RozhovoryKam na koncert?

Peter Debnár: Ženy sú nevyčerpateľnou inšpiráciou

Prešovská skupina Raindown nahrala pred pár mesiacmi emotívny a dynamický album Inkognito. Zajtra vyráža skupina na malé akustické turné. Na jeho prípravy, vznik albumu a inšpirácie spomína spevák, gitarista a skladateľ z Raindown Peter Debnár.

Je skvelé, že idete na turné. Prečo dostalo prívlastok mini?
Mali sme veľmi málo času na to, aby sme pripravili veľké turné so všetkým čo k tomu patrí. Vzhľadom na to, že je to pre nás prvé turné v úplne novej zostave, ktorá nahrala album Inkognito, nám nevadí, že ideme len šesť koncertov. Veľmi sa tešíme na našich fanúšikov. Sme radi, že to za tak krátky čas vzniklo a potvrdili nám všetky miesta. Ľudia sa majú na čo tešiť aj v rámci akustických prevedení. Bude to hlavne o novom albume Inkognito, ktorý sme vydali v jeseni 2010. Zahráme aj staršie pesničky. Prezradím, že sa v jeseni môžete tešiť na veľké turné, počas ktorého precestujeme celé Slovensko.

Od vydania albumu Inkognito ubehlo pár mesiacov. Absolvovali ste veľmi príjemný krst v Prešove, odohrali samostatne niekoľko koncertov. Dalo by sa povedať, že sa nové pesničky už dostali fanúšikom pod kožu.
Úprimne povedané, nečakal som, že ľudia tak rýchlo zareagujú na nové skladby. Na základe tohto tretieho albumu sa nám podarilo vyskladať dynamickejší a pre poslucháčov zaujímavejší playlist. Predsa len v porovnaní s Inkognitom sa na predošlých albumoch nachádza viac pomalších skladieb. Je skvelé, že ľudia na našich koncertoch začali aj tancovať. Veľmi nás to povzbudilo.

Keď premýšľam nad albumom Inkognito ako celkom a tiež nad zostavou, ktorá ho nahrala, bol tento album pre novú zostavu novým začiatkom.
Odchod či už Martina Husovského alebo Kolju bol pre nás ťažký. Prišli noví členovia, dali do našej hudby nový prvok a opäť sme to mohli celé naštartovať a pokračovať ďalej. Užívam si nielen naše unplugged vystúpenia, ale tiež hranie vo veľkej zostave doplnenej práve o Mira Szirmaia alebo klaviristov Dana Špinera či Janka Pastirčáka. Má to svoju silu. V živote je veľa momentov, ktoré ťa nezabijú, ale posilnia.

Čo vás hnalo pri písaní nových skladieb?
Stali sa nám podobné situácie. Je pravda, že som vtedy viac písal a skladal, napriek tomu sa do týchto pesničiek vedeli vžiť aj chalani a to bolo to hlavné. Prežili sme veľmi podobné veci. Album Inkognito je o pocitoch nás všetkých.

Z pesničiek na albume idú naozaj silné emócie, na čo veľmi dobre reagujú ženy.
Ženy sú nevyčerpateľná studnica inšpirácie. Niekto má vzťah, ktorý funguje, je úžasný a potom sa to totálne zosype a niekto by sa aj pozabíjal a pri tom sa nadovšetko milujú. V tom tkvie tá najväčšia inšpirácia a ženy vedia dekódovať, čo prežívame 🙂

text: Edo Kopček
foto: Raindown archív

Prečítajte si

Comments are closed.