RozhovoryFestival Rudava

Katka Knechtová: „PJ Harvey sa páčia moje skladby“

Katka KnechtováFestivaly sú skvelou príležitosťou stretnúť nespočetne veľa muzikantov v priebehu dvoch maximálne troch dní. Niektorí utekajú hneď po skončení svojho vystúpenia na ďalší festival a iní zas ostanú a sledujú vystúpenia svojich kolegov, ktorí s nimi v ten deň zdieľajú to isté pódium. Katku som sa snažil „odchytiť“ už dlhšie, ale jej zaneprázdnenosť mala za následok, že sa naše cesty spojili aj vďaka mojim povinnostiam práve na festivale Summerbeach Rudava v Malých Levároch pri Malackách. Čo má Katka nové, či sa jej podarilo stretnúť sa s PJ Harvey, s ktorou ju spája spolupráca s producentom Head-om a prečo sa dala ostrihať odhalia nasledujúce riadky.

Katka, naposledy sme sa videli v apríli. Ako sa ti darí a čo máš nové?
Darí sa mi dobre. Hráme s kapelou na mnohých tohtoročných festivaloch a užívame si letnú atmosféru, i keď sa prihodí niečo negatívne na tých festivaloch ako napr. pád stanu na Pohode alebo ak niekam príde menej ľudí ako obvykle. Nás to našťastie zatiaľ obchádza a strašne sa teším z našich koncertov.

Nemáš pocit, že na Slovensku je už toľko letných akcií a festivalov, že vzniká pretlak, čo sa môže odzrkadliť aj na nižšej návštevnosti?
Určite áno a myslím si, že sa to preriedi a možno bude hrávať aj menej kapiel. Uvidíme ako sa to vyvinie. Bude to tak ako to má byť.

Keď sme sa naposledy stretli v Poprade na tvojom koncerte, prezradila si mi, že odlietaš na nejaký čas do Francúzska, kde si sa aj mala stretnúť okrem iného s PJ Harvey. Podarilo sa?
Musím povedať, že nie. Stretla som sa iba s jej gitaristom, kapelou a producentom Head-om, ktorý robil aj na mojom albume. S nimi som sa veľa zhovárala, ale PJ prišla tesne pred koncertom a po ňom vzápätí odišla. Head vravel, že sa snaží o maximálnu koncentráciu, čo ja úplne chápem, pretože sa správam úplne rovnako. Aj keď sme ešte hrávali s Pehou, snažila som sa pred koncertom generovať energiu, ktorú v sebe mám.

Počula PJ Harvey nejaké tvoje veci?
Jasné, bavili sme sa o tom. Veľmi sa jej tie veci páčia. Len tým, že je zaneprázdnená, nebola šanca sa o tom porozprávať. Pripravujeme niečo s Headom dobudúcna, tak uvidíme.

Konkrétnejšie?
Nebudem to rozoberať, lebo plány sú a sú to zároveň také moje sny, ktoré tú moju muziku môžu posunúť do inej roviny, keďže už skladám ďalšie piesne. Veľmi si želám, aby sa to uskutočnilo a preto to ešte nebudem prezrádzať. Najbližšie čo mám nové, je turné s mojou kapelou po Slovensku a v Čechách.

Aké sú tvoje nové skladby?
To ešte neviem posúdiť. Sú to skice nad ktorými momentálne rozmýšľam a chcem na nich pracovať ešte minimálne rok. Je to strašne čerstvé.

Ako si spokojná so zvukom, ktorý vytvárate s chalanmi na pódiu? Predsa len máte iný zvuk ako mala Peha.
Chceme, aby to bolo rockovejšie a hlavne živšie. A tiež aby sme boli kapela, ktorá hrá s energiou a nejakým výrazom. Samozrejme vychytávame veci, ktoré sa dejú, pretože festival je nevyspytateľná záležitosť.

Polovicu leta máme za sebou. Ako si ju prežila a čo ťa čaká v auguste?
Mám strašne veľa práce. Venujem sa jednak festivalom, na ktorých hrám, pripravujem ďalší singel s ďalším videoklipom, ktorý bude predznamenávať moje jesenné turné. Popri tom riešim vlastnú bytovú otázku. Je toho dosť a všetky dni sa mi zlievajú, sú preplnené informáciami, plánmi a tým, čo sa momentálne realizuje.

Máš šikovnú manažérku.
Áno, mám J Bez nej by som to nezvládla.

Minulý týždeň som bol na Pohode. Napriek nešťastiu, ktoré sa tam stalo a tomu, že som bol pred tou arénou, ktorá spadla, chcem pripomenúť, že ústrednou témou tohtoročnej Pohody, bola sloboda. Cítiš sa teda po 20 rokoch od nežnej revolúcie ako človek aj ako umelec slobodná?
Mám pocit, že slobodu si musíme nejako vydobyť sami. Sloboda má rôzne podoby. Pamätám si obdobie, keď som sa v Pehe necítila slobodná a musela som urobiť niečo pre to, aby som sa slobodná cítila. A myslím, že je to tak vo všetkom. Stále sú ľudia, ktorí nám budú určovať niektoré nezmyselné pravidlá, ale je na nás, aby sme z nich vyťažili maximum, aby nás pri tom sprevádzali príjemné pocity a aby sme dokázali žiť náš vlastný život. Vždy verím v silu ľudskej energie, v ľudskú myseľ a v schopnosť človeka.

A ako sa vyvíjala osobnosť Katky Knechtovej? Napríklad v trinástich je človek už v puberte.
Bože (smiech), na to sa už ani nepamätám. Fakt nie. To by sme sa dlho rozprávali.

Nechala si sa ostrihať. Prečo?
Priznám sa, že som to s tou červenou farbou trocha preháňala. keďže sa rýchlo zmývala, bolo potrebné farbiť si vlasy každé dva týždne. A tá farba trocha nabrala na … tie vlasy už horeli! (smiech). Ostrihať sa, bola jediná možnosť. Neľutujem, cítim sa veľmi dobre.

A slobodná 🙂
Áno, slobodná. Aj vďaka vlasom 🙂

Ďalšie články s Katkou:

http://www.mojamuzika.sk/rozhovory/katka-knechtova-vsetko-inak-vyzera-dostala-som-priestor-a-posuvam-sa-dalej

http://www.mojamuzika.sk/novinky/katka-knechtova-v-oktobri-prvykrat-na-samostatnom-koncertnom-turne

Katka Knechtová detailKatka Knechtová detail 2 Rudava 2009

Katka Knechtová gitaraKatka Knechtová gitara 2

Text: Edo Kopček ml., Zuzana Bogdaňová
Foto: Daniel Ščepka

Prečítajte si

Comments are closed.