Rozhovory

Meowlau X Val odohrali na festivale Pohoda masívny koncert. Náš EP album Nevermind je pre nás všetko

Meowalu x Val vydali vlani debutové EP Nevermind, ktoré zarezonovalo nielen u poslucháčov, ale zároveň prinieslo tejto drum’n’bass & pop dvojici viacero ponúk na koncertovanie. Laura Jašková (Meowlau) a Valentina Vlková (Val) odohrali na festivale Pohoda po roku koncert na treťom najväčšom pódiu. 

Čo pre vás znamená s odstupom času debutové EP Nevermind? 

Val: EP Nevermind je pre nás určite štart kariéry a celkovo to, že sme vydali našu hudbu, naše bábätko, a že sa to ľuďom ľúbilo. Celkovo sme vďaka tomu začali veľa koncertovať. Je to pre nás všetko. 

Meowlau: Ja môžem ešte dodať, že to bolo naše prvé súborné konceptuálne dielo, ktoré sme obidve v živote vydali. Preto je to pre nás také hodnotné. 

Po roku od jeho vydania ste avizovali vydanie druhého EP Daydream. Máte pretlak materiálu alebo je za tým niečo iné? 

Val: Ako začínajúca kapela potrebujeme dávať ľuďom stále nový a nový materiál, stále pracovať, aby si nás zapamätali. 

Spolupracujete aj na tomto albume s Jurešom Líškom a producentom Subtension?

Val: Áno, pracujeme. Či je to Jureš, alebo Subtension, sú to chalani, ktorí nám krásne dodávajú do pesničiek niečo nové. Jureš vždy vymyslí nejakú super dynamickú vec, čím pesničku pozdvihne. Subtension je veľmi šikovný na drum’n’bass a dokáže dať pesničke drum’n’bassový nádych. V podstate všetky pesničky sú produkované týmito dvoma chalanmi, čo sme radi. 

Veľká výhoda je, že ich máme tu doma a teda si nemusíte hľadať producenta zo sveta, čo je momentálne celkom v móde. Formát EP vám vyhovuje? 

Meowlau: Áno, pretože je to dynamické. Nemusíme čakať kým sa nám nazbiera 10 pesničiek, ale jednoducho máme 6 pesničiek, tak bude 6 pesničkové EP. Môžeme ich vydávať častejšie ako albumy a pripadá nám to moderné. Sme s tým spokojné. 

Vo svojom linktree popise máte uvedené, že robíte electronic music production with live band performance. Prečo ste tam uviedli aj live band performance? Ja to beriem tak, že keď niekto robí muziku, tak chce aj koncertovať. 

Val: Keď je to štúdiová verzia, je čisto elektronická. Keď hráme naživo, tak hráme s Martinom Miklisom, naším bubeníkom, normálne živé bicie. Preto sme to tak napísali a popisujeme sa tak, naživo je to niečo úplne iné ako na nahrávkach. 

Za ten krátky čas ste hrali na zaujímavých miestach, či to už bol pražský klub Roxy, alebo tu na festivale Pohoda. Odohrali ste podujatia ako Tepláreň, koncert Doma dobre – sú to všetko témy, ktoré v spoločnosti rezonujú. Je pre vás dôležité vyjadrovať sa ako umelkyne aj k takýmto veciam? 

Meowlau: Áno, ja sama som zástupkyňou menšiny, takže som veľmi rada, že sa riešia LGBTI+ veci, a že sme mohli takýmto spôsobom Tepláreň podporiť. Takisto charitatívne veci. Je to pre nás hodnotné a dôležité. Vždy rady prídeme. 

Mimo toho, ktoré koncerty boli pre vás, za vašu krátku kariéru, pamätné? 

Val: Určite prvý pamätný koncert, alebo festival, bol Flaam festival, kde sme prvýkrát zažili ľudí, ktorých bavila naša hudba. Tancovali s nami a celkovo radi počúvali našu hudbu. Minulý rok určite Pohoda festival, kde na to, že sme mali najmenší stage, prišli ľudia, zabávali sa, mali sme tam obrovský počet ľudí. Tiež radi počúvali našu hudbu. Je to tiež určite koncert, ktorý sa nám zaryl do pamäte tým, že má zmysel hrať a koncertovať pre ľudí. 

