” pesničku. 

Veľká neznáma je kapela Tabu. Je to skôr kapela, ktorú počúvaš a poznáš? 

Keď cestujem na trase Prešov – Bratislava, tak si niekedy púšťam live koncerty.  Zhodou okolností som si raz púšťal veci Polandrock fest a táto kapela ma veľmi oslovila. Na pódiu je ich jedenásť a majú to premakané, predpokladám, že mnohým veciam budú Slováci rozumieť, keďže je to v poľštine. Verím, že ak si to na Youtube pozriete, budete stáť pri pódiu na akcii v prvom rade. 

Čo sa týka bookingu – akým spôsobom prebieha? Ktorá kapela je najdrahšia z programu? 

Booking riešim telefonickým kontaktom. Ak mi kapela odsúhlasí daný termín, tak prebehne e-mailový kontakt. Všetky kapely, okrem dvoch, som bookoval ja. Na tie dve som mal pomoc od bookera z Berlína, ktorý mi pomohol zohnať Zdob si zdub a Tabu. Najdrahšou kapelou boli Zdob si zdub z Moldavska. 

Kapacita festivalu je 5000 ľudí? 

Áno, to znamená, že päťtisíci prvý sa dnu nedostane. Máme to nastavené tak, aby ľudia dostali istý komfort. Nechceme, aby sa čakalo pri toaletách, výčapoch, prosto chceme, aby nám nič nechýbalo. Viaceré festivaly to tak robia, pretože zarobia na vstupnom oveľa viac. Nám ale ide o to, aby sme urobili čo najlepší festival, nie o zárobok. Je to oslava toho, že kapela Heľenine Oči existuje 24 rokov, a že sú ľudia, ktorí počúvajú kapely, ktoré nie sú v rádiách a televíziách. Najprv sme robili promo festivalu hlavne na našej FB stránke, aby si naši fanúšikovia mohli zakúpiť lístky ako prví. Keďže už máme skoro polovicu kapacity vypredanú, začíname festival promovať smerom von. 

Keďže chystáte vlastnú akciu, je možné, že počas toho víkendu vás fanúšikovia neuvidia hrať inde? 

Budeme hrať deň predtým v Žiline, ale stavbu areálu máme nastavenú tak, že deň pred termínom akcie by mal byť postavený a pripravený. Prvého (septembra) sa budú riešiť už iba detaily, pri ktorých nebudeme fyzicky potrební, preto si ešte môžeme odskočiť na jednu akciu. 

Je možné, že vzniknú featuringy priamo na pódiu? 

Tým, že oslavujeme narodeniny Heľeniných očí, tak nás na festivale uvidíte s väčšou zostavou. Mal by s nami zahrať klávesák Adam Kuruc, perkusie si s nami strihne Mirko Szirmay, dohromady budú štyria dychári a podobne. Chceme náš koncert spraviť tak, aby bol originálny a ľudia si ho budú môcť vychutnať iba na Helfeste.

lístky na Helfest: Goout.net

text: Edo Kopček
foto: Stana Topoľská

Prečítajte si

Comments are closed.