Rozhovory

Lasky: Nositeľom hudby sú koncerty

Slovenskom sa v týchto dňoch valí Povstanie,  ktoré spískala kapela Para. Povstanie je v poradí jej piaty album a pri tejto príležitosti sa Para spolu s partiou Billy Barman vydali na turné po 12 mestách. Viac nám o albume Povstanie a tour povedal spevák Lasky…

Nový album Pary má názov Povstanie. Čím by mal byť revolučný?
Nový album nevnímame ako revolučný odkaz, ale dali sme mu názov podľa piesne Povstanie. Po troch rokoch sme natočili ďalší album a ako keby sme kvázi povstali. Tri roky sme však koncertovali s tým, že naše posledné albumy vychádzali práve v trojročných intervaloch. Podľa mňa je to ideálny čas, kedy sa stihnú ľuďom piesne opočúvať a potom majú hlad po nových skladbách.

Časť albumu vznikla v Londýne a časť na samote na strednom Slovensku. Tento kontrast vyznieva pomerne zaujímavo…
V Londýne sme mali koncerty a preto vznikali prvopočiatky albumu práve tam. V Anglicku sme si zriadili skúšobňu a keď nás niečo napadlo, pracovali sme s tým. Neskôr sme došli na chalupu a až tam sme dokončili skoro všetky základy piesní. Do skúšobne sme prišli s tým, že takmer celý materiál je hotový. Pri nahrávaní v štúdiu sme už iba dodávali zvuky.

K novým albumom patria aj recenzie. Na Povstanie som čítal zatiaľ iba pozitívne hodnotenia. Prikladá kapela akademickým recenziám špeciálny význam?
Recenzia nám povie niečo z pohľadu konkrétneho človeka, ale pre kapelu to zásadné nie je. Každé hodnotenie je subjektívne a ľudia majú právo vytvoriť si vlastný názor. Niekomu sa naše albumy môžu veľmi páčiť a niekto si nás nepustí vôbec. Samozrejme, čím viac sa naše skladby ľuďom páčia, tým viac nás to teší. Ak ma niekto iný názor, s tým už nič neurobíme.

Povstanie krstili herci z Partičky. Sedí Pare ich humor?
Osobne si Partičku veľmi rád pozriem a ich humor nám sedí. Okrem toho sme veľmi dobrí kamaráti a Marián Miezga ako bývalý spevák skupiny pôsobil v Pare ešte predo mnou. Poprosili sme ho teda, či by celú Partičku nedal dokopy a pozval ich na krst nášho nového CD. Nakoniec celá akcia vypálila veľmi dobre, pričom nám zahrali jednu metalovo-hip hopovú skladbu, ktorou album pokrstili.

V rámci turné navštívite 12 miest. Podľa akého kľúča ste ich vyberali?
Mestá sme vyberali aj podľa predchádzajúcich skúseností a tiež sme brali do úvahy to, či sme už niekde dávno nehrali. V podstate je to kópia Abstinent Tour, plus sme pridali niečo navyše. Tešíme sa na každé mesto a ľudí na koncertoch. Dúfam, že všade si užijeme poriadnu dávku zábavy.

Turné začínate v štyroch mestách za sebou Ban. Bystrica – Prešov – Košice – Svidník. Ako plánuješ relaxovať a dobíjať energiu?
Už je to zvyk. Rozbiť sa do kolien, ísť spať ráno o šiestej, zobudiť sa, zbaliť veci a ísť do ďalšieho mesta. Priestor na relax si nechávame na prestávky medzi koncertnými blokmi.

Odohrať celý koncert naplno, navyše pod svetlami a vo vyhriatom klube môže byť dobrým návodom na chudnutie. Bilancoval si niekedy svoju váhu pred a po turné?
Nikdy som to nerobil a ani ma to nezaujíma, ale ľudia možno nejaký rozdiel spozorujú.

Ako jeden z mála spevákov na Slovensku máš odvahu nechať sa nosiť davom na rukách. Nestalo sa Ti, že si sa po mokrých rukách skĺzol na zem?
Už som párkrát padol, dokonca aj na hlavu a preto ma nič neprekvapí. Na koncerte v Ban. Bystrici ma napr. štípali za bradavky a občas sa v dave dejú naozaj divotvorné veci. V každom prípade ide stále o zábavu a preto je to fajn.

Práve výborná atmosféra na koncertoch vám prihrala prívlastok Para rovná sa festivalová kapela. Umelci sa škatuľkovaniu bránia, ale tento názor sa možno dá vnímať v pozitívnom duchu…
Niektoré kapely sú síce hrané, ale na koncert im nikto nepríde. Para to má naopak. Niekedy sme hraní menej, niekedy viac, ale ľudia chodia na naše koncerty a vždy sa snažíme spolu zabaviť. Myslím si, že tak je to správne, lebo práve koncerty sú podľa mňa nositeľom hudby.

text a foto: Imrich Makó

Prečítajte si

Comments are closed.