Rozhovory

Postaviť sa za LGBTI+ ľudí, znamená postaviť sa za každého, voči komu sa dejú agresívne činy ako na Zámockej, hovorí Michal Kaščák o pripravovanom festivale Slovenská Tepláreň

Desiatky umelcov, umelkýň a kapiel sa uprostred novembra spojí v kluboch po celom Slovensku podujatie Slovenská Tepláreň. Cieľom spoločnej iniciatívy Festivalu Pohoda, Romana Samotného z Teplárne a ďalších partnerov je vyjadriť Koncertami pre Matúša a Juraja spolupatričnosť s ich blízkymi i podporu LGBTI+ ľuďom. 

Koncerty sa uskutočnia od 12. do 20. novembra 2022. Organizátori pozývajú aj ďalšie kluby, bary, krčmy či iné priestory, ako aj umelecké projekty, aby podporili túto iniciatívu. Prihlásiť sa dá do budúceho piatku 28. októbra na adrese slovenskateplaren@pohodafestival.sk.

Viac nám v samostatnom rozhovore k pripravovanému podujatiu prezradil jeho spoluorganizátor Michal Kaščák.

 

Čo pre teba znamená, že je opäť nutné robiť takéto podujatie, s takýmto podtónom a v takejto situácii?

To je to najmenej, čo môžeme urobiť. Reakcia na teroristický útok zo Zámockej bola v prvom rade obrovský smútok, žiaľ, zdesenie, hnev a vzápätí istý stav bezmocnosti a ľútosti, kam sme sa ako spoločnosť dostali. Potom som si uvedomil, že sa treba vyjadriť spôsobom, ktorý vieme urobiť a to je organizovanie kultúrnych podujatí. Je veľmi dôležité, aby spoločnosť udržala svoju pozornosť voči tomu, čo sa stalo, aby si uvedomovala vážnosť situácie, do ktorej sme sa dostali, aby vo verejnom priestore táto udalosť rezonovala čo najdlhšie. Zároveň mám pocit, že umelecké prostredie je citlivé aj na tému LGBTI+ ľudí a tým pádom považujem za prirodzené, že umelecká scéna zaujme jasný postoj. 

Festival Slovenská Tepláreň je naplánovaný na viacero dní, prečo ste s tímom zvolili tieto dátumy?

Festival má podtitul Koncerty pre Matúša a Juraja. Samotná realizácia prebehne v dňoch 12. až 20. novembra. Tieto dni sme vybrali  zámerne, pretože 12. novembra to bude presne mesiac, čo boli Matúš a Juraj zavraždení. Záverečný deň je nedeľa 20. novembra, chceli sme, aby akcia trvala dlhšie, aby mala dostatočný priestor. Poskytujeme dostatočne dlhý čas na to, aby si mohli zúčastnení ľudia vybrať vhodný deň na zorganizovanie svojej akcie, môžu do nej zaradiť aj niektoré už dohodnuté podujatie, prípadne zorganizovať aj viac podujatí. Aktuálne zverejňujeme prvých signatárov a signatárky zo strany organizátorov, ktorí disponujú nejakým kultúrnym priestorom, no môže to byť aj krčma, piváreň alebo bar. Spolu s nimi iniciatívu podporujú kapely, umelci a umelkyne, ktoré sa prihlásili so svojimi projektami. Chceme, aby sa mohli zapojiť aj ľudia, ktorí sa zatiaľ o tejto výzve nedozvedeli, verím, že sa pridá veľa ľudí. Open call trvá do 28. októbra, potom akciu uzavrieme. 

Konzultoval si Slovenskú Tepláreň s Romanom Samotným a ľuďmi z LGBTI+ komunity?

Samozrejme. Neviem si predstaviť, že by sme robili túto akciu bez Romana Samotného, ktorý Tepláreň v Bratislave založil, a ktorý ju viedol, vedie a verím, že aj v nejakej podobe bude viesť.  Komunikujeme aj s ľuďmi z LGBTI+ menšiny, mnohé jej organzácie sú medzi našimi partnerskými organizáciami. Ale nie sú to len organizácie, ktoré zastupujú LGBTI+ menšinu. Máme medzi partnermi napríklad aj  Európske hlavné mesto kultúry 2026 Trenčín. Verím, že aj zoznam podporujúcich subjektov sa bude rozširovať.

Prečo bude toto podujatie dôležité?

Ide o teroristický útok voči občanom našej krajiny, o útok na LGBTI+ ľudí, o dôsledok stupňujúceho sa násilia a agresívneho slovníka v spoločnosti. Žiaľ, sledujeme to dlhodobo. Je nesmierne dôležité, aby ľudia po celom Slovensku ukázali spolupatričnosť s rodinou a blízkymi Matúša a Juraja, ktorí sú obeťami tohto teroristického činu, ale aj rešpekt voči Romanovi Samotnému a ostatným z Teplárne a zo všetkých slobodných priestorov na Slovensku. Je zásadné postaviť sa za LGBTI+ ľudí, spoločnosť musí vyvinúť dostatočný tlak na to, aby sa zmenila atmosféra v krajine voči tejto menšine. Hnev a rozčarovanie voči väčšine politikov a političiek či cirkvi je na mieste, roky stigmatizujú ľudí na základe ich ľudskej prirodzenosti, je ale tiež nevyhnutné, aby ľudia začali od seba. Je najvyšší čas, aby občiansky tlak viedol k zmene legislatívy tak, aby boli naplnené prirodzené práva všetkých ľudí na Slovensku. 

Prostredníctvom našej iniciatívy sa jednotlivé kluby, bary či krčmy stanú aspoň na jeden deň symbolicky Teplárňou. Ukážeme tým, že stojíme za LGBTI+ ľuďmi a chceme sa postaviť jednoznačne proti násiliu. Na jednotlivých akciách musíme zdôrazňovať, že šlo o akt teroru voči konkrétnej menšine, zároveň som presvedčený, že šlo aj o útok na základné ľudské hodnoty. Je dôležité zdôrazňovať, že LGBTI+ ľudia sa snažia získať prirodzené práva, ktoré väčšina má. Je nešťastím, keď väčšina nemá empatiu voči menšinám, akoby si neuvedomovala, nakoľko dôležité je, aby sa v krajine cítili prijímaní, rešpektujúci všetci ľudia, ktorí v nej žijú.

Vážim si ľudí, ktorí sa do tejto akcie zapájajú, pretože je to aj prejav istého typu odvahy. Samozrejme, rozumiem tomu, že niekto v tejto situácii zvažuje, či sa pridať. Nechceme zľahčovať bezpečnosť jednotlivých akcií, verím, že silové zložky a autority ukážu svoju pozitívnu stránku. Čím viac nás bude, tým lepšie.

Existuje nápad, týmito podujatiami upriamiť pozornosť na najvyššiu nutnosť zmeny legislatívy, ktorá by viedla k zrovnoprávneniu LGBTI+ komunity?

Určite áno. Celá akcia má aj vo svojom základnom vyhlásení niekoľko bodov. V prvom rade chceme vyjadriť spolupatričnosť rodinám, blízkym, priateľom a priateľkám Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení na Zámockej ulici a končí to až tým, že je konečne na čase, aby sme zmenili na Slovensku legislatívu tak, aby všetci ľudia v našej krajine mohli viesť plnohodnotný život so všetkým, čo to obsahuje. 

Myslíš si, že sa takáto vec podarí v dohľadnej dobe? Nie sme predsalen príliš mladá, skostnatená krajina, postihnutá socialistickým myslením?

Ja si myslím, že úlohou občianskej spoločnosti je, snažiť sa o to všetkými možnými prostriedkami. Máme za sebou niekoľko historických zlomov, kedy sa ukázalo, že ľudia na Slovensku dokážu pohnúť krajinu dobrým smerom. Stačí si spomenúť na vraždu Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, kedy nasledujúci občiansky tlak spôsobil zmenu v krajine, alebo na rok 1998, kedy sa spoločnosti podarilo vysporiadať sa s mečiarizmom. Ďalším zo svetlých momentov našej histórie je bezpochyby rok 1989, ale napríklad aj Slovenské Národné Povstanie. Na Slovensku sa ľudia vedia zomknúť a vedia krajinu posunúť dobrým smerom. Sme v takomto bode, je úlohou všetkých ľudí, ktorým záleží na Slovensku, aby sa toto dialo aj teraz. Veľmi dôležité je vydržať, veľmi dôležité je, aby akcie pokračovali ďalej aj potom, ako skončí táto naša iniciatíva. Mali by pokračovať dovtedy, pokiaľ sa neporadí urobiť zo Slovenska štát, ktorý funguje pre všetkých ľudí bez rozdielu. 