Vlani ste na Pohode hrali na malom pódiu, tento rok ste si vyskúšali oveľa väčšie pódium. Čo to pre vás znamená?

Meowlau: Nečakali sme to. Už to, že sme tu druhýkrát po sebe je zvláštne, pretože to sa nezvykne diať. Veľmi si to vážime. Určite je to aj vďaka tomu, že sme hrali v Holandsku na Pinguin Showcase. Ďakujeme Miškovi Kaščákovi, že nás zavolal druhýkrát, a že nám dokonca dal takýto obrovský stage, akým je SLSP Aréna. Je to pre nás výzva, pripravovali sme sa na to mesiac a snáď sme nič nezanedbali. Posledný mesiac bol pre nás psychicky extrémne namáhavý. 

pohoda festival

Meowalu x Val na festivale Pohoda 2023.

Festival Pohoda je skvelá príležitosť, kde sa môže domáca slovenská scéna stretnúť so zahraničnou scénou. Aká je podľa vás naša slovenská súčasná hudba? 

Val: Mne sa páči, že čím ďalej, tým viac sa naša slovenská hudba krásne vyvíja. Pridávajú sa do nej nové žánre, je tu každý rok niečo nové. Za to som veľmi rada, že sa posúvame. Aj v tohtoročnom line-upe sú hlavne slovenské kapely, s ktorými sa poznáme a sú to proste úžasní muzikanti a ich hudba stojí za to. Určite sme na našu slovenskú hudbu pyšní a pokračujeme ďalej. 

Máte nejakých obľúbencov z mladej muzikantskej generácie? 

Val: Napríklad, ja mám veľmi rada Era, ktorý tiež vystúpil na Pohode. Má celkovo veľmi zaujímavý koncept. Curly Simon, Fallgrap tak isto nemôžeme zabudnúť. Janka Kirschner, s ktorou spievam a mnoho ďalších. Fantastická je Tamara Kramar, fantastická je Timea, Anika Iris. Veľmi veľa fantastických ľudí. 

Tvoríte spolu štyri roky. Ste už zohraté, všetko funguje alebo si ešte zvykáte? 

Meowlau: Podľa mňa sa naša práca už len zrýchľuje a zefektívňuje. Kedysi sme sa museli stretnúť a dumať nad tým, ale už sme sa na seba naučili tak, ako to býva vo vzťahu. Už sa úplne chápeme, vieme, čo sa bude páčiť tej druhej, vieme, čo posielať a čo neposielať. Vždy sú tie nápady na prvú a som za to veľmi vďačná, pretože to šetrí čas, nervy a peniaze.

Laura, ty si členkou Billy Barman. Val, ty vystupuješ s Janou Kirschner. Máte ešte nejaké iné bočné projekty, angažmány alebo spolupráce? 

Val: Ja napríklad mám pesničku aj s DJ Laty a teraz nedávno som vydala pesničku s drum’n’bassovým DJom Changing Faces. To sú moje bočné projektíky a uvidíme, čo ďalej. Pre mňa je určite priorita Meowlau x Val a to, čo príde, tak príde. 

Meowlau: Robili sme teraz obidve ešte skladbu Propojený na podporu LGBTI+ komunity s TEZOU, Katarziou a mnohými ďalšími ľuďmi. Bola to pre nás super skúsenosť. 

Kde sa vidíte o desať rokov? 

Meowlau: S načúvatkom niekde v nemocnici, kde mi budú oživovať uši. Dúfam, že budeme mať doma klimatizáciu, a že budeme spolu hrať super stejdže, a že sa budeme vídavať, že budeme niekde v zahraničí. Jazdiť spolu na dodávke. 

Val: A, že budeme mať za sebou koncerty, ako napríklad Coachella. Alebo Sziget, alebo Lollapaloozu.

Tento rozhovor vznikol s podporou SOZA – Slovenský ochranný zväz autorský.

text: Edo Kopček
foto: Adam Zvolenský

Prečítajte si

Comments are closed.