Rozhovory

Nezačínali sme s coverami, album Made in Czechoslovakia je poctou skladbám z nášho detstva, nie glorifikáciou tej doby, hovorí Vratko z Inekafe

Skupina INEKAFE: Vratko Rohoň (spev, gitary) Vladimír Bis (basa, vokály), Jozef Praženec (bicie, vokály), plánovala album coverov už dlhšie. Ale až začiatkom tohto roka sa zavreli do štúdia a nahrali album Made in Czechoslovakia.

Na album vybrali pesničky, ktoré boli hitmi, keď členovia kapely boli malí a pesničky počúvali z rádia. Zaspomínali si na nich podľa svojho gusta v pop-punkovej podobe. Sú to skladby z obdobia cca 80-tych rokov, ešte z čias ČSSR. Na albume je 5 slovenských a 5 českých skladieb: Album sa prvé tri mesiace dá získať iba na webe skupiny a od 10.2.2023 bude prístupný v každom hudobnom obchode na CD aj LP nosiči. Budúci rok album predstavia na veľkom turné Made In Czechoslovakia, ktoré obehne takmer celé bývalé Československo. O novom albume a ďalších plánoch nám porozprával líder skupiny Vratko Rohoň.

Splnený sen

„Chceli sme si splniť môj veľký sen, ktorý nosím v hlave už asi dvadsať rokov. Postupne sa mi vynárali skladby, ktoré som kedysi počúval a vedel by som si ich predstaviť v našom štýle. Vtedy sme počúvali kopec piesní z jedného rádia, lebo doba bola úplne iná ako dnes, nebolo toľko rádií, Spotify a iné digitálne možnosti počúvania hudby. Asi prvú pesničku, ktorú sme z nich tak nejak spontánne začali hrať, bola Vymyslená. Bolo to už v čase, ked’ sme vydávali náš jednoznačne najtvrdší album Bez udania dôvodu. A k nej časom prichádzali ďalšie pesničky, na ktorých sme vyrastali.”

Výber bez obmedzení 

“Keď si ten album pustíš, tak zistíš, že má naozaj široký záber. Ale vyberali sme to, čo sa nám páči a nedávali sme si žiadne obmedzenia. Vznikol zoznam, z ktorého sme pesničky triedili podľa toho, či sa hodia do toho nášho štýlu. V hre boli napríklad aj nejaké “Duchoňovky”, ale z nich sa nám najviac pozdávala Mám ťa rád, ktorá už bola prerobená, takže sme do toho nešli. Väčšinu nápadov som doniesol ja a potom sme to spolu triedili. Bola tam aj pesnička od Ivana Mládka Horolezci…ale tú sme napokon vymenili za Včielku Maju, ktorú sme tam dali v česko-slovenskej verzii.”  

Inekafe. Foto – inekafe.sk

Nezištná pocta

“Zákon nezakazuje prevziať cudziu skladbu, ak sa nezmení melódia, harmónia, text. To sme zachovali. My sme len trochu zmenili aranžmány. My na tom nebudeme nijak profitovať. Sú to pesničky pôvodných autorov a im pôjdu všetky tantiémy. Je to naša pocta pesničkám našej mladosti, ktorú sme urobili s úctou k pôvodným autorom a interpretom.”

Československý lev bez hviezdy

“Úlohou tohto albumu nie je glorifikovať tú dobu. My sme v tej dobe vyrastali a počúvali sme hudbu, ktorá tu bola. Tých skladieb, čo si pamätáme, bolo veľké množstvo a každému, kto tu vtedy žil, mnohé z nich určite stále podvedome znejú v hlave. Tomu sa nedalo uniknúť. Je fakt, že bolo veľa takých, ktoré sa nedali počúvať, ale na tie sa chvalabohu zabudlo a prepadli sa v dejinách. Celý album sme preto poňali ako fikciu. Sú na ňom staré pesničky s novým aranžmánom a zvukom. A zároveň sme sa tým vrátili v čase, keď bol ten lev v našom znaku. Ale my sme ho na obale kliešťami oslobodili od červenej hviezdy a komunistickej klietky, aby si to s nami mohol užívať. Každú jednu pesničku sa s nami zabáva: Ide do Modry, leží v hojdacej sieti, púšťa si gramofón, preváža sa s nami na ukradnutej čajke…Na obale albumu sme chceli urobiť trochu recesiu, ale tie skladby ako recesiu nevnímame.” 

Spievaj, ako si pamätáš

“Áno, odhalil si nás…samozrejme aj my máme nejaké tie chybičky v textoch, ale keď už to človek má tak zampamätané a možno vtedy len zle rozumel. To si myslím, že je dovolené. Každý z nás to tak určite má, keď si raz niečo začne spievať, už mu to zostane navždy tak zapísané v pamäti. A často sú tie texty zapísané s chybami aj na internete. Ono sa to stáva aj s našimi pesničkami, že si ich ľudia spievajú trochu inak, po svojom.” 

Vláčik do Modry je stále v kurze

“Zaujímavosťou tejto piesne je to, že aj napriek tomu, že sa v nej spieva “vláčikom do Modry”, v skutočnosti cez Modru žiadna železničná trať nevedie. Je milé, že ľudia aj dnes, rovnako ako vtedy, upozorňujú na tento fakt, na túto šikovnú textovú hračku Borisa Filana, ktorej pointou je samotný názov pesničky – že je celá vymyslená. My sa smejeme, že máme novú pesničku, ktorá má 40 rokov. A zábavné bolo, keď nám jeden človek povedal, že sa mu páči Vymyslená aj tá s Vláčikom do Modry…(smiech).“ 

Majdalenka, Apolénka a tie ďalšie nabrali tempo

“Pamätám si, ako sme v tretej triede na základke mali Teslácky kotučák a dookola sme si to púšťali, lebo to bolo aj o našich spolužiačkach. Je super, že moja čeština u našich českých bratov prešla pomerne bez pripomienok. Zatiaľ ani jeden negatívny komentár, skôr pochvala. Je to pre mňa dosť satisfakcia, snažili sme sa…”

Pri poslednom litri vína si aj Vratko zaspomína

“Túto skladbu si pamätám ako vôbec prvú z telky. Keď som ju videl prvýkrát, bol som dieťa, dnes mám deti ja sám a ako rodič chodím na ZRPŠ. Je milé, ako človek rastie spolu so skladbou.”

Najprv na webe, potom v obchode

“Chceli sme urobiť našim fanúšikom radosť a tak je album tri mesiace dostupný iba na našom webe. Môžu si potom k nemu doobjednať aj iné veci a majú to v cene jedného poštovného. Potom to vydavateľ pustí do distribúcie a v januári by mal vyjsť aj LP.”

Z kopaníc do Bratislavy ho stihne dvakrát

“Album má 25 minút. Pracovali sme na ňom vyše trištvrte roka, a keď som si ho potom pustil v aute, tak som došiel len zo Sobotišta do Kútov. Do Bratislavy som si ho musel dať ešte raz (smiech). Je možno krátky, ale nechceli sme tam dávať nič navyše, na silu, len preto, aby sme natiahli čas. Stále podľa mňa platí, že menej je niekedy viac. Veľa ľudí sa pýta, či nemáme vlastné nové pesničky, že vydávame covery. My sme ten album chceli vydať. Nikdy sme neboli coverovou kapelou, ktorá začínala tým, že hrali covery a potom prešli na vlastnú tvorbu, takže pre nás je to zábava a radosť.” 

Koncertný výlet do Československa

“Chystáme turné Made in Czechoslovakia. Bude v januári 2023 a v 90 minútovom programe zahráme náš best of a niekde v štvrtine koncertu pozveme divákov na výlet do Československa, pri ktorom zahráme kompletne celý nový album. Verím, že tam bude skvelá atmosféra, lebo ohlasy sú zatiaľ veľmi dobré.”  

Plány

“Odohráme turné a potom bude pauza, počas ktorej asi pôjdem zas trochu lietať do zahraničia. Potom dáme zopár klubíkov a prídu festivaly, na ktoré sa vždy tešíme. Ďalší vlastný album pripravujeme priebežne. Máme sedem albumov a už sme sa, chvalabohu, dostali do situácie, že ak máme hrať hodinový koncert na festivale, tak máme problém, ako vyskladať playlist, aby na ňom bolo všetko dôležité. Ak chceme zahrať novinky, musíme vynechávať staršie skladby. Preto sa už s novinkami až tak neponáhľame. Aspoň raz ročne vydáme novú skladbu, už ich máme asi päť. Ďalší album bude vtedy, keď ich budeme mať dosť a budú také dobré, že ich na albume budeme chcieť.”  

Zoznam skladieb na albume:

01. CHRÁŇ SVOJE BLÁZNOVSTVÁ
02. PARÁDA
03. NA LÁSKU NÁM STAČÍ MONO
04. SEVERNÍ VÍTR
05. VYMYSLENÁ
06. HOLKY Z NAŠÍ ŠKOLKY
07. ZRPŠ
08. ANDĚL
09. MAMA, KÚP MI RÖNTGEN
10. VČ(I)ELKA MAJA

Turné Inékafe – Made In Czechoslovakia:

12.1.2023 Praha
13.1.2023 Zlín
14.1.2023 Zvolen
19.1.2023 Brno
20.1.2023 Košice
21.1.2023 Žilina
26.1.2023 Ostrava
27.1.2023 Košice
28.1.2023 Bratislava

Tento text vznikol s podporou SOZA – Slovenský Ochranný Zväz Autorský.

text: Rado Mešša
foto: inekafe.sk

Prečítajte si

Comments are closed.