Rozhovory

Pri korunovácii kráľovnej Horehronia Kristiny sa krstilo žinčicou

Kráľovná Horehronia Kristina pokrstila v piatok v breznianskom klube Sírius maxisingel Horehronie. Jej fanúšikovia sa môžu tešiť na rádiovú, akustickú, karaoke a tanečnú verziu skladby, s ktorou vyhrala Eurovison Contest Song 2010. Ako bonus bol na CD zaradený singel Stonka. K výbornej atmosfére počas krstu prispelo aj rádio Expres, pretože práve jeho poslucháči sa mohli zapojiť do súťaže a rozhodnúť, čím by maxisingel pokrstili. Kristina si mohla nakoniec vyberať v piatich stoviek nápadov a jej voľba padla na Paľa Sokola z Banskej Bystrice. Prvé kvapky žinčice pristali na Horehroní pod moderátorskou taktovkou Andreja Wallnera s úderom polnoci.

„S nápadom krstiť singel symbolicky v Brezne prišiel môj manažér Braňo Jančich. V rádiu Expres mi zase pomohli s výberom krstného otca. Zo všetkých možností sa mi najviac páčil práve nápad so žinčicou od Paľa Sokola. Keď sa mám priznať, zaujala ma tiež myšlienka s trávou, pretože spievam „na tráve ležím a snívam“, len v tomto ročnom období by sme zelenú trávu zháňali dosť ťažko,“ poznamenala s úsmevom Kristina.

Skladba Horehronie sa v priebehu niekoľkých týždňov stala absolútnym hitom, ktorý si podmanil éter slovenských rádií, internet a predovšetkým bude vlajkovou loďou Slovenska na európskom finále Eurovision Contest Song v Osle. Od zverejnenia postupujúcej päťdesiatky v národnom kole si Kristina chcela užiť súťaž ako príjemný príbeh vyskladaný z domácich interpretov pop music. Hoci sa v priebehu Eurovízie zapojil do hry aj bulvár, zážitok z celej párty rozloženej do troch kôl jej to nepokazilo. „Účasť v Eurovízii bola pre mňa v prvom rade novou skúsenosťou, pretože podobnej súťaže som sa zúčastnila prvýkrát. Som rada, že sa nám podarilo zložiť pieseň ako je Horehronie, ktorá však nevznikla ako objednávka pre Eurosong. Najskôr sme mali skladbu a až potom prišiel nápad prihlásiť ju do súťaže. Počas mojich vystúpení som samozrejme cítila zodpovednosť, ale v konečnom účtovaní môžem povedať, že som si Eurovíziu užila a dnes sa hrám so spomienkami s úsmevom. Dôležité pre mňa bolo, že som od začiatku cítila podporu ľudí, či už v hlasovaniach na internete alebo priamo v jednotlivých kolách. Veľmi si to vážim a touto cestou sa chcem všetkým ešte raz poďakovať. Špeciálne nechcem zabudnúť na môj rodný Svidník, odkiaľ mi fandili priatelia a aj vďaka ich priazni bola Eurovízia pre mňa nádherným zážitkom,“ poďakovala sa za podporu Kristina.

Víťazstvo v Eurovision Contest Song 2010 sa dá u Kristiny chápať ako súčasť lavíny, pretože v jej prípade sa na nedostatok aktivít sťažovať nemôže. V pondelok spievala najlepším slovenským futbalistom pri Vyhlásení jedenástky roka 2009, v piatok krstila maxisingel Horehronie a v nedeľu konkurovala finalistkám Miss Universe 2010, plus odpremiérovala nový videoklip z dielne Ľuba Špirka k skladbe Tak si pustím svoj song.  Ak k tomu prirátame povinnosti spojené s postupom do Osla a práce na druhom albume, máme Kristinin diár ako na dlani. „Víťazstvo v Eurovízii som si vychutnala hneď po finále so svojimi blízkymi. Ešte stále, keď ma ľudia stretnú, mi blahoželajú, ale uvedomujem si, že už musíme pracovať ďalej, lebo pred nami je vystúpenie v Osle, kde pripravujeme nový program. Okrem toho pracujeme na druhom albume, plus veľa času trávime na cestách na koncerty za fanúšikmi,“ odpovedala Kristina na otázku, či si v kolotoči povinností stihla vychutnať víťazstvo v Eurovízii.

Nielen krst maxisingla prebiehal symbolicky na Horehroní, ale aj vystúpenie Kristiny pre slovenských futbalistov spĺňa kritéria pre zaujímavý príbeh. V stredu vybehla Weissova družina v Žiline proti nórskej reprezentácii a v máji bude Kristina reprezentovať Slovensko v Osle. Naši futbalisti podľahli Nórom 0:1 a preto im môže naša speváčka vrátiť v európskom finále požičané. „Priznám, že so žiadnym z našich reprezentantov vo futbale alebo v hokeji sa osobne nepoznám, ale to mi nebráni v tom, aby som im fandila. Mrzí ma, že som si neužila poslednú športovú udalosť, ktorou boli olympijské hry a predovšetkým hokejový turnaj. Olympiáda sa prekrývala s Eurovíziou a potrebovala som sa maximálne sústrediť práve na moje vystúpenia. O výsledkoch som však mala prehľad a z našich úspechov som mala veľkú radosť,“ preladili sme s Kristinou na športovú tému.

Pod singel Horehronie sa ako autor hudby podpísal Martin Kavulič, text ponúkol Kamil Peteraj a anjelským partom chránila pieseň Hanka Servická. Charizmatický dojem z priamych prenosov podčiarkli módna návrhárka Adriana Adámiková a choreograf Jaro Moravčík. Ak to spočítame, víťazom nie je iba Kristina, ale aj kraj na Horehroní, pretože získal vlastnú hymnu a zároveň s ňou svoju novú šarmantnú kráľovnú. „Dnes sme ešte v rádiu Horehronie nepočuli, ale samozrejme, stáva sa nám to, že si ju aj my v aute pospevujeme. Priazeň, ktorú si Horehronie získalo u ľudí, nás veľmi teší, lebo našim prianím bolo urobiť príjemný song a pokiaľ si ju napr. poslucháči rádií žiadajú, veríme, že sa nám celá skladba podarila,“ dodala na záver Kristina, ktorú sme počas rozhovoru zastihli na ceste v aute a preto nás zaujímalo, koľkokrát si už stihla vypočuť Horehronie v rádiu.

Text: Imrich Makó
Foto: eurovision.tv

Prečítajte si

Comments are closed.