Rozhovory

„Na Žákovic Open si chceme uctiť hudobnú genialitu a človečenstvo Mekyho Žbirku,“ hovorí Yxo Dohňanský

Festival Žákovic Open je pevnou súčasťou slovenskej festivalovej mapy a nebude na nej chýbať ani tento rok. Penzión Žákovic v Trenčianskych Bohuslaviciach bude v piatok 29.7.2022 a sobotu 30.7.2022 opäť otvorený pre priaznivcov hudby. Viac nám o ňom porozpráva jeden z jeho organizátorov, Tomáš Yxo Dohňanský.

Ktorý ročník festivalu aktuálne pripravujete?

Myslím, že so všetkými je to dvadsiatydruhý ročník. 

Ako sa na neho chystáte?

Vyzerá to tak, že po dvoch rokoch sa to vrátilo k normálu. Lístky sa nám v predpredaji predávajú trochu lepšie ako v rokoch 2018 a 2019. Ale my už vieme, že koľko ľudí nakoniec príde, sa ukáže až posledný týždeň pred festivalom. Od kolegov som počul, že teraz sa niektoré akcie pomalšie predávajú, tak som rád, že nám to ide zatiaľ celkom dobre. Uvidíme, ako to dopadne, ale ja sa na to veľmi teším aj preto, že konečne budeme môcť fungovať za normálnych okolností a bez obmedzení, že sa opäť budeme môcť slobodne hýbať, dýchať a radovať. 

Program festivalu je vždy naplnený vašimi kamarátmi a spriatelenými skupinami. Aký kľúč používate na výber účinkujúcich? 

My tento festival robíme ako záujmovú činnosť aj s Mariánom Žákovicom. On má s manželkou Katkou penzión, ja zas kapelu a tak sme sa už pred rokmi do toho pustili s láskou a povedali sme si, že keď je to len raz v roku, tak chceme byť obklopení našimi priateľmi. Kapely sa nám tam plus-mínus o rok-dva-tri striedajú a stále nás to tam spolu baví. Nie je to tak, že medzi inými skupinami nemáme kamarátov, ale takto nám to vychádza po všetkých stránkach najlepšie. 

Hex tam vystupuje pravidelne. Čím prekvapíte fanúšikov tento rok?

Po jarnom klubovom turné sme celkom v koncertnej ráži. Bolo to fantastické a overili sme si, že ľuďom chýbala kultúra a živá hudba. Sme teda dobre rozohraní a môžem určite sľúbiť, že zahráme minimálne dve nové pesničky z albumu, ktorý postupne nahrávame a ktorý by, ak všetko dobre pôjde, mohol vyjsť už tento rok. Zahráme aj jednu-dve pesničky, ktoré bežne nehrávame a všetky tie hity, ktoré ľudia poznajú, a na ktoré sa prídu zabaviť. Ale ja sa najviac teším na tie nové veci. 

Tento rok je v programe aj superskupina Žákovic Open Allstars Band. Ako vznikla Pocta Mekymu?

Chceme osláviť život a hudbu Mekyho Žbirku, ktorý u nás na festivale pred päťnástimi rokmi hral. Bol to veľmi špeciálny koncert – v prvej polovici dal svoje skladby len tak akusticky s klavíristom a gitaristom a v druhej si so Žákovic Open Allstars Bandom zahral Beatles. Dlho som ho na to “lámal” ale podarilo sa. Bol to skvelý večer a asi môj najväčší zážitok na našom festivale. Tento rok si chceme uctiť jeho pamiatku, hudobnú genialitu a hlavne to jeho človečenstvo. Rozhodli sme sa znovu urobiť Allstars band a nacvičiť tak 13-14 Mekyho pesničiek, ktoré chceme ľuďom zahrať s hosťujúcimi spevákmi. Budú to známe pesničky v našom podaní, ale tak, ako ich napísal Meky a ako ich poznáme z jeho platní. Zaspievajú: Emma Drobná, Laura Weng, Jožko Vrábel z Billy Barman, Martin Višňovský z Chiki liki tu-a, Šarkan z Hexu, Lasky z Pary a Nina Kohoutová.

Kto bude v Allstars Bande?

Idem postupne: rytmiku tvorí náš Tybyke na bubny, ja hrám na basgitare, Čuňďo z Vetroplachu perkusie, Veslo z Vetroplachu a Kubo Tvrdík z Billy Barman sú klávesáci a na gitaru Peťo Bulík.

Ako ste vyberali skladby na poctu?

Chcem, aby sa ľudia celý tento koncert bavili a užívali si Mekyho veľké hity. Trochu sme museli prihliadnuť na to, kto bude tie skladby spievať a tiež na to, ktoré z nich nás bavia, ale chcel som, aby tam boli zastúpené všetky dekády jeho skvelej tvorby. Hlavne, aby to bola od začiatku do konca zábava. 

Mnohé Mekyho skladby nie je až také jednoduché zaspievať. Ako to zvládajú vaši hostia? 

Je to pre nich určite výzva a budú sa s tým musieť popasovať. Samozrejme, že to nebude Meky, on mal veľmi špecifický hlas a na chlapa spieval celkom vysoko, ale verím, že to so cťou dáme a bude to pekná pocta a oslava slovenskej hudby. Dúfam, že prípadné malé “zakopnutia”, či nedokonalosti nám ľudia prepáčia, lebo to celé robíme s veľkou láskou a myslíme to naozaj úprimne. 

Na čo sa z programu tešíš osobne najviac?

To je veľmi ťažké vybrať…teším sa na všetkých a na všetko, čo na tohtoročnom Žákovic Open bude. A teším sa aj na to, čo budem hrať ja. Teda na náš hexácky koncert a Poctu Mekymu. Teším sa na všetkých, ktorí si k nám prídu spraviť pekný víkend v prírode s dobrou hudbou. Teším sa na kamarátov zo skupín Billy Barman, Medial Banana, Chiki liki tu-a, Vetroplach, ktorí budú u nás oslavovať 20 rokov od svojho vzniku, Žena z lesoparku, Cpt. Slice, O.B.D., Fish Face, Autodrom, Toddler Punk, Random Choices, Virvar a Tamaru Kramar…

Čo okrem programu na pódiu tento rok ponúkate?

My sme malý festival, máme len jedno pódium a nejak veľmi nevymýšľame ďalšie aktivity. Bude tam dobré remeselné pivko, výborné jedlo, bude tam zóna, ktorá bude cez deň chilloutová a večer sa zmení na tzv. Disco priestor. Verím, že zažijeme pekné dva dni v Trenčianskych Bohuslaviciach tak, ako posledných 21 rokov. Je to naozaj veľmi výnimočný priestor. Všetko je tam veľmi príjemné, útulné a rodinné. Vždy tam mám z toho zimomriavky a veľmi dobrý pocit, keď vidím ľudí a hudobníkov spolu v tomto krásnom prostredí.

Nechceli ste sa podobne ako ostatné festivaly postupne zväčšovať?

Skúsili sme to, v niektorých rokoch boli dve pódiá, zahraniční hostia….ale s Maroškom sme sa na to pozreli a usúdili sme, že do malej dedinky sa najlepšie hodí malý festival, na ktorý príde tak do dvetisíc ľudí a budú sa tam cítiť všetci ako jedna rodina. A zároveň je to pre nás, ako som už povedal, záujmová činnosť a nevedeli by sme sa tomu venovať tak naplno, ako kolegovia a kolegyne z iných festivalov. Preto zostávame “na svojom” a pozývame všetkých si to s nami užiť aj tento rok.  

text: Rado Mešša
titulná foto: Martin Drienský

Prečítajte si

Comments are closed.