NovinkyRozhovoryReportáže

THERION NA SLOVENSKU A EXKLUZÍVNY ROZHOVOR S CHRISTOFEROM JOHNSSONOM

Historicky prvý krát vystúpila legendárna Švédska kapela Therion na Slovensku. Táto skupina patrí medzi zakladateľov gothického symfonického metalu. Nám sa exkluzívne podarilo spraviť rozhovor so zakladateľom tejto kapely s Chritoferom Johnssonom.

Ahoj Ahoj, ako sa máš ?

Ahoj, mám sa výborne, čo ty?

Vďaka, mám sa skvelo. Keďže máme málo času, aj by som prešla na prvú otázku. Už hráte nejaký ten piatok, hrali ste už rôzne u susedov, či už v Česku alebo v Rakúsku. Ako to, že ste takpovediac Slovensko vždy vynechali?

Je to tu veľmi blízko ku Viedni, keď sme robili plán tour a hľadali miesto v tejto oblasti, tak sme väčšinou išli do Viedne. A keď náš manažér videl, že vo Viedni nám zaplatia viac, tak nás pravdepodobne dal tam. Predpokladali, že ak to dáme do Viedne, tak ľudia z Bratislavy prídu tam.

Ak dobre viem, tak váš posledný album je z roku 2012. Chystáte nejaký nový? Povedzme budúci rok?

Pracujeme na ROCKOVEJ OPERE, ktorá by mala byť snáď pripravená budúci rok. Ak poviem Jesus Christ Superstar je tu audio verzia, ale prvá vec na ktorú myslíš nie je album ale živé predstavenie. Takže to nie je nový album, je to proste ROCK OPERA.

Therion nie je práve najnovšia skupina….

(Smiech) no áno už je to 28 rokov, koľko rokov máš ty? 😀

12109842_871779366271696_5676756465486531523_o21 😀 Trocha ste starší 😀 Vieš si predstaviť život bez tejto skupiny?

Hej, ale bol by oveľa viac nudný a menej zaujímavý. Ale tvoja otázka je skôr… môj život bez hudby. Kebyže tu nie je Therion, pravdepodobne by som mal inú skupinu.

Dokopy máte 15 albumov, ktorý z nich má pre teba najväčší význam?

Si dobre informovaná, ale v podstate je ich len 12, 12 albumov je štúdiových. Ak si mám vybrať, tak je to prvý album. Aj keď prvé 4 albumy neboli práve to, čo sme chceli robiť. S financiami to bolo ťažké, ale po albume Theli (1996) to už bolo jednoduchšie, keďže už aj finančne to bolo menej náročné.

Máte novú speváčku Chiaru Malvestiti, bolo ťažké nájsť náhradu za Lori?

Celkom hej, pretože tu nešlo iba o spev ako taký (samozrejme aj to je veľmi dôležité), ale aj o to ako sa správala na pódiu, ako precítila harmóniu a o muzikálnosť. Mali sme pred ňou dve adeptky, ale nakoniec sme dostali odporúčanie na ňu a vyšlo to 🙂

Keďže nám tu vyklopkáva váš manažér a musíte na zvukovku, asi budeme končiť, každopádne si užite slovenské publikum a koncert, my si ho isto užijeme na 100%. Ďakujem za rozhovor 🙂

Koncert sa začínal cca o siedmej, kedy začala hrať nitrianska kapela Symfobia. Organizátorom tlieskam za obdivuhodne rýchle riešenie náhrady za kapelu Lacrima, ktorá z vážnych rodinných dôvodov nemohla prísť. Symfobia je šikovná kapela s očarujúcou mladou speváčkou a s ľahkými nekomplikovanými pesničkami. Ich vystúpenie bolo v mojom ponímaní ako keby rodinné, členovia si užívali hudbu a speváčka aj napriek tomu, že sa nazvala introvertom komunikovala s publikom bez akýchkoľvek ťažkostí. Určite budem túto kapelu sledovať, osobne sa mi veľmi páčila.

12140206_871778069605159_6332044511614428007_oPo kapele Symfóbia ešte stále prichádzali ľudia do sály. Ďalšia predkapela bola Tristana. Túto kapelu na našej scéne netreba špeciálne predstavovať. Okrem tohto vystúpenia s Therion, chalani spolupracovali na 4 spoločných koncertoch s bývalým spevákom Matsom Levenom. Na tomto koncerte hrali teda zaslúžene. Publikum ich očividne „žralo“. Bolo to cítiť aj na kapele, čím viac boli podporovaní zo strany publika, tým hrali smelšie. Ja som si pokecala so spevákom Peťom, ktorý prezradil ako sa im hralo bol som milo prekvapený publikom, ktoré bolo veľmi priateľské. V Bratislave sa nehrá najľahšie, ale dnes sa hralo neskutočne dobre, priam fantasticky. Atmosféra bola úžasná….“ Okrem toho som bola zvedavá, kedy sa vrátia do Bratislavy a či plánujú nejaký nový album. „Na jeseň sme začali robiť na štvrtom albume, hotové máme 2 songy a chystáme sa aj s novým klipom. Na jar by sme radi vyšli na tour a určite by sme spravili zastávku aj v Bratislave“ doplnil frontman Tristany. Čo sa týka plánov do budúcnosti s Matsom Levenom, Peťo prezradil možnú spoluprácu na jednom Českom festivale. Na akom mi neprezradil, nechajme sa teda prekvapiť.

Po koncerte Tristany, nasledoval už dlhoročne očakávaný koncert. Therion začali koncert pesničkou Blood Of Kingu. Zahrali pesničky ako Son Of The Sun, Sitra Ahra, Son Of The Staves Of Time alebo The Perennial Sophia. Počas koncertu Christoferova gitara neposlúchala, preto si zajamovali a pokračovali pesničkou Lemuria 🙂 Christofer aj Linnea niekoľko krát pochválili publikum a divili sa, že Bratislavu ešte nenavštívili. „Včera sme boli v Holandsku, oni boli nič oproti vám, Ďakujeme ste skvelí“, opakoval Christofer. Po koncerte sa fanúšikovia nevzdávali a kričali po prídavok. Všetci sa teda vrátili na stage, Thomas a Christian dokonca v dresoch Slovenskej Republiky, zahrali ešte The Rise Of Sodom a To Mega Therion.

Po koncerte ešte Thomas vyšiel na pivko do baru, takže si s ním fanúšikovia mohli pokecať a odfotiť. Nám ostáva dúfať, že pri budúcom tour plane, dajú Bratislavu namiesto Viedne 🙂

Playist Therionu

 1. Blood Of King
 2. Cults Of The Shadow
 3. Son Of The Sun
 4. Invocation Of Naameh
 5. Asgard
 6. Sitra Ahra
 7. Flesh Of The Gods
 8. Khlysti Evangelist
 9. Lemuria
 10. Abraxas
 11. The Perennial Sophia
 12. Ginnungagap
 13. Raven Of Dispersion
 14. Son Of The Staves Of Time
 15. The Rise Of Sodom
 16. To Mega Therion

text a rozhovor: Monika Kocsisová

foto: Ivan Džugan

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky