Novinky

Kapela Prie100r zverejnila nový singel ľad v kvetoch

Ľad v kvetoch je ďalším singlom z albumu Pierka vrán, ktorý bude predstavený na jeseň 2023. Skladba je postavená na výraznom groove pozostávajúcom zo synthovej basy a živých bicích, ktoré štúdiovo nahral Michal Fedor. V piesni absentuje refrén a dôraz je kladený predovšetkým na rytmické frázovanie textu a tep skladby.

„V úvode a v závere skladby som použil výrazný analógový arpeggiator, ktorého cieľom je zaujímavé obohatenie tonality. V strednej časti skladby som pracoval s dojmom dekonštrukcie zvuku, ktorý som sa snažil dosiahnuť experimentálnou manipuláciu so synthami. Okrem toho ma dlhodobo baví skúmať menej muzikálne zvuky, ako aj nepredvídateľný vývin skladby. Je to tak trochu opak súčasného trendu,“ hovorí Radovan Činčura.

“Pri písaní textu som chcel lepšie balansovať medzi obraznosťou a konkrétnosťou. Text sa dotýka témy, ako nepodľahnúť frustrácii. Rizikom tohto druhu textov je, že veľmi ľahko skĺzavajú do frázovitosti a následne znejú ako z motivačnej literatúry. Z tohto dôvodu som  sa pokúsil vyhnúť priamočiarosti  a myšlienku skôr len naznačiť niektorými slovnými spojeniami. Rosu používam na udržiavanie nálady končiacej sa v noci a zároveň ako metaforu pre slzy.”

„Keďže máme radi konceptuálnosť, rozhodli sme sa klipom nadviazať na našu predchádzajúcu skladbu Medúzy. Nie však vizuálne, ale myšlienkovo. Preto sme pre Dominiku zvolili výzor pripomínajúci Medúzu. Pohrávali sme sa aj so zábermi, ktoré evokujú skamenenie v čase. Silné stroboskopické svetlá podporujú ponurosť a temnú atmosféru. Ďalším rozvinutím konceptu bolo aj použitie čiernej busty, ktorú pre nakrúcanie upravila maliarka Lucia Oleňová. V záberoch s bustou sme sa snažili vzbudiť dojem jej vitálnosti, aby nepôsobila úplne stuhnuto,“ hovoria tvorcovia.

Vizuál doladila maskérka Mimas Artistry, ktorá sa postarala o vlasy, make-up a styling. Okrem toho si v niektorých záberoch aj spontánne zahrala. “Na natáčanie tohto videoklipu sme zvolili abstraktnejšie líčenie v podobe metalických pásov s nepravidelným efektom rozpitia do strán na oči a na pery tmavozelený rúž s drobnými akcentmi rovnakej metalickej farby, ako som použila na oblasť očí, čo vytvorilo na perách vesmírny efekt.” 

Zaujímavosťou je, že nakrúcanie skupina pôvodne pripravovala pre inú skladbu, a až po preskúmaní materiálu sa ukázalo, že zábery výborne ladia so skladbou Ľad v kvetoch. Materiál natočil Peter Onduš: “V klipe sme sa pohrávali s abstraktným vizuálom, ale stále sme sa držali temnej línie predošlých klipov. Aj v tomto sa nachádza mnoho obrazov a je na divákovi, ako si ich interpretuje.” Strih a color grading vytvorili Radovan Činčura, Lucia Oleňová a Roman Kukumberg.

text: tlačová správa
foto: archív kapely

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky