Slovenská hudobná scéna sa príchodom roka 2024 rozbieha naplno a už do jari vyjde viacero noviniek známych mien. Ako prvá zverejnila svoju nahrávku skupina Para. Albumom Pre všetko okolo nás reflektuje dianie v spoločnosti, ale aj dôležitosť vnímania okolitého sveta.
Vydávanie ôsmeho štúdiového albumu by malo byť sprevádzané rokmi skúseností, a inak to nie je ani pri kapele Para. Presvedčili sme sa o tom pri rozhovore s frontmanom kapely Laskym. Album Pre všetko okolo nás pripomína, že ani po takmer 30 rokoch na scéne nemusí kapele dôjsť chuť prekonávať svoje vlastné rekordy.
„Každé nahrávanie si nejakým spôsobom ozvláštňujeme. Či už hosťami alebo nejakým zaujímavým obsadením a spoluprácami s rôznymi ľuďmi. Je to naša bublina, s ktorou dlhodobo kooperujeme. Či už sú to naši dychári alebo vokalistky a rôzni iní ľudia. Je tam napríklad Ďuro Podmanický, ktorý na žiadnom našom albume doteraz nehosťoval. Napočítal som dokopy 23 hostí, čo je rekord, pretože sme prekonali album Brutálna zostava o 1 hosťa. Je to veľmi prirodzený výber. Tých ľudí, s ktorými robíme, má človek overených. Boli sme presvedčení, že do toho dajú to dobré, čo tam potrebujeme.“
Albumu pridáva na kvalite nielen množstvo šikovných hudobníkov, ale aj prostredie, v ktorom sa album nahrával. Nejeden hudobník by potvrdil, že samotné štúdio do výsledného diela výrazne vstupuje svojím technickým vybavením a možnosťami, ktoré ponúka, ale aj vzduchom a atmosférou, ktorá sa v ňom počas nahrávania prelieva.
„Nahrávali sme v nádhernom prostredí Maníckej tiesňavy pri Považskej Bystrici vo výbornom štúdiu Bird Lands, kde inšpirácia sama chodí. Tam sa človek cíti dobre, je na dovolenke, vypne a môže sa plne sústrediť na hudbu. So všetkým komfortom, ktorý k štúdiu neodmysliteľne patrí. To bol jeden z najväčších highlightov, že sme sa mohli na týždeň zavrieť do štúdia a nevyliezť z neho. To prostredie počuť na celkovom vyznení diela. Pripadá mi, že je to celé také vykľudnené. Minulý album sme nahrávali kvázi v zhone v Bratislave, a na toto sme si naozaj dali čas, vznikalo to skoro tri roky. Vždy, keď sa nám niečo nepáčilo, mohli sme to upraviť. Samozrejme vždy musí byť nejaký bod, kedy to treba uzavrieť.“
To okolo nás
Album produkovali Jana Kirschner a Matúš Vallo. Speváčka Jana Kirschner je s kapelou Para spojená vo viacerých spoločných projektoch a dodáva im určitý punc, ženský element, ktorý tomuto mužskému hudobnému zoskupeniu neuveriteľne svedčí.
„Poznáme sa dlhé roky. Prvýkrát sme s Jankou spolupracovali niekedy okolo roku 2002. Na Slovensku sa medzi tými hudobníkmi, ktorí tvoria dlho, nedá o seba navzájom nezakopnúť. A s Jankou máme ako kapela aj rodinné prepojenie, keďže jej manažérka je Matúšova manželka. Keď je Janka v Bratislave, tak sú často večer u nich a skladajú rôzne pesničky, upravujú si ich. Je fantastická vo vymýšľaní spevov a všeobecne v cítení hudby. Má na našich pesničkách obrovský podiel. Je zaujímavé, že to stíhala aj pri produkovaní svojho albumu, ktorý tiež vychádza v týchto dňoch. Som rád, že v nej máme takúto geniálnu spolupracovníčku.“
Jedným z mnohých dôkazov funkčnosti tohto spojenia je aj singel To okolo nás, ktorý kapela vydala vlani a priniesla do tvorby osvedčenej slovenskej kapely nový vietor a svieže výhľady pre pokračovanie ich pôsobenia na hudobnej scéne.
„Pesnička To okolo nás je o všímaní si vecí okolo seba, nenechávať všetko len tak a byť súčinný s okolím. Bola to pesnička, ktorá nejakým spôsobom uviedla po 6 rokoch nových album. Nemali sme sa síce kam ponáhľať, keďže za tie roky sa toho nazbiera dosť. Máme sedem albumov, čo je nejakých 80 pesničiek, a z toho sa dá hrávať. Ale po nejakom čase príde to, že na koncertoch chceš hrávať niečo nové, aj fanúšikovia by radi počuli nejaké nové pesničky. Nadišiel ten čas, pretože šesť rokov je celkom dlhá doba. Robili sme aj personálne zmeny, zmenil sa nám gitarista. Veci si vydávame sami, takže je len na nás, kedy si určíme nejaký deadline, už dávnejšie sme si stanovili, že nový album vydáme začiatkom roka 2024.“
Kapely môžu cítiť nátlak na vydanie albumu aj od svojich fanúšikov. Podľa Laskyho by však všetka chuť vydať niečo nové mala ostať na prioritách samotnej kapely, a nemala by podliehať nátlaku publika. „Dlhodobo razíme teóriu, že album príde vtedy, kedy má. Kedy je na to aj od nás vhodný čas.”
Desať nových piesní
Album začína piesňou Navždy tvoj, ktorá je typickou para-dzinou od prvých rytmicko-klavírnych taktov. Piesňou je možné pozvoľne preplávať až k refrénu s jemnými zbormi, ktoré z tvorby Pary veľmi dobre poznáme. „Svet sa mení tisíc rokov, len my dvaja stále rovnakí“ tu teda platí aj pre tvorbu kapely, no v tom najlepšom zmysle. Album by mal začínať niečím tým „starým známym“, aby sme sa vedeli od prvého momentu namotať na interpreta, a v ďalších piesňach nám môže ukázať, čo nové do svojej tvorby prináša. Tu to funguje. Poslucháč chce počuť viac, postupne sa prelúskať tým, čo pozná, a objaviť nové ozvláštňujúce prvky.
Desať piesní na albume reflektuje dianie v spoločnosti a najmä dôležitosť vnímania okolitého sveta, ale aj bežné situácie, v ktorých sa môže ocitnúť ktokoľvek z nás. „Vždy sme reagovali na nejakú situáciu, myslím tým random situáciu na ulici, na základe ktorej vznikla pesnička, alebo sú to konkrétne veci, ktoré sa celospoločensky dejú či už na Slovensku, alebo v okolitom svete. Napríklad pesnička Jeden deň v Kyjeve vznikla keď bol Matúš na návšteve Kyjeva s ostatnými primátormi hlavných miest V4 a cestou domov mu vo vlaku napadol tento text. Vždy majú tieto veci konkrétny základ a vznikajú spontánne.“
Na albume nájdeme aj piesne osobnejšieho charakteru, ako napríklad Pre Joniho a všetky deti, v ktorej „hosťuje“ syn Matúša Valla. Lasky má však v najväčších hitoch pomerne jasno. „Pesnička To okolo nás tam ostane na najbližších 20 rokov. Uvidíme, ale možno aj Vilma alebo Chcem ísť domov. Možno aktuálny singel Čas. Môžeme si niečo myslieť, ale nakoniec ti ľudia vystavia vysvedčenie, na čo najlepšie reagujú a čo sa im naozaj páči.“
Práve pieseň Chcem ísť domov je jednou z tých, ktoré pravdepodobne na koncertoch rozprúdia tanečnú náladu. Začína rytmicky, energicky so slovami „Ja chcem ísť domov, táto párty nemá úroveň, a ten DJ, čo má všetky platne v aute, nepovedal, že sa v klube kradne.“ Možno je to taký trend, že práve piesne nabité energiou podprahovo odkazujú na niečo, čo určitú skupinu ľudí v bežnom živote a spoločnosti hryzie a vyháňa ich na námestia.
Tie sa spomínajú v piesni Vilma, ktorá na albume predchádza spomínanej Chcem ísť domov. Funkčnosť a nadčasovosť slov „Oplatí sa bojovať, za lásku a mier na námestí“ ukazuje dôležitosť hudobného umenia a tvorby v spoločnosti, vo vytváraní oponentúry voči tým, ktorí by davy radi umlčali.
Album pôsobí ako taký manifest aktuálnej nielen slovenskej spoločnosti, ako ukážka toho, čo dokáže urobiť spájanie, v tomto prípade 23 šikovných hudobníkov a ľudí, ktorí chcú tvoriť hodnotne. Aká je dôležitá sila komunity vytvorenej v spoločenských odnožiach a najmä to, ako dôležité je žiť a bojovať pre všetko okolo nás. Para je kapelou, ktorá je typická spomínanou „bublinou“. Pri počúvaní ich piesní sa človek cíti prijatí, akoby do tej bubliny aspoň nejakou časťou zapadal. Stotožniť sa so slovami piesne Čas – “Milujem, keď sme sami a s našou famíliou, sedíme pri ohni v objatí krajiny, debaty o svete, spomienky na iných” – nie je vôbec náročné. Byť s rodinou, doma, spomínať na iných, to je presne to, kde sa mažú akékoľvek názorové rozdiely či škriepky vo svetonázoroch. Ak by malo album Pre všetko okolo nás charakterizovať len jedno slovo, bolo by to – spájanie…ľudí, svetov, hudby, pocitov.
Nová energia pre živé vystúpenia
Paru čaká v súvislosti s novým albumom obdobie skúšania a zisťovania, čo spolu najviac ladí. Živé vystúpenia tak dostanú nový nádych a fanúšikovia sa môžu tešiť aj na prekopanie playlistu. „Nový album znamená opäť novú etapu v živote kapely. Albumy sú vždy veľkým míľnikom. V našom albume je jemná zmena soundov, použili sme veľa sláčikov a klávesov. Musíme to nanovo nacvičiť, naskúšať, začať sa opäť viac stretávať, čo prinesie do kapely opäť nový život. Uvidíme, ako ľudia reagujú na nové pesničky, s niektorými na playliste sa zase po nejakom čase rozlúčime. Keď sa niečo deje, tak má kapela radosť.“
Začiatok roka 2024 nepatrí však iba tomuto novému albumu. Slovenská hudobná scéna zažije začiatkom jari albumový boom a podľa Laskyho ju to po dlhej dobe oživí. „Keďže bol ten covid, veľmi sa utlmilo vydávanie albumov, koncertovanie aj klubový život. Teraz sa to opäť derie na povrch. Zhodou okolností to tak vyšlo, že si to väčšina naplánovala na jar 2024. Tým pádom by to mohlo priniesť také preteky – ožijú kluby, koncertné miesta, nové vzájomné inšpirácie. Vráti sa taká tá malá rivalita. Nie je to konkurencia, v podstate o nič nejde, ale na scéne je minirivalita v zmysle, že hentí budú mať lepšie svetlá a podobné hlúposti.“
Posledné roky boli pre hudobné kluby obzvlášť náročné, a ako sa neslávne hovorí – prežili tie najsilnejšie, možno najlepšie, no jednoznačne najmä také, ktoré sa dokážu obracať aj v nepriaznivých podmienkach. Práve vydávanie albumov a koncertné šnúry môžu do klubov a do generácie mladých ľudí vrátiť život.
„Veľa miest postupne zaniklo, a práve toto to môže naštartovať. Pretože kto iný ako domáca scéna to môže oživiť. Určite to naštartuje tie veľké kluby, kvázi vlajkové lode, a pri nich sa možno zvezú aj menšie kluby. Je potrebné, aby sa akcie rozhýbali a ľudia sa opäť naučili chodiť von. Počas korony bol najväčší problém to, že tí najmladší ľudia sa za tri roky nenaučili chodiť von, sedeli doma, nestretávali sa s ľuďmi. Možno aj toto naučí mladšiu generáciu chodievať von a stretávať sa.“
Para je momentálne vo fáze plánovania. Kapelu čaká okrem predstavenia nového albumu niekoľko dôležitých momentov. „Sme v plnom napätí a rozhodujeme sa či pridáme ešte tretí koncert krstu, pretože sa nám vypredáva už aj druhý. Turné budeme mať na jeseň v októbri. Teraz spravíme krsty, po nich nejaké generálky v pár mestách, a na jeseň bude to ozajstné veľké turné k albumu. Aj potom náš čaká plánovanie, keďže budúci rok na jeseň nás čaká okrúhle 30 ročné výročie kapely. Už teraz sme chceli spraviť veľkú halu, ale bude nás to asi čakať až na to výročie.“
Nech sa spoločnosť nachádza v akomkoľvek rozpoložení, či už náročnom alebo (pocitovo) bezvýchodiskovom, hudba nám môže priniesť aspoň chuť na lietanie. Možno aj tá od Pary, vďaka ktorej si už čoskoro na festivaloch a v kluboch zatancujeme aj napriek textom s ťažším podtónom.
text: Petra Hartmannová
foto: Viktor Cicko