Rozhovory

V kapele máme právo veta, ale nepamätám si, žeby ho niekto niekedy použil. Jano Baláž komentuje osem štúdiových albumov Elánu

Osem štúdiových albumov slovenskej legendárnej skupiny Elán vychádza v reedícii poprvýkrát od ich pôvodného vydania na kvalitných 180 gramových vinyloch. Doplnia už vydané vinylové verzie albumov Ôsmy svetadiel (1981/2021), Živých nás nedostanú (2016) a Najvyšší čas (2019). V remastrovaných verziách  vydáva Opus albumy: Nie sme zlí, Elán 3, Hodina slovenčiny, Detektívka , Nebezpečný náklad, Rabaka, Netvor z čiernej hviezdy Q7A a Anjelska daň. Zbierka LP vám na polici zaberie 6 a pol centimetra. Pár centimentrov a štyri chýbajúce albumy k nej pribudnú neskôr.

Obaly  albumov sú redizajnom pôvodných vydaní vo vysokej kvalite a každý album obsahuje aj nové, obsažné a fundované sprievodné texty, ktoré napísali Juraj Čurný a Oskar Lehotský. Jedinečná edícia, ktorá zároveň vychádza aj v CD formáte určite poteší všetkých fanúšikov skupiny Elán. Vydanie albumov Hodina angličtiny (1994), Hodina pravdy (1997), Elán 3000 (2002) a Tretie oko (2003), ktoré vyšli vo vydavateľstve BMG Ariola je naplánované na neskôr.  

Skupina ELÁN štyrikrát po sebe (v rokoch 1984 až 1987) získala československého Zlatého slávika  a osemkrát za sebou (v rokoch 1998 až 2005) slovenského Zlatého slávika v kategórii Skupina. Jožo Ráž je majiteľom dvoch Zlatých slávikov v kategórii  Spevák (v rokoch 2000 a 2001). Na ich megakoncert v Prahe na Letnej prišlo 20. septembra 2003 viac ako 85.000 divákov. Doteraz vyšlo ich 15 štúdiových albumov, 5 albumov v angličtine, 3 live albumy a množstvo výberov ich hitov.  

Históriu na LP vydaných albumov skupiny ELÁN sme v skratke zhrnuli a pre mojamuzika.sk ich exkluzívne okomentoval gitarista, spevák, skladateľ a dlhoročný člen skupiny Elán, Jano Baláž.

Prvý album skupiny Elán – Ôsmy svetadiel (1981) sa začal nahrávať v decembri 1980, keďmal Elán za sebou viac ako desaťročnú históriu, niekoľko personálnych zmien, striebornú Bratislavskú lýru (za skladbu Kaskadér). Po skončení spoločnej ročnej základnej vojenskej služby sa ku štvorici Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Juraj Farkaš, Zdeno Baláž pripojil Ján Baláž a v tejto prvej „klasickej“ zostave vznikol album, ktorý definitívne odštartoval výnimočnú kariéru kapely. Hity Bláznivé hry, Koľko a čo za to, Mláďatá, Čakám ťa láska, Kaskadér, Mám chuť na niečo chladené, Spievam rock’n’roll si každý deň, Ja viem, Ôsmy svetadiel.

Jano Baláž: „Bol to fantastický pocit, keď nám vyšiel prvý album. Boli sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. Myslím, že sa vtedy podarilo zozbierať ozaj to naj z prehistórie Elánu a ešte sa to aj veľmi dobre nahralo a zahralo. A k tomu to bolo veľmi úspešné. Bola to úžasná vec. Platňa je limitovaná časom a na každú jej stranu sa zmestí asi 20 minút. Museli sme preto dobre vybrať. Za roky fungovania pred prvým albumom sme mali napísaných viac skladieb. Ale aj čas ukázal, že sme vybrali dobre.”