Už keď ste organizovali akciu Slovenská krčma, zaznamenali ste veľký záujem priestorov aj účinkujúcich, podielať sa na tomto podujatí. Akú máte odozvu v prípade Slovenskej Teplárne?

Odozva je veľmi silná. Snažili sme sa osloviť čo najširší okruh ľudí, ktorí majú hudobné kluby, bary, krčmy, využili sme aj našu databázu z podujatia Slovenská krčma. Musím spätne povedať, že bolo úžasné sledovať, koľko ľudí sa vtedy do tejto akcie zapojilo. Takisto to bola akcia, ktorá mala silný ľudskoprávny rozmer, bola zameraná proti šíreniu fašizmu na Slovensku. Bohužiaľ sledujeme čoraz viac zbližovanie takzvaného politického mainstreamu s fašistami, čo je pre mňa obrovským sklamaním. 

Samotná Slovenská krčma dopadla nad očakávanie. Zúčastnilo sa jej cez sto krčiem, klubov a barov, zapojilo sa viac ako sto skupín, umelcov, umelkýň, dídžejov a prebehlo dokopy cez dvesto koncertov. Zatiaľ veľmi podobnú odozvu zažívame aj teraz pri realizácii Slovenskej Teplárne. Zatiaľ sa mi nestalo, že by niekto, komu som zatelefonoval alebo s kým som sa rozprával, prípadne inak kontaktoval, túto akciu odmietol alebo sa jej nechcel zúčastniť. Počas prvých dní sa podarilo zozbierať cez šesťdesiat skupín a cez štyridsať rôznych kultúrnych priestorov.

Do 28. októbra beží verejná výzva, verím v to, že sa nám podarí zohnať aspoň toľko priestorov, ako to bolo v prípade Slovenskej krčmy. Zároveň je pozitívne, že máme pokryté celé Slovensko. A netýka sa to len veľkých miest, ale aj menších mestečiek, týka sa to od pivovaru v garáži v Lamači cez bar v Galante, piváreň v Šali až po zavedené kultúrne centrá ako je Tabačka, Stanica alebo hudobné kluby ako Stromoradie, Collosseum a podobne. To je podľa mňa tiež veľmi dôležité a verím v to, že sa počas októbra pridá ešte veľa ľudí. 

Prečo je dobré podporiť svojou účasťou Slovenskú Tepláreň?

Podporujeme tým zlepšenie života na Slovensku pre všetkých jeho obyvateľov a obyvateľky. Tento teroristický čin sa týkal v prvom rade Matúša a Juraja, ale je to tiež útok na všetkých LGBTI+ ľudí, útok na našich spoluobčanov a spoluobčianky. Zároveň ho vnímam ako útok na hodnoty, na ktorých by mala stáť zdravá a prirodzená spoločnosť. Hodnoty ako je nenásilie, tolerancia a podobne. V tomto sa to týka nás všetkých. 

Samotné podujatia môžu mať podobu koncertov, ale môže ísť aj o diskusie, čítačky, vernisáže a v podstate o akúkoľvek akciu. Dokonca to môže byť iba bežný večer, aj keď by mal v sebe niesť silný odkaz. K tomu smeruje aj vizuál celej akcie, ktorý navrhli Tereza Maco a Jozef Sklenka. Je navrhnutý tak, že bude k dispozícii na miestach, kde ľudia budú môcť písať svoje odkazy, jednak blízkym Matúša a Juraja, ale môžu ich písať komukoľvek. Mali by smerovať k zlepšeniu situácie na Slovensku. Veľmi si prajem, aby sa nám to spolu podarilo.

SLOVENSKÁ TEPLÁREŇ – Koncerty pre Matúša a Juraja

 

„Chceme vyjadriť spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave. 

Chceme vyjadriť úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí.  

Chceme vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom. 

Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti.

Chceme dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane LGBTI+ menšiny.

Chceme kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie, a preto organizujeme festival Slovenská Tepláreň.

 

Vyhlásenie iniciatívy aj ďalšie informácie: mapu podujatí, kalendár koncertov či aktualizovaný zoznam zapojených klubov a účinkujúcich nájdete na webe www.slovenskateplaren.sk

Počas festivalu Slovenská Tepláreň sa rozbehne aj séria diskusií Tepláreň Nahlas, ktorú organizuje umelkyňa Ilona Németh, Visual stage festivalu Pohoda, Nová Cvernovka, VŠVU a Inštitút Mateja Bela. Tepláreň Nahlas bude pokračovať aj po skončení Slovenskej Teplárne

Zúčastnené kluby a priestory (zoradené podľa abecedy):

Art Café Banská Štiavnica
Arta Piešťany
Barmuseum Martin
Bašta KKC Bardejov
Bombura Brezno
Bukowski Bar Bratislava
Centrum kultúry a vzdelávania Lozorno
Collosseum Košice
Cyklokuchyňa Bratislava
Diera do sveta Liptovský Mikuláš
Fork Season Trenčín
Fuga Bratislava
Hájovňa Žilina
KC Cooltajner Považská Bystrica
Kláštor Rožňava
Klub 77 Banská Bystrica
Kulturák Bratislava
Lokál Prešov
Lúč Trenčín
Lýceum Modra
Malý Berlín Trnava
Mariatchi Nitra
Mosquito Cocktail and Music Bar Galanta
Na kus reči Levice
NFG Dunajská streda
Nová Cvernovka Bratislava
Nová synagóga Žilina
Pink Whale Bratislava
Piváreň Karolinka Šaľa
Pivovar Garáž – 1. Lamačský remeselný pivovar
Radnica Pezinok
Smer klub 77 Žilina
Stanica Žilina
Stromoradie Prešov
T3 – kultúrny prostriedok Bratislava
Tabačka Kulturfabrik Košice
Tepláreň Bratislava
Wax Bratislava
Záhrada Banská Bystrica
Zelený kríček Trnava

Zúčastnené kapely, umelkyne a umelci:

52 Hertz Whale
Adalbert
Andrea Bučko
B-Complex
Bad Karma Boy
Bellcanto
Bëor
Besna

Bez ladu a skladu

Box

Clive

Craggy Collyde

Dimenzia X

Dorota Nvotová

Dragonflies

Drť

Entea

Folk&Bass Orchestra

Fraktúra

Frau Zwei

Funny Fellows

Gabanna

Got Blue Balls

Gryth

Its Everyone Else

Jamming with the devil

Kavva

Ke3n

Kotúče DM

Kutlo

Kvaskova

Kvet z Alokatu

Leminane

Lixx

Modré hory

MonoPlastic

Nekosené lúky

Nina Rosa

Not Promising Case

Parketový Lev

Particular

Preßburger Klezmer Band

Prinz von Sternberk & Null Komma Josef

Quatro Emocione

Random Choices

Roland

Shades

Shallov

Space Cats

Stolen Money

Subtension

Svetlux

Uhol Dopadu

Ultrazvuk + Škrupo

Veľká Potreba

Voľne pohodení

Vyššie Sféry

Yanko Král

ERØ

Bulp

The Youniverse

Marhule

Jana Bittnerová

Zverina

Les Myzérables

Para

Archívny Chlapec

Čistá ryža

Folk&Bass Orchestra

DJ Džbán

Nina Kohout

Wychitawacs

Rasťo Kotal

 

 

Partneri:

Inakosť
Dúhový PRIDE Bratislava
Dúhový PRIDE Košice
Queer Slovakia
Saplinq
Tepláreň Bratislava
EHMK 2026 Trenčín

text: Edo Kopček
foto: Slovenská Tepláreň

 

 

 

 

 

Prečítajte si

Comments are closed.