Druhý album skupiny Elán – Nie sme zlí z roku 1982 nadviazal na veľký úspech debutového albumu Ôsmy svetadiel  a potvrdil budúcu pozíciu najúspešnejšej československej hudobnej skupiny všetkých čias. Stabilná zostava skupiny a stabilná zostava autorov (Patejdl, Ráž, Baláž, Filan, Zeman) sa podpísala pod veľký úspech piesní Kamaráti, Ulica, Aj keď bez peňazí, Zlodej slnečníc, V znamení motoriek, Vymyslená, Netrpezliví, či Nie sme zlí, ktoré dodnes patria do zlatého fondu československej modernej populárnej hudby. 

Jano Baláž: „My sme mali a vždy máme taký systém burzy skladieb. To znamená, že každý skladal pesničky a potom ich do tej burzy ponúkol. Z nich sme potom vybrali tie, ktoré sa nahrali na album.” 

vinyl

Tretí album skupiny, Elán 3, vyšiel v roku 1983. Skupina už v tom čase koncertovala v športových halách, na štadiónoch, amfiteátroch a ich albumy sa predávali v státisícových nákladoch. Album Elán 3 obsahoval  ďalšie nesmrteľné hity skupiny ako Tuláci v podchodoch, Mám kým nemám, Človečina, či Slobodná.

Jano Baláž: „Na tú fotku na obale trojky sme skočili asi stokrát, nie je tam žiadny trik ani fotomontáž a každý, kto vie, ako ťažko sa skáče ponad tú vodnú priekopu nám dá určite za pravdu, že to bol slušný výkon. Popri tom sme veľa koncertovali a odšoférovali stovky kilometrov, stavali aparatúru, písali a nahrávali pesničky… stihli sme toho veľa. Boli sme mladí a nadšení, dnes sme už len nadšení (smiech). My sme tímová partia a tak ako vo futbale niekto je útočník, niekto dáva góly, niekto drží obranu… a tak nejak sme si ako tím striedali aj autorstvo, spievanie a hranie.”    

Štvrtý album skupiny Elán – Hodina slovenčiny vyšiel v roku 1985. Vytvorili a nahrali ho vo svojej klasickej prelomovej zostave (Jožo Ráž, Vašo Patejdl, bratia Jano a Zdeno Balážovci a Juraj Farkaš). Všetky texty napísal Boris Filan. Na albume sa okrem megahitov  Zaľúbil sa chlapec, Stužková, Dva a dva, Čo je? Čo je? Čo chceš? a Kráľovná bielych tenisiek nachádza aj skladba Emdéžet od nemeckej skupiny Prinzip. 

Jano Baláž: „Skladba od kapely Prinzip sa tam dostala úplne prirodzene, my sme s nimi odohrali turné vo východnom Nemecku, oni s nami zase v Československu. V roku 1988 nahrali našu pesničku Nie sme zlí (pod názvom Sag Mir Doch) na svoj album Phonix a my ich skladbu z roku 1983 He Girl ako Emdéžet. V tom čase sme veľa účinkovali vo východonemckej televízii. Mali tam viacero hudobných programov a často nás pozývali. Mali sme úspech a preto sme v NDR aj veľa hrali. Spievali sme stále po slovensky a aj napriek tomu nás tam brali. Podobne ako vo Francúzsku. Počas celej našej kariéry sme spolu prešli takmer celý svet a hrali sme od Austrálie až po Ameriku. Francúzsko, Nemecko, Rusko, hlavne vtedajšie ZSSR, Tunis, Alžír…v bývalom Sovietskom zväze sme strávili asi rok a pol čistého času, takže sme to tam poriadne precestovali od Užhorodu až po Vladivostok, od Murmanska až po Jerevan. Tých zážitkov by bolo na knižku. Napríklad, keď sme si tam už mohli naplánovať turné tak, aby pre nás bolo výhodné, tak sme to urobili a končili sme v Užhorode, že odtiaľ pôjdeme pekne raz-dva domov. Ale počas koncertov v Užhorode nám prišiel telegram, že pre veľký úspech nám predlžujú turné a začíname v Murmansku…čo je päťsto kilometrov za polárnym kruhom…(smiech). ”  

Komerčne najúspešnejší československého album všetkých čias Elán – Detektívka vyšiel  v roku 1986. Podľa dostupných prameňov dosiahol jej predaj na približne 600.000 kópií. Skupina zmenila zostavu a odišli z nej Vašo Patejdl, Juraj Farkaš a Zdeno Baláž. Nahradili ich Martin Karvaš a Gabriel Szabo. Vašo Patejdl sa na nahrávke albumu podieľal ako hosť. Obrovský komerčný úspech mali hity: Tanečnice z lúčnice, Fero, Klasika, Neviditeľné dievčatá, Neobzerajte sa pani Lótová, Guľový blesk, Žaba na prameni, Detektívka, To nemá chybu.

Jano Baláž: „Pri zmene zostavy sa v rámci fungovania skupiny skoro nič nezmenilo. Chlapci sa naučili náš systém fungovania a išli sme ďalej. Stále bola burza skladieb, do ktorej postupne začali prispievať a hrali sme, nahrávali a nakrúcali klipy .”

Šiesty album skupiny Elán – Nebezpečný náklad vyšiel v roku 1988. Kmeňovú dvojicu Ráž-Baláž aj tu doplnili hráč na klávesové nástroje M. Karvaš, ktorý sa stal aj spoluautorom piesní a bubeník G. Szabo. Základnú zostavu obohatili hostia: Marián Kochanský zo skupiny Lojzo, basgitarista Anton Jaro, saxofonista Dušan Húščava a bubeník Ján Fabrický. Celý album opäť otextoval Boris Filan. Hity: Nevesta v piatom mesiaci, Plnoletí, Ver mi, Kompromisy, Nebezpečný náklad.

Jano Baláž: „Už v čase tohto albumu sme podľa skutočnej udalosti chceli urobiť film, ale trvalo celkom dlho, kým sme sa k nemu dopracovali.”  

Siedmy album skupiny Elán – Rabaka vyšiel v roku 1989 a bol jej posledným albumom pre vydavateľstvo Opus. Nezmenená autorsko-interpretačná zostava s textárom Borisom Filanom vytvorila nové piesne pre veľmi úspešný rovnomenný film režiséra Dušana Rapoša, v ktorom si zahrali aj členovia skupiny. Katalóg hitov skupiny sa z neho rozšíril o ďalšie veľké hity: Od tatier k Dunaju, Čaba neblázni, Pretláčanie so životom, Rabaka, Spolok cvokov, Superuvoľnený, Van Goghovom ucho, Labute zo Štrkovca.

Jano Baláž: „Niekedy v októbri 1988 sme boli s Borisom Filanom na Kolibe a tam nám konečne schválili film. Jeho premiéra však bola naplánovaná už na máj a mali sme teda na všetko málo času. Pesničky sa robili postupne, ich texty trochu vychádzali zo scenára, ale aj naopak, scenár sa pripspôsoboval pesničkám. Počas filmovania sa to celé dotváralo a dorábalo. Bolo to celkom hektické, ale myslím, že sa nám to nakoniec všetko podarilo.”

Album Netvor z čiernej hviezdy Q7A vyšiel v roku 1991. Krátko po Nežnej revolúcii prestúpil Elán z Opusu do rakúskeho vydavateľstva Musica a zároveň zmenil zostavu. Do skupiny nastúpili: Peter Farnbauer, Ľubo Horňák a Juraj Kuchárek. Autorskú základňu: Ráž – Baláž – Filan) doplnil Peter Farnbauer a ich „hitografia“ dostala prírastky: Sestrička z Kramárov, Bosorka, Telo si so mnou robí, čo chce a Modlitba pre dva hlasy.

Jano Baláž: „Po revolúcii prišla trochu zvláštna doba s trochou čierno-bieleho videnia. To trvalo rok-dva a potom sa to postupne vrátilo do bežných koľají fungovania kapely. Ľudia sa po objavovaní nového celkom rýchlo vrátili k tomu, čo mali radi a to trvá až doteraz. V tom čase sme mali spoločnú kapelu s Petrom Nagyom, v ktorej bol Peter Farnbauer. My sme zohnali bubeníka Ďura Kucháreka a klávesáka Ľuba Horňáka a vznikla partia, ktorá hrala s nami aj s ním. Keď sa to rozbehlo, tak sa chlapci rozhodli zostať s nami. Urobili sme zas hity. Bosorka sa vtedy stala najhranejšou skladbou v českých rádiách a bodovali sme v rôznych hitparádach. Potvrdilo sa naše miesto a išli sme ďalej. Nahrávali sme ďalšie pesničky, albumy a podaril sa nám aj jeden najväčší koncert.” 

Trinásty album Elán – Anjelská daň v roku 2010 vydal MC Production. Na albume sa ako textár najvýraznejšie podieľal Boris Filan, ktorý na album prispel desiatimi textami, Pavol Jursa napísal tri texty a hudbu, jedným textom prispel Marián Brezáni. Najviac skladieb na album zložil Vašo Patejdl, tri Jano Baláž a jednu Jožo Ráž a Ľubo Horňák. Hity: Jedenáste prikázanie, Rockerhotel, Kde si.

Jano Baláž: „V roku 2003 sme skúsili urobiť veľký koncert, na ktorom bolo asi 85 tisíc platiacich divákov. Ale v tom priestore bolo dosť miesta a tak ešte aj “za plotom” bolo nejakých 15-20 tisíc ľudí, takže nakoniec sme hrali pre viac ako 100 tisíc divákov a poslucháčov. Dodnes je to najväčší koncert, ktorý sa uskutočnil na tomto území. Bol to skvelý zážitok. Keď som vyšiel na pódium, cítil som, ako tie tisíce ľudí dýchajú, a keď začali s nami spievať, bol to neuveriteľný zážitok a pre nás veľká satisfakcia.”

Štrnásty abum Elán – Živých nás nedostanú vyšiel v roku 2014. K pôvodnej 12 pesničkovej verzii s jedným bonusom na CD vydal Warner Music v roku 2016 remastrovanú verziu na 2CD s bonusovým koncertom z roku 2014 a novou skladbou Z tričiek zúri Che Guuevara. Pôvodný remastrovaný album vyšiel aj na LP. Album je autorsky rôznorodý. Hudbu napísali Vašo Patejdl, Jano Baláž, Pavol Jursa a Peter Farnbauer. Texty si rozdelili Ľuboš Zeman, Juraj Soviar, Pavol Jursa, Boris Filan, Kamil Peteraj a dvojica Marián Brezáni a Miro Jurika. Hity: Živých nás nedostanú, Ryšavá, Neodchádzaj.  

Jano Baláž: „Postupne k nám prichádzali aj ďalší textári. Ďuro soviar postupne vyrástol a stotožnil sa s nami. To vždy chvíľu trvá, kým sa prepojíme. Lebo u nás vždy platí: Čomu neverím, to nespievam. Vždy musí text a hudba do seba zapadnúť minimálne stopercentne. Máme u nás aj právo veta, ale nepamätám si, že by ho niekto niekedy použil.”  

Päťnásty a zatiaľ posledný album Elán – Najvyšší čas vydal Warner Music v roku 2019. Hudobne a autorsky skupinu doplnil bubeník Štefan Bugala, ktorý napísal úvodnú a záverečnú skladbu albumu. Autorsky sa na albume výraznejšie presadili Pavol Jursa a textár Juraj Soviar. Hity: Ľúbim ťa, Bulvárne krysy, Najvyšší čas.

Jano Baláž: „Neviem, kedy presne napísal Palo Jursa skladbu Ľúbim ťa, ale priniesol ju na tento album a tak sme ju urobili. Podľa názvu albumu je tam aj skladba, ktorá trochu rozvírila hladinu. Ako hovoríme, bol to hoax, ktorý sa potvrdil. Ale podľa nás bol na to najvyšší čas. A mám pocit, že aj teraz je na veľa vecí najvyšší čas.”

To bola zatiaľ obnovená vinylová minulosť skupiny Elán. Na otázky o budúcnosti Elánu Jano Baláž odpovedal “Neviem.” Bolo to však s tajomným úsmevom, ktorý môže znamenať všeličo…  

Tento text vznikol s podporou SOZA – Slovenský Ochranný Zväz Autorský.

text: Rado Mešša
foto: Dano Zachar

 

Prečítajte si

Comments are closed.